bajki dla dzieci nie uczą empatii
fot. Adobe Stock

Tak popularne bajki NISZCZĄ empatię u dziecka: 9 scen przemocy w ciągu godziny!

Niepokojące wnioski naukowców: w popularnych bajkach dla dzieci zaskakująco często pojawia się przemoc i ból, a cierpiącym bohaterom nikt nie pomaga. Dziecko, które ogląda film animowany przez godzinę, zobaczy średnio aż dziewięć scen przemocy. I nie nauczy się niczego dobrego!
Magdalena Drab
bajki dla dzieci nie uczą empatii
fot. Adobe Stock
Naukowcy z uczelni w Bath i w Calgary przeanalizowali w sumie 52 godziny 16 popularnych wśród dzieci filmów animowanych. I znaleźli w nich aż 454 zdarzenia, które skutkowały bólem jednego z bohaterów! Co gorsza, postacie z bajek najczęściej pozostawały ze swoim cierpieniem same – nikt im nie pomagał ani nie współczuł. To bardzo zła lekcja dla dzieci.

Popularne bajki dla dzieci nie uczą empatii

Przemoc w bajkach dla dzieci jest powszechna, a ukochani bohaterowie niemal nieustannie odczuwają fizyczny ból. Naukowcy ustalili, że zdarzenia powodujące cierpienie to zwykle: drobne urazy (zadrapanie lub siniak), ciężkie i poważne urazy, przemoc, w tym celowe zranienia, ból przewlekły (ból brzucha, głowy lub pleców) oraz sytuacje związane z zabiegami medycznymi.

Ale najgorsze jest to, że zdecydowana większość tych bolesnych incydentów (79%) wynikała z przemocy. I co jeszcze bardziej przerażające – świadkowie cierpienia (czyli pozostali bohaterowie bajek) w niemal połowie przypadków pozostawali na nie obojętni.

To niedobra lekcja dla dzieci – oceniają naukowcy, bo o ile pokazywanie bólu jest w bajkach niezbędne, to należy uczyć dzieci empatii, czyli właściwych reakcji na cierpienie innych.

„W naszej ocenie programy telewizyjne mogą zrobić znacznie więcej, aby pomóc dzieciom zrozumieć ból i cierpienie poprzez ukazywanie go w różnych formach, ale przede wszystkim poprzez ukazywanie większej empatii względem bohaterów, którzy go odczuwają” – powiedziała współautorka badania Abbie Jordan, psycholog z Uniwersytetu w Bath, w rozmowie z Yahoo Life.

Badacze podkreślili przy okazji, że ograniczenie czasu, jaki dziecko spędza przed telewizorem, do maksymalnie dwóch godzin dziennie, to warunek zdrowia i właściwego rozwoju maluchów. I uwaga na bajki edukacyjne dla niemowląt − to mit, że są bezpieczne!

Zobacz też:
Redakcja poleca: Jak dziecko uczy się i rozwija przez zmysły? [WEBINAR 1.]
Za nami pierwszy z 6 bezpłatnych webinarów dla rodziców, organizowanych w ramach akcji „Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem” i prowadzonych przez Dorotę Zawadzką. Ekspertka opowiadała o tym, jak działają zmysły malucha, a ich prawidłowy rozwój wpływa na życie również w przyszłości.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy