fot. Fotolia

Rodzisz naturalnie? Zmniejszasz ryzyko alergii u dziecka!

Jeśli dziecko urodziło się drogami natury, jest mniejsze ryzyko, że będzie miało w przyszłości alergię i astmę. Zapobieganie alergii to jeszcze jeden powód, by rodzić naturalnie, jeśli to tylko możliwe.
Katarzyna Pinkosz
fot. Fotolia
Chociaż alergia w dużej mierze jest chorobą dziedziczną, jednak ogromny wpływ na jej pojawienie się mają różne czynniki środowiskowe. Okazuje się, że dzieci, które urodziły się drogą naturalną, mają mniejsze ryzyko zachorowania na alergię i astmę. Skąd te różnice? Okazuje się, że przyczyną są bakterie.
 

Więcej bakterii po porodzie naturalnym

Badania przeprowadzono w USA (szpital Henry’ego Forda). U dzieci urodzonych w latach 2003-07 badano poziom IgE (immunoglobuliny E), której poziom jest powiązany z występowaniem alergii. Próbki IgE pobierano przy porodzie, po miesiącu, sześciu miesiącach, roku i dwóch latach. Pytano też rodziców o alergię i astmę w rodzinie, palenie papierosów, obecność zwierząt w domu, przyjmowanie leków. 
Okazało się, że dzieci w wieku 2 lat urodzone przez cesarskie cięcie 5 razy częściej miały wyższy poziom IgE po zetknięciu się z popularnymi alergenami, jak roztocza i zwierzęta domowe, niż dzieci urodzone w sposób naturalny.
Badacze tłumaczyli to tak, że dziecko w czasie naturalnego porodu styka się w wieloma bakteriami, co ma wpływ na dojrzewanie jego układu odpornościowego. Stwierdzono również, że w przewodzie pokarmowym dzieci urodzonych przez cesarskie cięcie są inne rodzaje bakterii niż u dzieci urodzonych naturalnie, co ma wpływ na pojawienie się alergii u dziecka.
 
Redakcja poleca: Co pyli w czerwcu 2020? Lista traw, zbóż i innych alergizujących roślin [WIDEO]
Czerwiec jest miesiącem, w którym pylą przede wszystkim trawy oraz pokrzywa, szczaw czy komosa. Alergia na pyłki jest szczególnie uciążliwa i może zepsuć niejeden wiosenny spacer. Jeśli twoje dziecko ma wodnisty katar, suchy kaszel i swędzą je oczy, to mogą być objawy alergii wziewnej. Sprawdź, co pyli w czerwcu i nie daj się zaskoczyć!

Nie tylko poród ma wpływ na alergię

Nie tylko to, czy dziecko urodziło się drogami natury czy przez cesarskie cięcie, ma wpływ na pojawienie się alergii. Ogromny wpływ ma też palenie papierosów w ciąży, narażenie dziecka po urodzeniu na dym tytoniowy. Z kolei jednym z czynników zapobiegających pojawieniu się alergii u dziecka jest karmienie piersią.
Szczególnie ważne dla zapobiegania alergii jest karmienie piersią po cesarskim cięciu.

Zrób test i sprawdź, czy twoje dziecko ma alergię
 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy