Jak przebiega poród? Zobacz, co powinnaś robić w poszczególnych etapach porodu

Każdy poród wygląda inaczej. Jednak w typowym, przebiegającym bez powikłań porodzie można wyróżnić pewien schemat. Zobacz jakie są etapy porodu.
plan porodu
fot. Fotolia
Poród u kobiety rodzącej po raz pierwszy trwa przeciętnie 14 godzin, u wieloródki krócej – ok. 8 godzin. Ale nie wpadaj w panikę. Pierwsza, a niekiedy nawet druga faza porodu, może minąć niemal niezauważona, ponieważ skurcze nie są jeszcze wtedy silnie odczuwane (sprawdź: co to za skurcze, jak odróżnić skurcze przepowiadające od porodowych).

 

PIERWSZY ETAP PORODU – PRZYGOTOWANIE DO NARODZIN DZIECKA

Redakcja poleca: Poród z partnerem – film
Każda kobieta obawia się porodu. Czy warto przeżyć to wydarzenie razem z partnerem? Odpowiada nasz psycholog Adriana Klos.

1. Faza pierwsza porodu wczesna (utajona)

• Co się dzieje w pierwszej fazie porodu. Szyjka macicy skraca się i rozwiera do ok. 3 cm (sprawdź, dlaczego robi się masaż szyjki macicy podczas porodu). Faza ta zaczyna się z pierwszym skurczem porodowym macicy (może być niewyczuwalny). U jednych kobiet może trwać kilka dni lub tygodni, u innych – kilka godzin. Skurcze trwają początkowo ok. 30–45 sek.

Objawy zbliżającego się porodu możesz odczuwać ból w okolicy krzyżowej lub podbrzuszu (przypominający dolegliwości miesiączkowe. Innymi objawami są niestrawność i biegunki. Z pochwy wydobywa się dość obfita śluzowo-krwista wydzielina. Czujesz podniecenie, ulgę, że w końcu nadszedł ten wyczekiwany przez dziewięć miesięcy moment. Może do tego dojść strach – jak to wszystko się potoczy.

Co powinnaś robić w pierwszej fazie porodu. Jeśli jesteś w domu, nie wpadaj w panikę. Nie ściągaj w trybie pilnym swojego partnera z pracy. Na pewno zdążycie na salę porodową. Pośpiech jest wskazany tylko w jednym przypadku – kiedy odpływa zielony lub ciemny płyn owodniowy natychmiast powinnaś udać się do szpitala. W pozostałych przypadkach, gdy skurcze nie są jeszcze bolesne, postaraj się zrelaksować.
Dobry jest sen, ale gdy nie uda Ci się zasnąć, to znajdź jakieś zajęcie odwracające uwagę od Twoich myśli o porodzie. Obejrzyj swoją ulubioną komedię, pójdź na spacer, czy choćby weź prysznic. Możesz też wykonywać ćwiczenia relaksacyjne.

Co może zrobić partner w pierwszej fazie porodu. Jeśli jesteś w domu, zadbaj, by Twoja partnerka czuła się dobrze. Staraj się, by była odprężona, najlepiej w dobrym humorze. Możecie zagrać w karty albo grę planszową. A może lepszy będzie serial? Zaproponuj jej coś do jedzenia. Jeśli nie ma ochoty, postaraj się sam coś przekąsić. Później może nie być czasu.
 

Zobacz też: Jak wyglądają wody płodowe i jak odchodzą


2. Faza druga porodu aktywna

• Co się dzieje w drugiej fazie porodu. Szyjki macicy już nie widać. Teraz następuje rozszerzanie jej zewnętrznego ujścia na szerokość 7 cm. Może to trwać nawet 3,5 godz. Skurcze są silniejsze, trwają ok. 40–60 sekund i pojawiają się częściej, co 2–4 min. Przychodzą jak fala: ból rośnie do pewnego momentu, a następnie znika. Wtedy masz czas na odpoczynek. Na tym etapie porodu powinnaś już dotrzeć do szpitala. Położna lub lekarz sprawdzi stan Twojego dziecka za pomocą odpowiednich urządzeń, a także oceni jego położenie w badaniu zewnętrznym.
Zwykle też w tej fazie porodu następuje pęknięcie pęcherza płodowego. Wtedy nie ma już odwrotu. Twoje dziecko nie ma już naturalnej ochrony i będzie lepiej, jak pomożesz mu szybko przyjść na świat. Ból w okolicy krzyżowej będzie narastał. Skurcze możesz już odczuwać jako bardzo silne. Do tego dojdzie zmęczenie. Ilość wydzieliny z pochwy jeszcze się zwiększy.

Co powinnaś robić w drugiej fazie porodu. Mimo niedogodności, staraj się spokojnie oddychać. To powinno przynieść ulgę. Zmieniaj często pozycję, szukaj takiej, która będzie dla Ciebie najwygodniejsza. Jeśli masz ochotę, a lekarz pozwoli – zjedz coś lub napij się wody. Gdybyś chciała otrzymać znieczulenie, to właśnie teraz powinnaś o nie poprosić (czytaj więcej o znieczuleniu zewnątrzoponowym).

Co może zrobić partner w drugiej fazie porodu. Przede wszystkim staraj się sam nie denerwować. To nie wpłynie dobrze na Twoją partnerkę. A to ona musi być w formie. Dlatego zadbaj, by – o ile to możliwe – drzwi do pokoju, w którym przebywacie były zamknięte, a światło w nim przygaszone. Cisza jest najlepszym Waszym sojusznikiem.
Rozmawiaj z rodzącą, jeśli ma na to ochotę. Nie krytykuj. Chwal, jaka jest dzielna. Jeśli nie będzie zachwycona Twoimi zabiegami, nie zniechęcaj się. Może coś innego przyniesie jej ulgę? Utrzymuj także kontakt z położną. Twoja partnerka może nie mieć do tego głowy.
 

Zobacz też: Dlaczego warto, by mężczyzna był przy porodzie

 

3. Faza trzecia porodu przejściowa

Co się dzieje w trzeciej fazie porodu. Następuje pełne rozwarcie szyjki macicy – do 10 cm. Może to nastąpić w ciągu kwadransa, jak i godziny. Siła skurczy niestety jeszcze wzrasta. Nie ma też za bardzo czasu na odpoczynek, bo występują one co dwie minuty (trwają ok. 90 sekund). Na szczęście, to już prawie koniec. Po osiągnięciu pełnego rozwarcia, zaczynają się skurcze „parte”, które pomagają urodzić dziecko.
Teraz możesz czuć silny ucisk w okolicy krzyżowej, krocza albo na odbytnicę (przeczytaj: dlaczego poród boli). Może zacząć być Ci zimno, możesz mieć dreszcze lub skurcze nóg, lub wręcz przeciwnie – będziesz się pocić z gorąca. Zdarzają się też mdłości, wymioty lub zawroty głowy. Położna już stale jest przy Tobie (sprawdź, jak położne pomagają przyjść dziecku na świat). Ocenia postępy porodu.

Co powinnaś robić w trzeciej fazie porodu. Przede wszystkim nie myśl, ile jeszcze wysiłku Cię czeka. Raczej ciesz się, że tyle porodu już za Tobą. Staraj się pozostać w pozycji pionowej. Wszelkie przerwy między skurczami wykorzystuj na odpoczynek, nawet bardzo krótki będzie pomocny.
Oddychaj w trakcie skurczu, by dotlenić dziecko i bronić się przed napięciem. W rozluźnieniu się może Ci też pomóc rozstawienie szeroko nóg i kołysanie biodrami.

Co może zrobić partner w trzeciej fazie porodu. Przede wszystkim – bądź. To zapewni Twojej partnerce poczucie bezpieczeństwa. Podtrzymuj ją na duchu, staraj się łagodzić ból. Możesz masować piersi, plecy, czy ściskać mocno miednicę, jeśli rodzącej to pomaga. Mów jej dużo komplementów. Chyba, że nie chce, byś do niej mówił. Bądź cicho, jeśli odpoczywa między skurczami. Spełniaj rolę pośrednika między swoją partnerką a położną.

Czytaj też:
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Jak dbać o noworodka?

Dieta przyszłej mamy