GRY
 
 

Kiedy się urodzi moje dziecko? Czyli jak obliczyć termin porodu

Czy termin porodu wyznaczony w oparciu o badanie USG może różnić się od tego wyliczonego na podstawie ostatniej miesiączki? Mówi ginekolog.

Konsultacja: dr n. med. Renata Jaczyńska, ginekolog położnik
pregnant
fot. fotolia.com
Podczas pierwszego badania USG okazało się, że wyznaczony termin porodu różni się istotnie od tego wyliczonego na podstawie ostatniej miesiączki. Który jest właściwy? Sylwia

Jeśli podczas badania USG w pierwszym trymestrze okaże się, że wiek ciąży nie zgadza się z wiekiem wyliczonym na podstawie ostatniej miesiączki, to wówczas termin porodu wyznacza się właśnie na podstawie badania USG.

Wiek płodu określa się z dokładnością do 4-7 dni. Żeby go określić, lekarz mierzy długość ciemieniowo-siedzeniową (CRL). Termin porodu wyznaczany na podstawie daty ostatniej miesiączki zakłada, że do zapłodnienia dochodzi w połowie cyklu miesięcznego – tylko wtedy jest wiarygodny. Jeśli twoje miesiączki są nieregularne, lepiej termin porodu wyznaczyć na podstawie USG.

Czytaj też: 
Redakcja poleca: Jak obliczyć termin porodu? Ginekolog wyjaśnia [WIDEO]
Termin porodu zostanie obliczony przez ginekologa już na pierwszej wizycie ciążowej. na jakiej podstawie oblicza się termin porodu? I właściwie po co? Mówi ginekolog, dr Marian Malinowski.
dr n. med. Renata Jaczyńska
Konsultacja: dr n. med. Renata Jaczyńska, ginekolog położnik

Specjalista ginekolog-położnik. Pracuje w Klinice Położnictwa i Ginekologii Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.

Ocena (0 oceny)

0.0
Doładuj
Przeładuj