ciąża, mama, leżeć, kobieta, brzuch

Poród idealny - wizualizacja porodu

Pozytywna wizualizacja pomoże ci przygotować się do porodu. To relaksujące zajęcie może okazać się bardzo przydatne. Czytaj, jak przeprowadzić wizualizację swojego porodu!
ciąża, mama, leżeć, kobieta, brzuch
Wizualizacja porodu to doskonały i skuteczny sposób na zapewnienia sobie jak najlepszego przebiegu porodu. Zachęcamy do wykonywania tego ćwiczenia w samotności lub w towarzystwie partnera. 

Wyobraź sobie swój poród w przyjemnej atmosferze

Poszukaj miejsca, w którym nikt nie będzie ci przeszkadzał. Odpowiednia temperatura otoczenia, kameralne oświetlenie i - jeśli lubisz - zapach olejków eterycznych lub kwiatów stworzą przyjemną atmosferę, która pozwoli ci zrelaksować się. Połóż się w najwygodniejszej dla siebie pozycji, zamknij oczy i odpręż się. Zrób kilka głębokich wdechów, potem ureguluj oddech i przenieś się myślami do chwili narodzin twojego dziecka.
Redakcja poleca: Poród z partnerem – film
Każda kobieta obawia się porodu. Czy warto przeżyć to wydarzenie razem z partnerem? Odpowiada nasz psycholog Adriana Klos.

Wyobraź sobie moment porodu

Jak wygląda miejsce, w którym się znajdujesz? Rodzisz w swoim domu? W szpitalu? Pomyśl, że to spokojne miejsce, gdzie otaczają cię osoby miłe, uśmiechnięte, wzbudzające zaufanie. Wszystko jest w porządku, ty spisujesz się bardzo dobrze. Odczuwane skurcze są jak przypływ energii, której siła zbliża się do twojego dziecka, a ty jesteś tak odprężona, że nie potrzebujesz żadnego znieczulenia. Wsłuchujesz się w swoje ciało i instynktownie szukasz sposobu, żeby dobrze się czuć... Może chcesz się poruszać, pospacerować, wziąć prysznic lub poprosić partnera o masaż, a może jesteś w basenie, ponieważ chcesz urodzić swoje dziecko w wodzie. To ty decydujesz.

Wyobraź sobie swoje dziecko

Teraz powoli połącz się ze swoim dzieckiem. Zobacz, jak doskonale jest ułożone, gotowe do przyjścia na świat, całe jego malutkie ciałko jest gotowe do samodzielnego funkcjonowania. Przyjrzyj mu się. Co robi? Mruga oczkami? Rusza paluszkami? Zostań z nim przez chwilę.

Wyobraź sobie poród

Wyobraź sobie, że natura daje ci wyraźne znaki i macica zaczyna wypychać dziecko na zewnątrz. Poddajesz się instynktowi i układasz się w pozycji, która najbardziej ci odpowiada. Pojawia się czubek główki twojego dziecka, a towarzysząca ci w porodzie osoba pomaga ci w tej ważnej chwili. Teraz powinnaś przestać przeć, twoje dziecko powoli zaczyna wychodzić, a ból porodowy to już przeszłość. Widzisz ten moment? Zatrzymaj ten obraz i przyjrzyj się dziecku leżącemu na twoich piersiach. Całe pomieszczenie wypełnia się światłem.

Rozszerz wizualizację porodu

Na koniec uświadom sobie, gdzie się znajdujesz. Może docierają do ciebie jakieś odgłosy z zewnątrz? Ułóż się wygodnie, a kiedy będziesz gotowa, otwórz oczy. Co czujesz? Taki poród to nie utopia; jest bardziej prawdopodobny, niż myślisz. Ale może w twoim przypadku poród będzie przebiegał inaczej. Jak go sobie wyobrażasz? Bez względu na wszystko, ważne, żebyś wierzyła, że w odpowiedniej chwili zrobisz wszystko najlepiej, jak potrafisz. Podnieś się powoli i ostrożnie przeciągnij. Czujesz, jak jesteś odprężona?

Czytaj też: 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy