zabawy mikołajkowe
fot. zabawy mikołajkowe

Zabawy mikołajkowe: gry, konkursy, zabawy ruchowe i inne pomysły na mikołajki

Zabawy mikołajkowe są istotnym (i bardzo miłym) elementem świętowania mikołajek w przedszkolu. Przedstawiamy pomysły na fajne gry i zabawy na mikołajki dla dzieci.
Joanna Biegaj
zabawy mikołajkowe
fot. zabawy mikołajkowe
Zabawy mikołajkowe, obok prezentów dla dzieci i pisania listu do Świętego Mikołaja, to najmilsza część mikołajek. Ten wyjątkowy dzień warto urozmaicić dziecku za pomocą różnego rodzaju gier i konkursów o tematyce świątecznej. Sprawią one wiele radości maluchom, a także wzbudzą w nich radosny nastrój oczekiwania na Mikołaja. 

Spis treści
 1. Pomysły na zabawy mikołajkowe dla przedszkolaków
 2. Zabawy ruchowe z Mikołajem
 3. Konkursy mikołajkowe dla dzieci
 4. Jak zorganizować mikołajki dla dzieci? 

Pomysły na zabawy mikołajkowe dla przedszkolaków

Przedstawiamy kilka pomysłów na zabawy mikołajkowe dla przedszkolaków oraz starszych dzieci. Propozycje zabaw świetnie sprawdzą się też w młodszych klasach szkoły podstawowej. Dostarczą one dzieciom pozytywnych emocji podczas wyczekiwania wizyty Świętego Mikołaja.

Zabawa nr 1

Roztargniony Mikołaj pomieszał listy od dzieci i potrzebuje teraz pomocy przy ich segregowaniu. Dzieci dzielą się na kilka drużyn. Zadaniem każdej drużyny będzie posegregowanie prezentów na odpowiednie grupki tematyczne. Wygrywa ta drużyna, która zrobi to pierwsza. Do zabawy potrzebne będą maleńkie kartki, na których wydrukowane będą różne rodzaje prezentów (misie, lalki, samochody, klocki, wózek dla lalek, komputer), by było ich po kilkanaście z każdego rodzaju.

Zabawa nr 2

Na środku sali stoi worek wypełniony prezentami od Mikołaja. Rzeczy powinny wyróżniać się kształtem, np. wałek do ciasta, mysz komputerowa itp. Każda drużyna dostaje listę, jakie prezenty ma w nim znaleźć. Drużyny wybierają po trzech reprezentantów. Reprezentanci podchodzą na środek, na oczach mają zawiązane chustki i za pomocą dotyku muszą wyciągnąć odpowiednie prezenty z worka.
Redakcja poleca: Superniania: Zabawa ma pobudzać kreatywność dziecka – obejrzyj film
Moja ulubiona zabawa z dzieciństwa? Bezkonkurencyjnie: zabawa w dom i w szkolę. Moje lalki dostawały bardzo dużo dwój, bo nic się nie uczyły! – opowiada Dorota Zawadzka.

Zabawa nr 3 

Każda drużyna ma za zadanie wybrać spośród siebie najmniejszą lub największą osobę. Zadaniem drużyn jest zapakowanie jej jako prezent świąteczny. Każda z drużyn dostaje do dyspozycji kolorowy papiery do pakowania prezentów, a także wstążki i kokardki. Wygrywa ta drużyna, która najpiękniej zapakuje swój prezent. Dzieci na wykonanie tego zadania mają określony czas, np. 10 minut.

Zabawa nr 4

Zabawa jest odpowiednia dla młodszych dzieci. Należy wyciąć z brystolu kształt worka Mikołaja. Na worku są odrysowane kształty różnych zabawek. Każde dziecko otrzymuje jeden wycięty z tła obrazek, który przedstawia jakąś zabawkę. Następnie musi dopasować go w miejsce na worku, tam, gdzie znajdują się odrysowane kontury tego przedmiotu.

