leki wycofane z aptek
fot. Adobe Stock

PILNE! 3 leki dla dzieci wycofane z aptek! A popularne krople znów w sprzedaży!

GIF wycofał ze sprzedaży popularne leki. Wśród lekarstw, które nie spełniają norm GIF, są preparaty często stosowane u dzieci. Uwaga, ich przyjmowanie może być niebezpieczne!
Magdalena Drab
leki wycofane z aptek
fot. Adobe Stock
Przyjmowanie leków wycofanych przez GIF może być groźne dla zdrowia, dlatego warto wiedzieć, których preparatów nie można już kupić w aptekach. Koniecznie sprawdź, czy masz w domu te leki dla dzieci!

Leki wycofane z aptek przez GIF

GIF wycofał z aptek popularne leki. Pośród 20 wycofanych preparatów są także 3 leki często zalecane dla dzieci. Leki wycofane albo niedopuszczone do sprzedaży w aptekach to takie, które wg Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego nie spełniają norm jakościowych (lub istnieje podejrzenie, że ich nie spełniają) albo są produktami sfałszowanymi.

Leki dla dzieci wycofane z aptek przez GIF:

  • Montelukast Bluefish, tabletki do rozgryzania i żucia stosowane w leczeniu astmy u dzieci, numery serii 19E528, 19E529, 19E530, 19E531; lek został wycofany, bo na opakowaniu widniała informacja o przeznaczeniu dla dzieci w wieku 2-5 lat, w rzeczywistości lek można stosować u dzieci w wieku 6-12 lat.
  • Dicortineff, krople do oczu i uszu, numer serii 01UI0319, powód wycofania: wynik poza specyfikacją w zakresie parametru: octan fludrokortyzonu.
  • Ventolin, aerozol wziewny rozszerzający oskrzela, numer serii XW9E, powód wycofania: oznaczenie na opakowaniu wskazujące na serię wycofaną ze sprzedaży.
Redakcja poleca: SIDS, czyli zespół nagłej śmierci łóżeczkowej u niemowląt: jak zapobiegać?
SIDS to zespół nagłej śmierci łóżeczkowej, który dotyka niemowląt. Dzieci są pozornie zdrowe, ale pewnego dnia nie budzą się już ze snu. Jednak rodzice nie są bez szans! Można zmniejszyć ryzyko SIDS i skutecznie zapobiegać nagłej śmierci łóżeczkowej niemowląt. Sprawdź, co to za choroba, i które dzieci są szczególnie zagrożone SIDS.

GIF przywrócił krople dla dzieci do sprzedaży

Nie często zdarza się, że decyzją GIF wcześniej wycofany produkt zostaje ponownie dopuszczony do sprzedaży. Tak stało się w przypadku doustnych kropli Espumisan polecanych na wzdęcia i kolkę. GIF pozytywnie rozpatrzył wniosek warszawskiego importera, uchylił własną decyzję o wycofaniu kropli z obrotu i zezwolił na ich sprzedaż. 

„Kropelki bardzo pomogły nam, kiedy córka miała kolki. Espumisan, ciepła pieluszka na brzuszku i bliskość mamy i problem z kolką był zażegnany.” − piszą recenzentki w naszym katalogu produktów. Sprawdź, gdzie można kupić krople Espumisan:
espumisan krople
ESPUMISAN KROPLE DOUSTNE
CENEO
17.54 zł

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy