rodzaje klocków lego
fot. Adobe Stock

Jakie klocki LEGO wybrać? [Poradnik dla rodziców]

Przygotowaliśmy przegląd klocków LEGO wraz z poradnikiem, jak dobrać odpowiedni ich rodzaj do wieku dziecka. Wybór poszerzyliśmy także o klocki innych marek.
Ewa Janczak-Cwil
rodzaje klocków lego
fot. Adobe Stock
Z pewnością minęło już trochę czasu, kiedy ostatni raz sama bawiłaś się klockami. Przez ten czas na rynku pojawiło się mnóstwo nowości. Przeglądając sklepowe półki, trudno się zdecydować na konkretny rodzaj czy zestaw. Dlatego na wybór odpowiednich zabawek dla dziecka warto poświęcić trochę czasu.

Przeczytaj nasz poradnik, w którym znajdziesz przegląd najpopularniejszych typów klocków LEGO. Na końcu artykułu znajdziesz też trzy nasze typy klocków innych firm, które także mogą zainteresować ciebie i twojego malucha lub przedszkolaka. Dzięki temu nie wyrzucisz pieniędzy w błoto, a twoja pociecha będzie spędzać mnóstwo czasu na rozwijającej je zabawie.
Na końcu artykułu znajdziesz trzy markowe propozycje: dwie "legopodobne" i jedną zupełnie inną!

Spis treści:

1. Dlaczego warto zainwestować w klocki dla dziecka
2. Na co zwrócić uwagę przed zakupem LEGO
3. LEGO dla dziecka w wieku 2-5 lat
4. LEGO dla dziecka w wieku 5-6 lat
5. Inne klocki plastikowe

1. Dlaczego warto zainwestować w klocki dla dziecka

Zabawa nimi rozwija kreatywność, sprawność manualną i koordynację ruchową oko-ręka. Młodsze dzieci mogą dzięki nim uczyć się nazw kolorów, porównywania ilości (więcej-mniej) i liczenia. Warto pamiętać, że im prostszy zestaw, tym większe pole do popisu daje dziecku – tylko od jego wyobraźni będzie zależało, co zbuduje. Zestawy tematyczne bardzo ograniczają kreatywność, gdyż zwykle umożliwiają budowanie jedynie określonych konstrukcji. Jeśli jednak planujesz wspólną zabawę takim zestawem, możesz zasugerować i pokazać dziecku zupełnie inny sposób wykorzystania klocków, budując z nich coś niecharakterystycznego dla danego zestawu. W ten sposób zainspirujesz umysł dziecka do nietypowego wykorzystywania dostępnych przedmiotów.

Zobacz też: Jakie klocki wybrać dla dziecka: drewniane czy tradycyjne?

Redakcja poleca: Najlepsza zabawka kreatywna dla przedszkolaka - film
Prezentujemy nowości rynkowe dla dzieci w wieku przedszkolnym. Którą z zabawek kreatywnych wybierzesz dla swojego dziecka?

2. Na co zwrócić uwagę, przed zakupem klocków

Bezpieczeństwo

Po pierwsze i najważniejsze, należy je dobrać do wieku dziecka. Im jest ono młodsze, tym większe ryzyko, że zechce ich posmakować... A to może być dla niego niebezpieczne, jeśli będzie miało dostęp do klocków niewielkich rozmiarów. Warto o tym pamiętać, gdy na sklepowej półce znajdziesz zestaw, który tobie wyda się atrakcyjny.
Zanim kupisz:
 • zadaj sobie pytanie, czy twój wybór będzie dla dziecka bezpieczny
 • sprawdź oznaczenia wieku na pudełku

Upodobania dziecka

Druga sprawa to zainteresowania twojej pociechy. Młodsze dzieci, w wieku 2-3 lata, z pewnością zainteresują się każdym zestawem. Jednak te starsze, mogą już wykazywać konkretne ciągoty w kierunku np. technicznym, przyrodniczym, albo fascynują się postaciami z filmów dla dzieci i komiksów. W takim przypadku warto poszukać zestawu, który będzie wpisywał się w te zainteresowania. Nie bez znaczenia jest też to, czym bawią się rówieśnicy twojego syna czy córki. Być może twoje dziecko marzy właśnie o zestawie, jaki widziało u swoich kolegów.
Zanim kupisz:
 • zastanów się, jaki rodzaj klocków sprawi dziecku największą przyjemność
 • porozmawiaj z nim, dowiedz się, czym bawią się jego koledzy

Jakość

I sprawa trzecia: jak i z czego wykonano zabawkę. O ile w przypadku LEGO wątpliwości co do jakości, nie ma, to w przypadku innych marek, może być różnie. Dlatego polecamy kupno klocków renomowanych marek, które z jednej strony nie pozwolą sobie na używanie w produkcji zabawek dla dzieci szkodliwych składników, z drugiej: tworzą klocki, które łatwo ze sobą łączyć.
Zanim kupisz:
 • sprawdź na opakowaniu, czy zabawka ma odpowiednie atesty
 • poszukaj opinii na temat jakości produktów wybranej przez ciebie marki

3. Klocki dla dziecka w wieku 2-5 lat

W ramach tej kategorii, dostępne są trzy typy LEGO: Duplo, Classic i Juniors. Wybór odpowiedniego zestawu powinien polegać w tej kategorii przede wszystkim na dopasowaniu klocków do wieku dziecka. Poniżej znajdziesz sugestie, jakimi warto się kierować.

Zobacz koniecznie: 10 najciekawszych zestawów klocków Lego

Duplo

Idealne dla dzieci młodszych, wieku 2-3 lat. Zwykle zapakowane w praktyczne, zamykane pudełko, które ułatwia utrzymanie porządku. Lego Duplo zawierają elementy większe niż pozostałe zestawy, są więc bezpieczniejsze dla malucha i o wiele łatwiej jest je ze sobą łączyć. W pudełku znajdują się klocki konstrukcyjne, z których można zbudować dom, samochód, albo np. pociąg z cyferkami na wagonikach. W zestawach często znajdują się tez figurki ludzi i zwierząt oraz gotowe elementy wyposażenia domu. Im mniejszy zestaw, tym mniej daje możliwości swobodnego konstruowania, dlatego naszym zdaniem warto zapłacić nieco więcej i sprawić dziecku większy zestaw, który da mu szansę na rozwijanie kreatywności. Duplo nie są adresowane do dzieci konkretnej płci.
Cena zestawu: 45-230 zł

Classic i Juniors

Zestawy dla nieco starszych dzieci, wieku 4-5 lat (Classic i Juniors) mogą składać się z większej liczby klocków o mniejszych rozmiarach. Najbardziej kreatywne są LEGO Classic, zapakowane w praktyczne pudełko wypełnione bardzo dużą liczbą różnokolorowych elementów, z których dziecko może zbudować, niemal wszystko, co zechce – od budowli po pojazdy. Na dodatek elementy z tego zestawu będą pasowały do wszystkich innych zestawów poza Duplo i niektórymi Juniors. Nie ma w nich żadnych elementów sugerujących dla jakiej płci są przeznaczone.
Z kolei Classic to zestawy o konkretnej tematyce, np.: stacja serwisowa, zamek, domek nad jeziorem i mnóstwo innych. Najczęściej w zestawie znajdują się figurki pasujące do tematu. W przypadku wyboru tych zestawów można już kierować się płcią dziecka, choć zachęcamy, by zachęcać malucha do zabawy o różnej tematyce, niekoniecznie tej przypisanej zgodnie z tradycją do jego płci.
Cena zestawu: 85-200 zł

Jakie LEGO wybrać dla dzieci w wieku 2-5 lat

 • zestawy Duplo są większe i wygodniejsze dla dzieci w wieku 2-3 lat
 • zestawy Classic wybitnie rozwijają kreatywność, pasują do innych zestawów
 • zestawy Juniors mają konkretną tematykę, pasują do innych zestawów
 • kieruj się oznaczeniem wiekowym!

Poniżej znajdziesz atrakcyjne zestawy LEGO z serii: Duplo, Classic i Juniors. Zobacz, który z nich ma szansę oczarować twoje dziecko:

4. LEGO dla dziecka w wieku 5-6 lat

W przypadku dziecka w tym wieku, zgodnie z opisem na opakowaniu, pasują jeszcze ciągle klocki z grupy Classic i Juniors, a nawet Duplo, które opisaliśmy powyżej. Jednak Duplo najprawdopodobniej już nie wystarczy twojemu dziecku. Na szczęście dostępna gama zestawów dla starszych przedszkolaków poszerza się o kolejne propozycje: LEGO City, Super Heroes, Disney, Lego Friends, a nawet Lego Star Wars. Każdy z nich jest już mocno skoncentrowany na konkretnym temacie, więc z pewnością łatwiej go będzie dobrać do zainteresowań dziecka, choć zamknięcie się w jednej tematyce ogranicza kreatywność, o czym warto pamiętać. Dlatego jeszcze raz zwracamy twoją uwagę na opisane powyżej zestawy Classic.

