Jak się rodzi życie

Najpierw kropka, potem coś na kształt rybki, a na końcu człowiek. Zanim dziecko przyjdzie na świat, czeka je wiele etapów rozwoju. Tak niesamowitych, że można je uznać za cud.
Konsultacja: dr n. med. Renata Jaczyńska, ginekolog położnik
Rozwój płodu – kalendarsz
fot. Fotolia
Prawda, że rozwój dziecka w łonie matki wydaje się skomplikowany? A jego przemiana z ziarenka w maleńkiego człowieka wręcz niepojęta? Przeczytaj w jaki sposób, krok po kroku, się to odbywa.


Konkurs

Po upojnej nocy z partnerem w twoim organizmie trwa wyścig. Miliony plemników wędrują z pochwy w kierunku jajowodów. Do celu dociera tylko kilkaset, a do jajeczka wnika jeden. W jajeczku zachodzą zmiany chemiczne, które chronią przed inwazją pozostałych „zawodników”. Ciało zwycięzcy rozpuszcza się, a jądro z materiałem genetycznym zlewa się z jądrem komórki jajowej. Zapłodnione jajo dzieli się na dwie komórki, potem na cztery, osiem itd. Przez cały czas też przemieszcza się wzdłuż jajowodu do macicy. Po siedmiu dniach od zapłodnienia zagnieżdża się w wyściółce macicy (endometrium). I... jesteś w ciąży!

Poznaj: Pierwsze objawy ciąży
Redakcja poleca: Co się zdarzy w 8. tygodniu ciąży? [WIDEO]
Ósmy tydzień to już końcówka drugiego miesiąca ciąży. Twoje dziecko jest już kompletnym, choć miniaturowym człowiekiem. Chcesz wiedzieć, jak wygląda? I o czym sama powinnaś pamiętać? Sprawdź!


Od blastocysty do zarodka

Dzielące się jajo w miarę dojrzewania przekształca się w blastocystę, która składa się z nieprzypadkowo zgrupowanych komórek. Każda z tych grup ma swoje zadanie: jedna stanie się zarodkiem, inna utworzy struktury umożliwiające odżywianie itd. Komórki zewnętrzne blastocysty wysuwają w głąb endometrium podobne do korzeni wypustki, dzięki którym możliwa jest wymiana składników odżywczych i zbędnych produktów między twoim organizmem a tworzącym się zarodkiem. Z tego połączenia powstanie łożysko, które chroni i odżywia dziecko.

W 4. tygodniu blastocysta zaczyna się przekształcać w zarodek, różnicując się na trzy warstwy komórek. Właśnie z tych trzech warstw powstaną w przyszłości wszystkie najważniejsze tkanki. Z warstwy wewnętrznej rozwiną się płuca, wątroba, układ pokarmowy i trzustka. Ze środkowej – szkielet, mięśnie, nerki, naczynia krwionośne i serce. Zewnętrzna utworzy skórę, włosy, soczewki oczu, szkliwo zębów i układ nerwowy. Komórki przemieszczają się tak, by znaleźć się na właściwym miejscu.


Szczególna troska

Od 6. tygodnia zarodek jest szczególnie narażony na oddziaływanie szkodliwych czynników środowiskowych. To właśnie dlatego, jeśli tylko podejrzewasz, że jesteś w ciąży, powinnaś o siebie troskliwie zadbać (uważać na leki, nie pić alkoholu, nie palić, dobrze się odżywiać itd.). Oczywiście o swoje zdrowie najlepiej dbać przez cały czas, ale na początku ciąży (aż do 13. tygodnia) rób to wyjątkowo starannie.

W 9. tygodniu twoje maleństwo już się rusza! Na razie nie poczujesz jego ruchów, bo są zbyt słabe, ale podejrzysz je na badaniu USG. Dziesiąty tydzień to ważny moment w życiu dziecka. Właśnie kończy się okres powstawania jego narządów (a po nim zmniejsza się ryzyko wystąpienia u malca wad wrodzonych). Malec rusza już rączkami, nóżkami i klatką piersiową – być może to ćwiczenia z oddychania.

Sprawdź: Co wolno, a czego nie wolno w ciąży


Maleńki, ale zdolny

W 12. tygodniu maleństwo podwaja wymiary z ostatnich trzech tygodni! Najwięcej miejsca zajmuje jego głowa. Jednocześnie rozrasta się sieć naczyń w łożysku, by maluch otrzymywał wszystkie składniki. Około 14. tygodnia maluszek nie ma już zamiaru spokojnie leżeć. Stale wynajduje sobie coś do roboty. A to rusza paluszkami, a to ziewa, a nawet wkłada sobie do buzi kciuk (około 19. tygodnia sama poczujesz jego ruchy). Dzięki gimnastyce rozwija się jego układ nerwowy i wzmacniają mięśnie. Czasem smyka męczy czkawka.

W 16. tygodniu życia rozwijają się struktury ucha wewnętrznego. Choć uszy maleństwa nie są jeszcze w pełni ukształtowane, to zapewne czuje już wibracje poprzez skórę. Co więcej, około 18. tygodnia brzdąc sam zaczyna wydawać dźwięki! W 21. tygodniu nadszedł czas na doskonalenie narządów. Na języku dziecka pojawiają się kubki smakowe (preferują smak słodki). W błyskawicznym tempie rozwijają się zmysły malca – ma już komplet neuronów w mózgu, dzięki którym poznaje własne ciało i otoczenie. To nie wszystko. Maleństwo wyregulowało swój zegarek – ma teraz stałe pory czuwania i snu.


Ach, te uczucia

Dziecko około 25. tygodnia jest na tyle duże, że nie może swobodnie pływać. Nadal chwyta rączkami pępowinę, dotyka ciała i bada otoczenie. Cały czas ćwiczy mięśnie. Uzyskuje też większą świadomość otaczającego go (i mamę) świata. Jeśli czegoś się przestraszysz, odczuje to również maluch. Zrób więc wszystko, by czuł się w brzuchu szczęśliwy. Jak? Nie denerwuj się i... mów czule do bobaska. On cię słyszy.

Przed skończeniem 30. tygodnia maluch wygląda niemal tak samo jak urodzony o czasie noworodek. Szkrab jest już bardzo mądry. Czy wiesz, że potrafi zapamiętać krótki wierszyk lub prosty utwór muzyczny? Dowiedli tego francuscy naukowcy. Może więc zaczniesz puszczać malcowi kołysanki? Sprawdź, jak reaguje na muzykę, a po narodzinach będziesz wiedziała, jakich utworów lubi słuchać.


Mamo, już!

Maluszek sporo śpi (aż 60 proc. doby), ale chciałby sobie także od czasu do czasu pobrykać. Jednak w brzuchu zrobiło się tak ciasno, że brzdąc nie ma wyjścia – około 38–40. tygodnia jest już gotów na nowe życie. Ale to już temat na zupełnie inną opowieść.

Poznaj: Pierwsze objawy porodu – uwaga, to już!
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Wsparcie dla rodziców

Badania przyszłej mamy