poród po terminie, ciąża przenoszona, ciąża przeterminowana, termin porodu
fot. Fotolia

Ile można czekać! Czy poród nie spóźnia się za bardzo?

Tylko 10 procent dzieci rodzi się idealnie o czasie. Niektóre maluchy długo trzymają rodziców w napięciu, bo czekają z przyjściem na świat do ostatniej chwili. Sprawdź, do którego momentu nie należy się tym przejmować.
Małgorzata Wódz
Konsultacja: dr n. med. Preeti Agrawal, ginekolog położnik
poród po terminie, ciąża przenoszona, ciąża przeterminowana, termin porodu
fot. Fotolia
Z chwilą, gdy przestaniesz się bać, że urodzisz za wcześnie, możesz zacząć się obawiać, że poród spóźni się za bardzo. Sprawdź, czy są podstawy, by przypuszczać, że będziesz miała do czynienia z ciążą przenoszoną i co właściwie oznacza poród po terminie.

Od czego zależy, kiedy urodzę dziecko?

Lekarz wskazuje termin narodzin dziecka, ale natura nie musi się tym przejmować. To, kiedy zacznie się poród, może zależeć od dojrzałości dziecka, hormonów, a nawet od twojego stanu psychicznego. Dobrze wiadomo, że stres jest jednym z czynników przyspieszających akcję porodową, a w niektórych – wcale nie rzadkich przypadkach – także ją blokującym. Opóźnienie może być spowodowane strachem przed bólem czy obawami o to, jak poradzisz sobie w nieznanej ci porodowej sytuacji, a później także w opiece nad dzieckiem. Porozmawiaj z partnerem lub inną bliską osobą o odczuwanych lękach. Wypowiedziane zwykle tracą moc i przestają paraliżować umysł i ciało.
Redakcja poleca: Poród z partnerem – film
Każda kobieta obawia się porodu. Czy warto przeżyć to wydarzenie razem z partnerem? Odpowiada nasz psycholog Adriana Klos.

Kiedy ciążę nazywamy przeterminowaną?

Koniec ciąży możesz też przewidzieć w kalkulatorze terminu porodu, ale jeśli trwa dłużej niż 42 tygodnie - mówimy, że jest to ciąża przenoszona. Na szczęście takie opóźnienie porodu zdarza się rzadko. Po terminie rodzi się od 3 do 12 proc. noworodków. Choć dzieci te dłużej przebywały w brzuchu mamy i w ostatnim czasie były bardziej narażone na różne komplikacje związane z ciążą przeterminowaną ciążą, zwykle przychodzą na świat w dobrej formie.

Jak dłuższy pobyt w brzuchu może wpłynąć na dziecko?

Dzieci, które nie rodzą się mimo mijającego 40. tygodnia ciąży, mogą być bardziej zagrożone niedotlenieniem i smółkowym zapaleniem płuc (z powodu wydalenia przed narodzinami smółki do wód płodowych). Warto jednak pamiętać, że wiele maluszków, u których podczas narodzin stwierdza się zielone wody (zwykle są przezroczyste, a smółka barwi je na zielono), rozwija się bez problemu. Objawy przenoszenia są widoczne tylko bezpośrednio po urodzeniu i zanikają w okresie noworodkowym. Należy do nich sucha, łuszcząca się skóra (dziecko zbyt długo przebywało w wodach płodowych) czy mniejsza masa ciała (zużyło już zapasy tkanki tłuszczowej).

Czy po terminie porodu trzeba leżeć w szpitalu?

Jeśli lekarz uzna, że nie dzieje się nic złego, pobyt w szpitalu nie jest konieczny. Do 42. tygodnia ciąży możesz czekać na rozpoczęcie akcji porodowej w domu, a do szpitala zgłaszać się na niezbędne badania, m.in. KTG i USG, które pozwolą monitorować stan dziecka. W niektórych przypadkach jednak przyjmuje się do szpitala kobiety siedem dni po terminie porodu.

Jak bezpiecznie można przyspieszyć poród?

Czasem położne lub lekarze zalecają tzw. metody nieingerencyjne, które służą pobudzeniu akcji porodowej. Na pewno słyszałaś o chodzeniu po schodach. Ale są również przyjemniejsze sposoby, by pospieszyć małego spóźnialskiego, np.:
  [content:0_20280,0_3063,8_1272,0_1266:CMNews]
 1. Stymulacja piersi – drażnienie brodawek sprawia, że organizm wytwarza oksytocynę, które może pobudzić macicę do skurczów.
 2. Stosunek płciowy – sprawia, że w śluzie szyjki macicy rośnie stężenie prostaglandyn, czyli naturalnych substancji, które zmiękczają szyjkę i dolną część macicy, przygotowując ją do porodu. Dodatkowo pod wpływem orgazmu wydziela się oksytocyna wywołująca delikatne skurcze macicy. Warto jednak pamiętać, że jeśli ciąża nie jest zagrożona, seks we wcześniejszym jej okresie można uprawiać bez ryzyka poronienia.
 3. Akupresura – czyli dotykanie, głaskanie i uciskanie określonych miejsc na ciele. Aby przypieszyć poród, twój partner może masować punkty:
 • na twoich stopach – w zagłębieniu między paluchem i drugim palcem około 2 cm od miejsca, w którym się stykają oraz na małym palcu tuż przy zewnętrznej krawędzi paznokcia;
 • na dłoniach – w zagłębieniu między kciukiem a palcem wskazującym. 
   

Kiedy lekarz może zdecydować o wywołaniu porodu?

Do wywołania porodu może dojść, jeśli:
 • odczuwasz mniej lub więcej ruchów dziecka niż zwykle;
 • podczas badania KTG pojawiły się nieprawidłowości
 • badanie USG wskazuje zagęszczenie płynu owodniowego, łożysko osiągnęło III stopień dojrzałości, doszło do zaburzeń przepływów naczyniowych;
 • płyn owodniowy jest zabarwiony smółką.

W jaki sposób lekarze wywołują poród?

Zwykle przyszłej mamie podaje się oksytocynę w kroplówce, która ma wywołać czynność skurczową macicy. Innym sposobem sztucznego rozpoczęcia porodu jest podanie żelu zawierającego syntetyczne prostaglandyny mające m.in. zmiękczyć szyjkę macicy. Jeśli nie jest ona dostatecznie przygotowana do porodu, a główka dziecka znajduje się nisko w miednicy, wykonuje się zabieg (zwykle bezbolesny) przerwania błony pęcherza płodowego. Gdy wody płodowe wypłyną, główka uciska szyjkę, co pobudza skurcze macicy. 
 

Sprawdź: Jak obliczyć termin porodu?
 

dr n. med. Preeti Agrawal
Konsultacja: dr n. med. Preeti Agrawal, ginekolog położnik

ginekolog położnik, pochodzi z Indii, od ponad 20 lat prowadzi praktykę w Polsce, łączy wiedzę medycyny tradycyjnej z medycyną naturalną, psychosomatyczną i tradycyjną medycyną Wschodu, założyła Szkołę Świadomego Macierzyństwa i klinikę Integrative Medical Center we Wrocławiu.

Oceń artykuł

Ocena 4 na 12 głosy

Zobacz także

Popularne tematy