Ile można czekać! Czy poród nie spóźnia się za bardzo?

Tylko 10 procent dzieci rodzi się idealnie o czasie. Niektóre maluchy długo trzymają rodziców w napięciu, bo czekają z przyjściem na świat do ostatniej chwili. Sprawdź, do którego momentu nie należy się tym przejmować.
Małgorzata Wódz
Konsultacja: dr n. med. Preeti Agrawal, ginekolog położnik
poród po terminie, ciąża przenoszona, ciąża przeterminowana, termin porodu
fot. Fotolia
Z chwilą, gdy przestaniesz się bać, że urodzisz za wcześnie, możesz zacząć się obawiać, że poród spóźni się za bardzo. Sprawdź, czy są podstawy, by przypuszczać, że będziesz miała do czynienia z ciążą przenoszoną i co właściwie oznacza poród po terminie.

Od czego zależy, kiedy urodzę dziecko?

Lekarz wskazuje termin narodzin dziecka, ale natura nie musi się tym przejmować. To, kiedy zacznie się poród, może zależeć od dojrzałości dziecka, hormonów, a nawet od twojego stanu psychicznego. Dobrze wiadomo, że stres jest jednym z czynników przyspieszających akcję porodową, a w niektórych – wcale nie rzadkich przypadkach – także ją blokującym. Opóźnienie może być spowodowane strachem przed bólem czy obawami o to, jak poradzisz sobie w nieznanej ci porodowej sytuacji, a później także w opiece nad dzieckiem. Porozmawiaj z partnerem lub inną bliską osobą o odczuwanych lękach. Wypowiedziane zwykle tracą moc i przestają paraliżować umysł i ciało.
Redakcja poleca: Poród z partnerem – film
Każda kobieta obawia się porodu. Czy warto przeżyć to wydarzenie razem z partnerem? Odpowiada nasz psycholog Adriana Klos.

Kiedy ciążę nazywamy przeterminowaną?

Koniec ciąży możesz też przewidzieć w kalkulatorze terminu porodu, ale jeśli trwa dłużej niż 42 tygodnie - mówimy, że jest to ciąża przenoszona. Na szczęście takie opóźnienie porodu zdarza się rzadko. Po terminie rodzi się od 3 do 12 proc. noworodków. Choć dzieci te dłużej przebywały w brzuchu mamy i w ostatnim czasie były bardziej narażone na różne komplikacje związane z ciążą przeterminowaną ciążą, zwykle przychodzą na świat w dobrej formie.

Jak dłuższy pobyt w brzuchu może wpłynąć na dziecko?

Dzieci, które nie rodzą się mimo mijającego 40. tygodnia ciąży, mogą być bardziej zagrożone niedotlenieniem i smółkowym zapaleniem płuc (z powodu wydalenia przed narodzinami smółki do wód płodowych). Warto jednak pamiętać, że wiele maluszków, u których podczas narodzin stwierdza się zielone wody (zwykle są przezroczyste, a smółka barwi je na zielono), rozwija się bez problemu. Objawy przenoszenia są widoczne tylko bezpośrednio po urodzeniu i zanikają w okresie noworodkowym. Należy do nich sucha, łuszcząca się skóra (dziecko zbyt długo przebywało w wodach płodowych) czy mniejsza masa ciała (zużyło już zapasy tkanki tłuszczowej).

Czy po terminie porodu trzeba leżeć w szpitalu?

Jeśli lekarz uzna, że nie dzieje się nic złego, pobyt w szpitalu nie jest konieczny. Do 42. tygodnia ciąży możesz czekać na rozpoczęcie akcji porodowej w domu, a do szpitala zgłaszać się na niezbędne badania, m.in. KTG i USG, które pozwolą monitorować stan dziecka. W niektórych przypadkach jednak przyjmuje się do szpitala kobiety siedem dni po terminie porodu.

Jak bezpiecznie można przyspieszyć poród?

Czasem położne lub lekarze zalecają tzw. metody nieingerencyjne, które służą pobudzeniu akcji porodowej. Na pewno słyszałaś o chodzeniu po schodach. Ale są również przyjemniejsze sposoby, by pospieszyć małego spóźnialskiego, np.:
 
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Wsparcie dla rodziców

Badania przyszłej mamy