GRY
 
 

Poród będzie bolał mniej dzięki NFZ?

Znieczulenie przy naturalnym porodzie ma być refundowane. Ministerstwo Zdrowia i NFZ przygotowują przepisy, które mają to umożliwić.

poród, akcja lepszy poród
fot. Fotolia

Jak ustaliła Gazeta Wyborcza fundusz ma płacić za znieczulenie zewnątrzoponowe 400 lub 450 zł. Będą to dodatkowe pieniądze doliczane do podstawowej stawki za poród, która wynosi teraz 1,7 tys. zł, niezależnie od tego, czy kobieta rodzi sama, czy ma cesarskie cięcie. Szpitalom poród naturalny ze znieczuleniem będzie się więc bardziej opłacał. Ale co najważniejsze dla pacjentki znieczulenie byłoby bezpłatne podczas porodu. Dotychczas w wielu szpitalach za znieczulenie pobierana jest dodatkowa opłata – pomimo krytyki NIK.
 

Czy zmniejszy to ilość cesarek w Polsce?

Zdaniem ekspertów być może przyczyni się do zmniejszenia w przyszłości liczby cesarskich cięć. Polska pod tym bije światowe rekordy. Często wymuszają je kobiety. Średnia w kraju to ok. 40 proc., ale są szpitale, w których odsetek cesarek przekracza nawet 70-80 proc. Dla porównania - w takich krajach, jak Francja, Wielka Brytania czy Niemcy średnio tylko co czwarta kobieta rodzi przez cesarskie cięcie, za to większość korzysta ze znieczulenia.
Czytaj cały tekst: Gazeta Wyborcza.
Źródło: Gazeta Wyborcza.

Czytaj też: Zasługujesz na lepszy poród - walcz o zmiany na porodówkach.

Czy wierzycie, że takie dobrodziejstwo w postaci nie wymuszonego, wypłakanego, opłaconego znieczulenia w polskich szpitalach wreszcie nastanie?
A jak wy rodziłyście; ze znieczuleniem, czy bez?
Redakcja poleca: Jak szybko urodzić? Poznaj sposoby mam
Co robią kobiety, by przyspieszyć poród? Każda ma swój sprawdzony sposób. Poznaj 3 mamy i ich metody na szybki poród. Który wybrałabyś dla siebie?

Ocena (2 oceny)

3.0
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Warto przeczytać

Sławni rodzice i ich dzieci