Zabawy ruchowe z Mikołajem

W tych zabawach udział bierze również Mikołaj. Będzie to dodatkową atrakcją dla maluchów. Są to zabawy ruchowe, a więc maluchy będą mogły pobiegać i wyszaleć się. 

Zabawa nr 1

Dzieci siedzą na dywanie w rozkroku, tak jakby siedziały na sankach. Każde dziecko w ręku trzyma sznurek, żeby nie spaść. Wykonują polecenia Mikołaja: pochylają się do przodu, do tyłu, na boki. Następnie dzieci dobierają się parami i siadają na sankach jedno za drugim. W parach wykonują to samo ćwiczenie jak wyżej. Na koniec saneczki przewracają się i dzieci leżąc na plecach, swobodnie wymachują nogami uniesionymi w górę (tak jak się to dzieje przy prawdziwym wypadku na saneczkach). 

Zabawa nr 2

Dzieci rozstawione w różnych miejscach sali mają za zadanie odpowiednio zareagować na polecenia, które wydaje Mikołaj. 
Na hasło:
 • śnieg - dzieci naśladują rękoma spadające płatki śniegu (z góry - wspięcie na palce, na dół - do przysiadu),
 • renifery - dzieci tworzą z rąk rogi renifera- opuszczają i unoszą głowę (renifery podchodzą do zaprzęgu),
 • jedziemy- dzieci poruszają się do przodu (jadą saneczkami w zaprzęgu z reniferami). 

Konkursy mikołajkowe dla dzieci

Dzieci uwielbiają konkursy! Odrobina zdrowej rywalizacji nie zaszkodzi maluchom, a wspaniałe nagrody jeszcze bardziej umilą czas oczekiwania na Mikołaja. Oto kilka propozycji na mikołajkowe konkursy:
 • Konkurs na piosenkę świąteczną - wygrywa dziecko, które najpiękniej wykona piosenkę świąteczną lub kolędę.
 • Konkurs na wierszyk do Mikołaja - każde z dzieci układa własny wierszyk do Mikołaja lub o nim. Liczy się kreatywność i zaangażowanie. Wygrywa najbardziej oryginalny wierszyk. 
 • Quiz wiedzy o świętym Mikołaju - dzieci odpowiadają na pytania związane ze Świętym Mikołajem, adwentem, Świętami Bożego Narodzenia. Wygrywa osoba, która uzyska najwięcej punktów. 
 • Konkurs na najdłuższy łańcuch - dzieci dzielą się na drużyny, każda z drużyn dostaje pocięte kolorowe paseczki i klej. Zabawa ograniczona jest czasem od 5 do 7 minut. Wygrywa drużyna, której łańcuch jest najdłuższy.

Jak zorganizować mikołajki dla dzieci? 

Przyjęcie mikołajkowe dla dzieci można urządzić zarówno w przedszkolu, szkole, jak i w domu. Niezależnie od miejsca warto zadbać o świąteczną atmosferę oraz świetną zabawę, by dzieci zapamiętały ten czas na długo. Przyjęcie może mieć motyw przewodni – np. wszyscy uczestnicy przebierają się za świąteczne postacie, mogą być to również bohaterowie ulubionych bajek, np. „Krainy Lodu”.

Podczas imprezy nie może zabraknąć także pysznych przekąsek: pięknie udekorowanych pierników w kształcie Mikołaja, renifera, sań, prezentów, a także mandarynek (one niezmiennie kojarzą się ze świętami), kompotu z goździkami i cynamonem. Szalenie istotne jest również odpowiednie udekorowanie pomieszczenia – możesz ozdobić je bombkami i łańcuchami, wprowadzi to świąteczny klimat. Wspaniałym przeżyciem dla każdego dziecka będzie także wizyta Świętego Mikołaja, który rozda maluchom prezenty. 

Zobacz także
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy