pregnant
fot. fotolia.com

Kiedy się urodzi moje dziecko? Czyli jak obliczyć termin porodu

Czy termin porodu wyznaczony w oparciu o badanie USG może różnić się od tego wyliczonego na podstawie ostatniej miesiączki? Mówi ginekolog.
Konsultacja: dr n. med. Renata Jaczyńska, ginekolog położnik
pregnant
fot. fotolia.com
Podczas pierwszego badania USG okazało się, że wyznaczony termin porodu różni się istotnie od tego wyliczonego na podstawie ostatniej miesiączki. Który jest właściwy? Sylwia

Jeśli podczas badania USG w pierwszym trymestrze okaże się, że wiek ciąży nie zgadza się z wiekiem wyliczonym na podstawie ostatniej miesiączki, to wówczas termin porodu wyznacza się właśnie na podstawie badania USG.

Wiek płodu określa się z dokładnością do 4-7 dni. Żeby go określić, lekarz mierzy długość ciemieniowo-siedzeniową (CRL). Termin porodu wyznaczany na podstawie daty ostatniej miesiączki zakłada, że do zapłodnienia dochodzi w połowie cyklu miesięcznego – tylko wtedy jest wiarygodny. Jeśli twoje miesiączki są nieregularne, lepiej termin porodu wyznaczyć na podstawie USG.

Czytaj też: 
Redakcja poleca: Czy warto zapisać się do szkoły rodzenia – film
Jeśli wciąż masz wątpliwości czy szkoła rodzenia jest ci potrzebna, ten film jest dla ciebie. O za i przeciw mówi nasz psycholog Adriana Klos.
dr n. med. Renata Jaczyńska
Konsultacja: dr n. med. Renata Jaczyńska, ginekolog położnik

Specjalista ginekolog-położnik. Pracuje w Klinice Położnictwa i Ginekologii Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.

Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy