poród, poród francuski
fot. Adobe Stock

Poród francuski boli mniej, a do formy wrócisz w 12 godzin! [SZCZEGÓŁY]

Poród francuski to inaczej poród brzuszny, który trochę przypomina cesarskie cięcie, a trochę poród naturalny. Z tą różnicą, że ból porodowy jest zdecydowanie mniejszy, a dziecko przychodzi na świat bezpieczniej. Sprawdź, jak rodzić po francusku.
Magdalena Drab
poród, poród francuski
fot. Adobe Stock
Poród francuski do niedawna wykonywany był tylko we Francji i Izraelu, ale w kwietniu po raz pierwszy przeprowadzili go także polscy lekarze w Olsztynie. Na czym polega poród brzuszny? Poród metodą FAUCS (French Ambulatory Cesarean Section) to poród przez cesarskie cięcie, który jednak przebiega szybciej, prościej i mniej boleśnie. Pełni entuzjazmu polscy lekarze uczą się przeprowadzania porodów francuskich od specjalistów z Francji. Na czym to polega?

Poród francuski:
  1. przebieg
  2. różnice między porodem francuskim a cesarskim cięciem
  3. kto może rodzić metodą FAUCS

Co to jest poród francuski?

Poród francuski to rodzaj porodu przez cesarskie cięcie, który jednak różni się techniką od tradycyjnej cesarki. Podczas porodu brzusznego lekarze nacinają skórę brzucha rodzącej, ale nie naruszają jamy otrzewnej. Nacięcie macicy jest dużo mniejsze niż w przypadku zwykłego cesarskiego cięcia. W drugim etapie porodu francuskiego zaś następuje wypchnięcie główki dziecka w sposób zbliżony do fizjologicznego – wszystko dzięki współpracy z mamą i odruchowi parcia. Dziecko przychodzi na świat stopniowo, prawie tak jak w czasie porodu naturalnego

Aby wytworzyć odruch parcia podczas porodu brzusznego, kobieta dmucha w specjalny ustnik, nazywany też gwizdkiem.

Zalety porodu francuskiego

Redakcja poleca: Ortopedyczne wskazania do cesarskiego cięcia
Kiedy ortopeda może zalecić poród przez cesarskie cięcie?

Cesarskie cięcie a poród francuski

W Polsce ok. połowa porodów odbywa się przez cesarskie cięcie. Niestety, lekarze są zgodni, że cesarka, oprócz tego, że wydłuża czas, w jakim kobieta wraca do pełnej sprawności, to jeszcze stwarza ryzyko poważnych komplikacji:
Poród francuski to bardziej naturalna i bezpieczniejsza forma cesarskiego cięcia, która w dużej mierze eliminuje te zagrożenia. Poza tym bezpośrednio po porodzie brzusznym kobieta może przytulić noworodka i karmić go piersią.

Poród francuski – dla kogo?

Metoda FAUCS jest stosowana tylko w przypadku zaplanowanych cięć cesarskich. Pozwala to lekarzom na przygotowanie się do porodu francuskiego i daje więcej czasu na spokojne przeprowadzenie zabiegu. Nie wykonuje się porodów brzusznych, jeśli dziecko w wyniku komplikacji musi być jak najszybciej wyciągnięte z brzucha mamy na zewnątrz.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy