maluch, dziewczynka, dziecko, zabawa

Pomysłowe dziecko

Karton zamienia się w samochód, skarpetki w pacynki, dłonie w pieczątki. A wszystko dzięki sile wyobraźni.
maluch, dziewczynka, dziecko, zabawa
Chciałabyś, by twoje dziecko tryskało pomysłami i zaskakiwało nieograniczoną wyobraźnią jak bohater pewnej starej dobranocki? Nie kupuj mu drogich zabawek, ale często się z nim baw. Podsuwamy kilka pomysłów na zabawy, które rozwijają dziecięcą kreatywność.

ZABAWY DLA DZIECKA ROCZNEGO

→ Stempelki
Materiały:
nietoksyczna farba, duża jasna kartka z bloku technicznego.
Rozłóż karton na podłodze. Pomaluj dłonie dziecka farbą w wybranym przez malca kolorze i pomóż mu robić nimi stempelki. Żeby praca była barwna, użyj innego koloru. Można też robić stemple stopami. Jeśli pomalujesz je na kilka kolorów, dziecko zostawi różnokolorowe ślady.
Zabawa pozwala poznać nową technikę malowania. Rozbudza fantazję i pomysłowość, uczy orientacji prawo-lewostronnej. Kształtuje umiejętność zagospodarowania wolnej przestrzeni, jaką dziecko ma do dyspozycji.

→ Kolorowe kulki
Materiały:
cienkie kolorowe kartki lub bibułki; pudełko lub wiaderko.
Zrób kulki z kartek. Maluszek ci w tym chętnie pomoże, gniotąc je w rączkach. Ustaw pudło, do którego dziecko wrzuci kulki. Każdy rzut nagradzaj brawami.
Zabawa rozwija sprawność ruchową, koordynację, ćwiczy sprawność manualną, przygotowuje do różnych technik prac plastycznych i uczy precyzji.

→ Tajemnicze tasiemki
Materiały:
tasiemki w różnych kolorach, kilka zabawek, pudełko lub chusta.
Do zabawek przywiąż tasiemki. Razem z dzieckiem schowajcie je do pudełka lub przykryjcie chustą tak, by widać było tasiemki. Maluszek, łapiąc je, wyciągnie zabawkę. Dla rocznych dzieci najlepszą zabawą jest już samo wkładanie zabawek do pojemniczków, ich wyjmowanie, przekładanie z jednego pudełka do drugiego.
Zabawa rozwija nie tylko zdolności manualne, pomaga przy nauce kolorów i rozpoznawania przedmiotów.

ZABAWY DLA 2-LATKA

→ Teatrzyk z pacynkami
Materiały:
skarpetki, kolorowe gumki, spinki do włosów, foremki zwierzątek, parawan lub krzesło.
Pacynki wykonaj, wykorzystując skarpetki dziecka, na które nałóż kolorowe spinki lub gumki do włosów. Tematyka przedstawienia może być dowolna, a historie – wymyślone na poczekaniu. Spektakle można wystawiać np. na plaży za parawanem, a jako rekwizyty przydadzą się foremki zwierzątek. Na działce parawan zastąpi krzesło, a do scenografii przydadzą się gałązki i kwiatki.
Zabawa pobudza do kreatywnego myślenia, rozwija wyobraźnię i inwencję artystyczną przy „ożywianiu” pacynek i uczestniczeniu w spektaklu.
Redakcja poleca: Rozwój zmysłów dziecka - dlaczego zajęcia ogólnorozwojowe to dobry pomysł? Film
Zmysły dziecka rozwijają się od pierwszego dnia życia. Rodzice mogą wspierać ten rozwój zapisując dziecko na zajęcia lub sami. Jak to zrobić, podpowiada instruktorka Baby's Academy by Egurrola.

Ocena (1 ocena)

6.0
Doładuj
Przeładuj