mama, nowordek, poród, po porodzie

Trzeci okres porodu

Najtrudniejsze już za tobą, bo dziecko pojawiło się na świecie. Ale poród jeszcze trwa! Wszedł w trzeci okres, równie ważny jak poprzednie. Sprawdź, co to znaczy.
Małgorzata Wódz
Konsultacja: dr n. med. Bożena Kowalska, ginekolog położnik
mama, nowordek, poród, po porodzie
Możesz teraz odczuwać skurcze, ale słabsze niż wcześniej. Czasem są tak łagodne, że mogą umknąć uwadze mamy zapatrzonej w długo oczekiwane dziecko. Dlaczego nie ustały? Bo po urodzeniu maleństwa, musisz jeszcze urodzić łożysko. Skurcze mają ci w tym pomóc. To nie trwa długo. Zwykle po 15–30 minutach cały poród będziesz miała za sobą.


W trzeciej fazie porodu

  • Dostaniesz oksytocynę, by zmniejszyć ryzyko krwotoku, który może wystąpić przed lub po oddzieleniu się łożyska. Możesz zastrzec, że tego nie chcesz. W takiej sytuacji wydalanie łożyska może potrwać dłużej, nawet godzinę.
  • Położna może prosić cię, byś jeszcze parła. To pomoże urodzić łożysko.
  • Jeśli przystawisz dziecko do piersi, twój organizm sam zacznie produkować oksytocynę. To dodatkowo przyspieszy wydalanie łożyska. Podobny efekt da pocieranie brodawek piersi kciukiem i palcem wskazującym.
  • Jeśli masz przepełniony pęcherz, konieczne może być cewnikowanie, by usunąć zalegający mocz. Ten zabieg ułatwia rodzenie łożyska.
Redakcja poleca: Jak bardzo boli poród? Film
Czy poród musi boleć? Sprawdź, od czego zależy nasilenie bólu porodowego i co zrobić, by go złagodzić.


Gdy łożysko zostanie już wydalone

Położna sprawdzi, czy łożysko jest całe. Jeśli jego fragmenty zostały w macicy, czeka cię zabieg usunięcia ich przez pochwę, tzw. wyłyżeczkowanie. Przeprowadza się je w znieczuleniu.
Położna lub lekarz zbada twój brzuch, sprawdzi, czy macica się skurczyła (do rozmiarów piłki). Jeśli przy poprzednim porodzie miałaś cesarkę, dokładnie obejrzy, czy blizna się nie rozeszła. Zszyje ewentualne pęknięcia szyjki, pochwy i krocza (także jego nacięcie, jeśli było wykonane).
W tym okresie porodu nie powinnaś czuć bólu, więc z jego powodu nie będziesz się stresować.
Teraz przez dwie godziny będziesz na obserwacji. W tym czasie dużą wagę przywiązuje się do obkurczania macicy lub ewentualnego krwotoku z dróg rodnych. Jeśli nie pojawią się żadne komplikacje, po dwóch godzinach razem z dzieckiem możesz opuścić porodówkę.

Czy wiesz , że... karmienie piersią obniża ryzyko zawału?

Im dłużej kobieta karmi piersią, tym bardziej maleje u niej ryzyko zawału serca, udaru mózgu lub choroby sercowo-naczyniowej. Po roku karmienia ryzyko to staje się o 10 proc. niższe. Dowiedli tego amerykańscy naukowcy z Uniwersytetu w Pittsburghu. Wiele już pisano o korzyściach, jakie przynosi zdrowiu dziecka karmienie piersią. Jak się okazuje, zyskują także mamy. I jest to coś o wiele cenniejszego niż czas i swoboda, które ono daje (możesz podać dziecku pokarm w każdej sytuacji, w każdym miejscu i bez zbędnych przygotowań). Karmiąc piersią, troszczysz się również o własne zdrowie.
dr n. med. Bożena Kowalska
Konsultacja: dr n. med. Bożena Kowalska, ginekolog położnik

Pracuje w Klinice Leczenia Niepłodności, Ginekologii i Położnictwa „Bocian”. Prowadzi ciąże i porody wysokiego ryzyka. Specjalizuje się także w ginekologii dziecięcej.

Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy