GRY
 
 

Pompon na wakacjach – recenzja książki

Jeśli nie czytaliście Pompona w rodzinie Fisiów oraz Pulpeta i Prudencji, musicie koniecznie te zaległości nadrobić. Pompon na wakacjach jest trzecią książką opowiadającą o perypetiach słynnego smoka.

Pompon na wakacjach, książka dla dzieci
fot. materiały prasowe
Autorką jest Joanna Olech, mistrzyni ironii, dobrego żartu, języka, a także miłośniczka smoków, a najbardziej zielonych i baaaardzo niegrzecznych.

Wszystko zaczęło się tak. W domu państwa Fisiów, rodziców Malwiny i Gniewka, pojawił się Pompon. Po prostu któregoś dnia wyszedł z odpływu umywalki i zamieszkał w skrzyni na pościel. Gdy sprawa się wydała, bo dzieci nie miały już pomysłu na ukrywanie zielonego przybysza, rodzina podjęła decyzję. Trudno, niech zamieszka. Tego trudno nieraz Fisiowie żałowali, ale trudno, skoro powiedziało się a, to trzeba też powiedzieć b. W każdym razie w drugim tomie Pompon się żeni, i ma bliźniaki Pulpeta i Prudencję – udoskonaloną pod każdym względem wersję tatusia. Smoczęta chodzą do zwykłej szkoły i przeżywają niezwykłe przygody…..

Rozumiem, że już nadrobiliście zaległości i zabieracie się do trzeciej części smoczych przygód. Pamiętajcie, to nie jest zwykły smok, więc i te przygody zwyczajnością nie pachną, czego Fisiowie mają już dość. Postanawiają swojego celebrytę, który uwielbia kamery i niemalże pudelkową popularność, wysłać na wakacje do dziadków  Fisiów. Może tam się trochę ustatkuje, w co nikt nie wierzy, ale może tym razem Pompon zamieni się w statecznego smoka, prawdziwego ojca rodziny.

I pewnie by się udało, gdyby autorka poszła na łatwiznę i tak pokierowała fabułą, aby wszystko odbyło się wedle przyjętych w dziecięcej literaturze schematów. Nie, schematów tu nie będzie, będzie nawet miejscami niewychowawczo, ale czy zawsze musi z książek lecieć dydaktyczny dymek. Będzie tak jak jest w szkole, w przedszkolu, a czasami, gdy rodzice są niezbyt czujni, w domu. W każdym razie Pompon nie spełni marzenia Fisiów, choć znajdzie się jedna osoba, która go trochę utemperuje. Kapitalna książka. I dzieci, i dorośli dobrze się przy niej zabawią.

Pompon na wakacjach
Autorka i ilustratorka: Joanna Olech
Wydawca: Znak

Kącik małego czytelnika - sprawdź, jakie książki dla dzieci polecają inne mamy

Redakcja poleca: Dlaczego nasza redakcja angażuje się w Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy?
Nie tylko wrzucamy pieniądze do puszek, ale same z tymi puszkami chodzimy. Czasem my, a czasem nasze dzieci. Poznaj powody, dla których redakcja mamotoja.pl wspiera WOŚP.
Doładuj
Przeładuj