Wycofane leki
fot. AdobeStock

Popularne syropy dla dzieci wycofane! Są prawie w każdym domu!

Tych leków już na pewno nie kupisz, ale mogą znajdować się w twojej domowej apteczce. Warto to sprawdzić!
Dominika Bielas
Wycofane leki
fot. AdobeStock
Główny Inspektorat Farmaceutyczny 12 lutego wycofał 6 popularnych leków. Wszystkie preparaty zawierają tę samą substancję czynną – fenspiryd. Niewykluczone, że w najbliższym czasie zapadną decyzje o wstrzymaniu w obrocie kolejnych leków na przeziębienie.

Które syropy zostały wycofane ze sprzedaży?

Wielu rodziców najpewniej posiada je w domowych apteczkach, szczególnie teraz, gdy dzieci często chorują. Chodzi o preparaty przeciwzapalne, stosowane przy infekcjach górnych dróg oddechowych, gównie wykorzystywane w leczeniu dzieci. GIF wstrzymał obrót 6 następujących leków:
  • Eurespal 80 mg - wszystkie serie
  • Elofen 2 mg/ml - wszystkie serie
  • Eurefin 2 mg/ml - wszystkie serie
  • Fenspogal 2 mg/ml - wszystkie serie
  • Fosidal o smaku malinowym 2 mg/ml - wszystkie serie
  • Fosidal o smaku pomarańczowym 2 mg/ml - wszystkie serie
  • Pulneo 25 mg/ml - wszystkie serie
  • Pulneo 2 mg/ml - wszystkie serie
  • Pulneo o smaku coli 2 mg/ml - wszystkie serie
Osoby zażywające leki przeciwzapalne z tej listy powinny skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, by zdecydować o kolejnych krokach.
Redakcja poleca: Dziecko chodzi na palcach – czy to norma, czy zaburzenie? [WIDEO]
Przyczyn, dlaczego dziecko chodzi na palcach, może być wiele – od niegroźnych po powody chorobowe, np. porażenie mózgowe lub obciążenia genetyczne. Chodzenie na palcach u dziecka wymaga konsultacji ze specjalistą, aby w razie potrzeby wdrożyć leczenie.


Niebezpieczny skład?

Okazuje się, że wszystkie te syropy zawierają w swoim składzie substancję czynną fenspiryd. Jest to związek chemiczny, którego głównym zadaniem jest zmniejszanie obrzęku błony śluzowej układu oddechowego, powstrzymanie stanu zapalnego, a także nadmiernej produkcji wydzieliny oskrzelowej. Jak czytamy w komunikacie GIF, wystąpiło zagrożenie dla zdrowia publicznego, stąd decyzja o ich wycofaniu. Jednocześnie ANSM (Francuska Agencja Leków) wystąpiła o wszczęcie unijnych procedur mających na celu dokonanie ponownej analizy korzyści do ryzyka w produktach zawierających fenspiryd. Po przeprowadzeniu procedury zostanie podjęta ostateczna decyzja dotycząca leków.

Źródło: gif.gov.pl
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy