Pomoc dzieciom z Ukrainy
Antipina/Adobe Stock
Aktualności

Pomoc dla dzieci z Ukrainy – finansowa, rzeczowa, mieszkaniowa, wolontariat

Wiele osób zastanawia się, jak pomóc dzieciom z Ukrainy. Możliwości jest kilka. Najważniejsze z nich to pomoc finansowa, rzeczowa i mieszkaniowa oraz wolontariat. Sprawdź, jak i gdzie możesz okazać swoje wsparcie.

Pomoc dla dzieci z Ukrainy niezbędna jest zarówno na miejscu, w okupowanych miejscowościach w Ukrainie, jak i na terenie Polski. Potrzebne jest dosłownie wszystko – od ubrań, jedzenia i leków po mieszkania w Polsce. Każdy z nas może mieć swój udział w niesieniu pomocy dzieciom z Ukrainy, niezależnie od zasobności portfela. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Spis treści:

Finansowa pomoc dla dzieci z Ukrainy

Pomoc finansowa, czyli przekazanie pieniędzy na zbiórkę lub wpłaty na konto fundacji, która organizuje pomoc ukraińskim dzieciom, to naprawdę dobre rozwiązanie. Pieniądze można przeznaczyć na najbardziej aktualne potrzeby, a tym samym najskuteczniej odpowiedzieć na najbardziej naglące potrzeby. Ponadto środki finansowe pomagają też kompleksowo – umożliwiają dokonanie zakupu niezbędnych rzeczy, zorganizowanie transportu, zakup paliwa itp.

Przekazując pieniądze najlepiej zdecydować się na sprawdzoną organizację. Środki można przelać na numer konta lub wysyłając sms. Poniżej kilka sprawdzonych zbiórek, które z cała pewnością przeznaczone są na pomoc dzieciom z Ukrainy:

  • Zbiórka Unicef – wpłata wybranej kwoty.
  • Zbiórka Wioski Dziecięce SOS – wpłata dowolnej kwoty na dzieci z domów dziecka na Ukrainie.
  • Zbiórka Caritas Polska – między innymi na pomoc psychologiczną dzieciom; można też pomóc, wysyłając SMS pod numer 72052 o treści UKRAINA (koszt 2,46 zł z VAT).
  • Polska Akcja Humanitarna – zbiórka na pomoc bezpośrednią (żywność i inne formy wsparcia) dla ludzi, którzy muszą uciekać ze swoich domów. Wsparcie obejmie osoby pozostające na Ukrainie i uchodźców w Polsce.
  • Polski Czerwony Krzyż – pozyskane środki będą przeznaczone w pierwszej kolejności na zakup żywności, materiałów opatrunkowych i zabezpieczenie innych priorytetowych potrzeb.
  • Fundacja Ukraina – zebrane środki będą przeznaczone na wsparcie Ukrainy oraz potrzeby uchodźców z Ukrainy.
  • Fundacja Mały Duży Człowiek – wszystkie środki finansowe zostaną przeznaczone na zakup odzieży, pampersów, jedzenia, koców, butelek, mleka modyfikowanego i innych niezbędnych do przetrwania produktów dla dzieci. Dary zostaną przekazane do Urzędu Miasta Łodzi i przetransportowane bezpośrednio na Ukrainę.
  • Zbiórka „Solidarni z Ukrainą” – zebrane środki zostaną przekazane ukraińskim organizacjom zajmującymi się pomocą humanitarną. Osoby tam pracujące wiedzą najlepiej, jakiego wsparcia potrzebują Ukraińcy w tych trudnych chwilach.
  • Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej – Cegiełki Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej dostępne są na Allegro. Dochód z cegiełek przeznaczony zostanie na pomoc humanitarną, ewakuację ludności z Ukrainy oraz wsparcie psychologiczne dla dzieci.
  • Polskie Centrum Międzynarodowe – pomoc jest kierowana do mieszkańców wsi i miast na wschodzie Ukrainy. Bezpośrednio na miejscu działa Partner Polskiego Centrum Międzynarodowego. Pierwsze pakiety pomocy humanitarnej oraz wsparcie psychologiczne dotarły już do ludzi na obszarach dotkniętych ostrzałem.
  • Polska Pomoc Medyczna – zbiórka na pomoc medyczną w Ukrainie.\


Zobacz też: Jak pomóc uchodźcom w Polsce?

Rzeczowa pomoc dla dzieci z Ukrainy

Zamiast pieniędzy można przekazać na pomoc dla dzieci z Ukrainy konkretne rzeczy. Obecnie najlepiej sprawdzić na stronach organizacji, które taką pomoc organizują, co jest najbardziej potrzebne. Na niektóre zbiórki można przekazać ubrania dziecięce, buty, wózki, foteliki samochodowe, żywność, leki.

Poniżej kilka stron, na których znajdziemy informacje, co jest najbardziej potrzebne i w jaki sposób możemy przekazać pomoc rzeczową:

  • Polski Czerwony Krzyż – zbiórki żywności, kosmetyków i chemii, środków opatrunkowych,
  • Fundacja Embrace, Kraków – odzież, pościel, termometry, kosmetyki itp.
  • Fundacja Bajkowy Świat, Wrocław – przybory szkolne, odzież, artykułu higieniczne itp.
  • Politechnika Częstochowska – warzywa, owoce, leki, jedzenie w słoiczkach, pieluchy itp.
  • Władze Miasta Łódź – zbiórka rzeczy dla Lwowa i Odesy. Mieszkańcy mogą przynosić m.in. koce, śpiwory, pieluchy, kosmetyki, niepsującą się żywność, wodę. Zbiórka prowadzona jest w głównym budynku Urzędu Miasta Łodzi przy ul. Piotrkowskiej 104. Można je przynosić w dni robocze w godz. 8.00-16.00, oraz w sobotę i niedzielę w godz. 9.00-15.00. Dary można zostawiać koło kancelarii.
  • Urząd Miasta Kraków – Kraków przygotowuje pomoc dla Lwowa, o którą poprosił mer tego miasta. Zbiórka najpotrzebniejszych rzeczy odbywa się na Stadionie Miejskim im. Henryka Reymana. Dary można przywozić codziennie od 12.00 do 20.00.
  • Fundacja Nasz Wybór – dokładna lista rzeczy, które można przynosić oraz godziny dostępne są na stronie internetowej.
  • Fundacja Leny Grochowskiej –  zebrane rzeczy przekazywane będą uchodźcom zakwaterowanym w hotelach Grupy Arch, które udostępniają uchodźcom miejsca noclegowe. Lista potrzebnych rzeczy sukcesywnie jest umieszczana na facebookowym profilu fundacji. 
  • Instytut Andersa w Lublinie – zbiórka środków potrzebnych dla osób poszkodowanych przez rosyjską agresję. Potrzebne są: bandaże i gazy jałowe, plastry i inne materiały opatrunkowe, środki higieny osobistej, śpiwory, koce, pościel, poduszki, odzież (szczególnie ubranka dla dzieci), żywność trwała. 

Pomoc dla dzieci z Ukrainy – mieszkanie

Kobiety uciekające z Ukrainy z dziećmi potrzebują noclegu w Polsce. Niektóre potrzebują go na krótko, bo planują jechać dalej do Europy Zachodniej, innym dach nad głową w Polsce przyda się na dłużej. Można zaoferować pokój, mieszkanie, dom – wszystko zależy od naszych możliwości.

W poszczególnych miastach zarówno władze miast jak i ich mieszkańcy organizują bazę mieszkaniową:

Niematerialna pomoc dla dzieci z Ukrainy

Przy granicy z Ukrainą zorganizowane zostały punkty recepcyjne, powstają kolejne także w głębi kraju. Można zgłosić się tam jako wolontariusz, aby np. zająć się ukraińskimi dziećmi, gdy ich matki będą zajęte dopełnianiem formalności, czy innymi sprawami.

Prędzej czy później chyba każdy z nas spotka na ulicy lub na placu zabaw ukraińską mamę z dziećmi, która uciekła przed wojną. Warto wtedy po prostu serdecznie z nią porozmawiać, jeśli będzie miała ochotę na taką rozmowę, a swoje dzieci zachęcić do kontaktu z ukraińskimi dziećmi. Formą pomocy może być też opieka nad dziećmi ukraińskimi, gdy ich mama będzie musiała pozałatwiać różne sprawy lub podjąć pracę. 

Wiele informacji na temat możliwości pomagania trafiającym do Polski uchodźcom stale pojawia się w mediach społecznościowych. Dzięki nim bez trudu można zaangażować się w pomoc dzieciom z Ukrainy w swoim otoczeniu – gminie, dzielnicy, mieście. Wiele fundacji potrzebuje na przykład osób, które pomogą w pakowaniu lub sortowaniu zbieranych dla uchodźców darów, które mogą je przetransportować lub przewieźć ludzi z granicy lub z miasta do miasta.

Swoją pomoc jako wolontariusz możesz zaoferować także w następujących instytucjach: 

  • Centrum Wielokulturowe – wolontariat w Krakowie. Jeśli chcesz wspomóc społeczność ukraińską w ramach wolontariatu tłumaczeniem czy asystenturą w czynnościach dnia codziennego lub jesteś lekarzem, nauczycielem, prawnikiem, koniecznie zgłoś się przez formularz.
  • Miasto Poznań – wolontariat w Poznaniu – wszystkie osoby, które chciałyby i mają możliwość włączenia się w akcje pomocowe: wsparcie w tłumaczeniach, działania związane z przyjęciem uchodźców, udział w opracowaniu wspólnego programu pomocy dla uchodźców – proszone są o wypełnienie ankiety.
  • Miasto Warszawa – wolontariat w punkcie informacyjnym dla uchodźców na Dworcu Wschodnim, Dworcu Zachodnim i w Pałacu Kultury i Nauki.
  • Polski Czerwony Krzyż – potrzebna pomoc: tłumaczenia, transport, medyczna i inne. Wolontariat koordynuje Polski Czerwony Krzyż.
  • Fundacja Ocalenie – potrzebna pomoc: prawna, psychologiczna, medyczna, tłumaczenia, transportowa, noclegi. Wolontariat koordynowany przez Fundację Ocalenie.
Więcej ogłoszeń dotyczących pomocy dla uchodźców z Ukrainy znajdziesz na rządowej stronie https://pomagamukrainie.gov.pl/, gdzie zostały zebrane informacje na temat zbiórek pieniędzy, zbiórek najpotrzebniejszych rzeczy, wolontariatu.

Zobacz też:

Redakcja poleca

REKLAMA
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile dać na chrzest w 2024 roku? (ile od dziadków a ile od chrzestnej, chrzestnego i gości) 
Luiza Słuszniak
wierszyki o wiośnie
Gry i zabawy
Wiersze o wiośnie: piękne utwory znanych poetów i krótkie rymowanki dla dzieci
Ewa Janczak-Cwil
cytaty na komunię
Cytaty i przysłowia
Cytaty na komunię świętą: piękne i mądre, Jana Pawła ll, cytaty z Biblii
Joanna Biegaj
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
chłopiec, dziecko, krzyk, złość
Wychowanie
Agresywne dziecko w przedszkolu: co robić, gdzie zgłosić?
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
Szkoła w Chmurze: kto może z niej skorzystać?
Edukacja
Szkoła w Chmurze: na czym polega, czy jest legalna i kto może z niej skorzystać?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2024: ile dni i ile płatny? Dokumenty i wniosek o urlop dla ojca
Magdalena Drab

Strefa okazji i inspiracji

REKLAMA