City

To zestawy, których tematyka obraca się wokół miasta i jego infrastruktury. Zwykle każdy z nich zawiera komplet klocków umożliwiający zbudowanie konkretnego budynku, np. posterunku policji, szpitala, remizy strażackiej, portu, lotniska itp. W miarę zwiększania się kolekcji zestawów, dziecko może projektować całe miasto i uzupełniać je o kolejne elementy.
Cena zestawu: 60-660 zł

Super Heroes i Disney

Inspirowane bohaterami komiksów i filmów nakręconych na bazie komiksów Marvela oraz filmów Disney'a. Zawierają figurki superbohaterów i postaci z bajek. Z klocków można budować pojazdy i budynki i miejsca (np. wyspę), które kojarzą się z akcją filmów. Z łatwością można je dobrać do upodobań dziecka, które zafascynowane jest superbohaterami lub filmowymi bajkami.
Ceny zestawu: 50-500 zł

Friends

To zestawy, które można najkrócej podsumować określeniem: zabawa w życie. Do wyboru jest mnóstwo kompletów, z których można zbudować najróżniejsze domki dla figurek ludzi i zwierząt, kawiarnie, miejsca pracy i pojazdy. Kolorystyka często sugeruje, że te zestawy powstały głównie z myślą o dziewczynkach. Nazwanie tej linii LEGO: City dla dziewczynek nie będzie więc będzie przesadą.
Cena zestawu: 35-250 zł

Jakie LEGO wybrać dla dzieci w wieku 5-6 lat

 • zestawy City dają możliwość zbudowania całego miasta
 • zestawy Super Heroes i Disney spodobają się małym miłośnikom superbohaterów i postaci z bajek
 • zestawy Friends powstały przede wszystkim z myślą o dziewczynkach
 • zestawy Classic dadzą dziecku największe możliwości kreacji
 • wszystkie klocki z tej kategorii pasują do innych zestawów

Poniżej znajdziesz kilka zestawów klocków LEGO z serii: City, Super Heroes, Disney i Friends. Sprawdź, który z nich uszczęśliwi twoje dziecko:

Inne klocki plastikowe

Na rynku jest spory wybór zabawek konstrukcyjnych różnych marek. Przy ich wyborze warto kierować się tymi samymi zasadami, jakie obowiązują przy wyborze klocków LEGO: wiekiem dziecka i jego zainteresowaniami. Dla ułatwienia wyboru podpowiadamy kilka marek, które odznaczają się dobrą jakością.

COBI

Ich tematyka obraca się głównie wokół militariów i techniki. Do wyboru są więc zestawy umożliwiające skonstruowanie pojazdów wojskowych (seria Mała Armia) oraz samolotów i pojazdów cywilnych (seria Action Town). COBI produkuje także zestawy dedykowane dziewczynkom (seria Winx), choć tych jest na rynku zdecydowanie mniej.
Klocki Cobi do złudzenia przypominających LEGO. Są dobrej jakości, więc nie będą zniechęcać dziecka do konstruowania.
Ceny zestawu: 50-120 zł.

MEGA BLOCKS

To odpowiednik Duplo, a więc elementy nieco większe i przeznaczone dla małych dzieci. Na pudełkach znajdują się często oznaczenia, że nadają się dla dzieci w wieku 1-5 lat. Jednak naszym zdaniem, starsze dzieci w wieku 5 i 6 lat zbyt szybko się nimi znudzą, gdyż zestawy są bardzo proste i składają się z niewielkiej liczby elementów. Jednak dla malucha w wieku 2-3 lat z pewnością będą atrakcyjne.
Cena zestawu: 35-130 zł

QUERCETI

Nie jest co prawda odpowiednik LEGO, ale warto na nie zwrócić uwagę. Każdy zestaw służy do skonstruowania czegoś innego. Młodsze dzieci (2-3 lata) z pewnością zainteresują się zbudowaniem instrumentu muzycznego – trąbki lub minisaksofonu. Starsze natomiast będą mieć mnóstwo zabawy ze zbudowania mniej lub bardziej skomplikowanego toru dla szklanych kulek, lub urządzenia pełnego kół zębatych i wiatraczków, które można wprawić w ruch.
Cena zestawu: 25-125 zł.

Poniżej zobaczysz zestawy klocków firm: COBI i MEGA BLOCKS. Wybierz ten, który pasuje do wieku i zainteresowań twojego dziecka:


 
Oceń artykuł

Ocena 6 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy