GRY
 
 

Pomyśl zanim coś powiesz – jak nauczyć tego dziecko? Niezwykły eksperyment!

Dziecko czasem nie zastanawia się, czy swoimi słowami nie rani innych osób. Ta mama znalazła świetny pomysł, jak nauczyć dziecko odpowiedzialności. Wypróbuj!

jak nauczyć dziecko odpowiedzialności
fot. Amy Beth Gardner
Kilkuletnie dzieci mówią sporo i nie myślą, czy swoimi słowami nie robią komuś przykrości. Dorośli nie wymagają też od nich cenzurowania swoich wypowiedzi, bo są na to po prostu za małe. Im jednak dzieci starsze, tym bardziej powinny czuć ciężar wypowiadanych słów. Jak ich więc tego nauczyć?

Córeczko - zróbmy eksperyment!

Pewna mama, Amy Beth Gardner, wpadła na bardzo prosty i mądry zarazem pomysł. Gdy jej dziecko rozpoczęło naukę w szkole, kobieta chciała, by córka zrozumiała jaką potęgę mają wypowiadane słowa. Poprosiła więc dziecko o wspólne zrobienie eksperymentu.

Nauka poprzez zabawę - 3 mega eksperymenty

Do jego wykonania potrzebowały tubki pasty do zębów i talerza. Mama poprosiła córkę, by ta wycisnęła pastę z tubki na talerz. Gdy ta wykonała zadanie, mama poprosiła, by dziewczynka z powrotem przełożyła wyciśniętą pastę do tubki. Dziecko zareagowało natychmiast – tego nie da się zrobić! Owszem, tego nie da się zrobić. Na podstawie tego przykładu, mama wytłumaczyła córce, jaką potęgę mają słowa.
Redakcja poleca: Jak odkryć talent swojego dziecka? To prostsze niż myślisz! [WIDEO]
Znając talent dziecka można go rozwijać, by w przyszłości osiągnęło sukces. Jednak trzeba go najpierw znaleźć. Dodatkowe zajęcia? Kosztowne kursy i treningi? Okazuje się, że wcale nie jest to tak trudne i drogie, jak mogłoby się wydawać. Przekonaj się sama.

"Będziesz czasem dokonywać złego wyboru!"

"Twoje słowa mają siłę życia i śmierci. Kiedy pójdziesz do szkoły musisz zdawać sobie sprawę, jaką wagę mają słowa. Twoje słowa mogą ranić, poniżać, rzucać oszczerstwa. Twoje słowa mogą także leczyć, zachęcać, inspirować i wyrażać uczucia miłości. Będziesz czasem dokonywać złego wyboru. Mi zdarzyło się to trzy razy w tym tygodniu, źle użyte słowa wyrządziły innym szkodę. A ze słowami jest jak z pastą do zębów, gdy się je wypowie, nie można ich z powrotem schować do buzi. Tak jak pasty nie da się wcisnąć z powrotem do tubki.  Pomyśl więc zanim coś powiesz, używaj słów mądrze."

W dzisiejszym świecie, gdy ludzie nie zawsze liczą się z wypowiadanymi słowami, gdy rzucają słowa na wiatr, a później nie dotrzymują obietnic, gdy czasem czyjeś słowa nic nie znaczą, wypowiedź tej mamy ma ogromną moc. Przypomina o zasadach, których już mało kto przestrzega. Dbajmy, by  zaszczepić w naszych dzieciach wiedzę, jak ważna są słowa w życiu i jak niezwykle istotne jest ich mądre i właściwe używanie.

Ten eksperyment można wykorzystać nie tylko odnośnie wagi słów. Można nauczyć dziecko także odpowiedzialności za podejmowane decyzje, nieuchronności pewnych zdarzeń. To bardzo uniwersalny pomysł, który można zastosować w wielu dziedzinach życia.

Czy skorzystasz z eksperymentu tej mamy?

Jak wychować pewne siebie dziecko? - wywiad
Jak wychować dziecko, żeby odnosiło sukcesy?

źródło:scarrymommy

Ocena (1 ocena)

5.0
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Warto przeczytać

Sławni rodzice i ich dzieci