porażenie prądem, pierwsza pomoc, wypadek, bezpieczeństwo
fot. Fotolia

Gdy dziecko poraził prąd

O tym, że porażenie prądem jest bardzo niebezpieczne, chyba nie musimy przekonywać. Dlatego warto, abyś wiedziała, jak się zachować, gdy do niego dojdzie u dziecka. Co powinnaś zrobić, by zminimalizować skutki porażenia? Oto jasna instrukcja.
Aleksandra Sokalska
porażenie prądem, pierwsza pomoc, wypadek, bezpieczeństwo
fot. Fotolia
Porażenie prądem to najczęściej konsekwencja braku ostrożności. A że dziecko z natury ostrożne nie jest, to ty musisz myśleć za nie i być przewidująca. Wielu przypadków porażeń dzieci mogłyby uniknąć, gdyby dorośli w porę zastosowali odpowiednie zabezpieczenia w domu. Jeśli jednak doszło już do oparzenia, zrób wszystko, by jego konsekwencje były dla dziecka jak najmniejsze.

To rodzaj oparzenia

Porażenie dziecka prądem zwykle jest spowodowane przez instalację elektryczną, rzadziej przez wyładowanie atmosferyczne i duże ładunki statyczne. Przepływ przez ciało prądu może wywołać silne oparzenia.
Redakcja poleca: Biliśmy rekord w jednoczesnej resuscytacji WOŚP! – zobacz film
Bicie rekordu w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji przez jak największą liczbę osób odbyło się w piątek 16 października 2015 r., dokładnie o godzinie 12. W wydarzeniu organizowanym przez WOŚP wzięła również udział nasza redakcja. To było niezwykłe przeżycie, zresztą zobacz sama.

Pierwsza pomoc w przypadku porażenia prądem

Najważniejsze – gdy zobaczysz dziecko porażone prądem, znajdź i odłącz źródło zasilania. Jeżeli musisz odciągnąć dziecko w inne, bezpieczne miejsce, zrób to przedmiotami nieprzewodzącymi prądu. Pamiętaj jednak, żeby w żadnym wypadku nie dotykać poszkodowanego dziecka przed odłączeniem napięcia. Gdy masz już pewność, że prąd został odłączony i dziecko jest przytomne:
 • Schładzaj miejsce oparzenia bieżącą chłodną wodą przez co najmniej 15–20 minut.
 • Zdejmij dziecku biżuterię z dłoni przed powstaniem obrzęku (jeśli to niemożliwe, nie rób nic na siłę).
 • Rozetnij lub zdejmij ubranie oparzonemu dziecku, nie próbuj jednak odrywać go. Jeśli ubrania nie da się zdjąć – zostaw je na poszkodowanym.
 • Po schłodzeniu załóż jałowe opatrunki na miejsca oparzeń (jeśli masz możliwość, wybierz opatrunki hydrożelowe).
 • Dzwoń do lekarza. Porażone prądem dziecko zawsze musi zobaczyć lekarz. Pamiętaj, że po porażeniu prądem mogą wystąpić późne objawy bądź urazy wewnętrzne!

Gdy oparzenie jest rozległe

Uwaga! Jeżeli oparzenie jest rozległe, doszło do wstrząsu lub prąd był silny:
 • Wezwij pomoc, dzwoniąc pod numer alarmowy 112.
 • Zapewnij komfort termiczny poszkodowanemu dziecku poprzez osłonięcie jego ciała.
 • Gdy zauważysz objawy wstrząsu (blada, spocona skóra, przyspieszone tętno, wzmożona ruchliwość), niezwłocznie ułóż dziecko na wznak i unieś jego nogi na wysokość ok. 30–40 cm.
 • Nigdy nie zostawiaj poszkodowanego dziecka bez nadzoru.

Utrata przytomności

Gdy porażone prądem dziecko straciło przytomność:
 • Wezwij pomoc.
 • Oceń oddech. Jeśli nie wyczuwasz oddechu, rozpocznij resuscytację.

konsultacja: Małgorzata Bochniak i Marcin Podstawka,
Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy
Oceń artykuł

Ocena 5 na 8 głosy

Zobacz także

Popularne tematy