GRY
 
 

Poród indukowany: kiedy wywoływanie porodu jest konieczne? [WIDEO]

Czasem bobasowi jest tak dobrze w brzuchu mamy, że wcale nie śpieszy się z wyjściem na świat. W takiej sytuacji ginekolog może pomyśleć o indukcji porodu.

Zobacz inne z serii: PORÓD – POSŁUCHAJ EKSPERTA! (4)

Wywoływanie porodu, czyli tzw. poród indukowany, to coś, czego boją się wszystkie przyszłe mamy. Tymczasem są sytuacje, kiedy lepiej pomyśleć o indukcji porodu, niż czekać, aż maluch sam zdecyduje się wyjść na świat.  

Przyczyny indukcji porodu

Przyczyn wywoływania porodu jest kilka i jak mówi dr n. med. Marian Malinowski, ginekolog położnik, można je z grubsza podzielić na dwie grupy: 

– Będą to przyczyny matki i przyczyny dziecka – tłumaczy ekspert. – Przyczyny matki to np. cukrzyca ciążowa albo nadciśnienie, cholestaza ciężarnych. Powody indukcji porodu mogą też wynikać z choroby dziecka. Do wywoływania porodu może dojść, gdy mamy podejrzenie makrosomii płodu, czyli gdy mamy podejrzenie, że dziecko jest większe niż wynika to z jego wieku ciążowego.

Zobacz także: Jak duże urodzi się twoje dziecko?

Wskazaniem do porodu indukowanego jest też tzw. poród po terminie. Zwykle lekarze zaczynają brać pod uwagę wywołanie porodu, kiedy minie 7 dni od ustalonego terminu porodu.

Metody wywoływania porodu

Tak samo jak przyczyn, tak i metod indukcji porodu jest kilka, chociaż, jak tłumaczy ginekolog najczęstszą i najbardziej rozpowszechnioną w świadomości pacjentek metodą indukcji porodu jest wywołanie skurczy porodowych za pomocą wlewu z oksytocyną. 

– Podanie oksytocyny to jednak nie jest jedyna metoda. Mamy też np. możliwość zastosowania specjalnego żelu z prostaglandynami, mamy też możliwość zainicjowania porodu poprzez założenia cewnika Foleya, który mechanicznie podrażnia szyjkę macicy, wywołując poród. Cała sztuka polega na tym, aby właściwie dobrać metodę do warunków, jakie mamy u danej pacjentki, a to wbrew pozorom wcale nie jest proste – mówi ginekolog.

Ekspert wyjaśnia też, że mimo tego, iż lekarz prawidłowo zakwalifikuje pacjentkę do indukcji porodu, nie zawsze ona się udaje:
– Czasem trzeba trochę poczekać, czasem powtórzyć indukcję, a czasem pojawia się wskazanie do porodu poprzez cięcie cesarskie – mówi dr Malinowski. 


Konsultacja: dr n. med. Marian Malinowski, ginekolog położnik, Szpital Kliniczny im. W. Orłowskiego w Warszawie, Centrum Medyczne Unicare. Umów się na wizytę przez Znanylekarz.pl
 
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Jak leczyć się w ciąży

Przygotowania do porodu