Poród pośladkowy siłami natury czy przez cesarskie cięcie?
fot. AdobeStock

Poród pośladkowy: siłami natury czy przez cesarkę? Zagrożenia i trudności

Poród pośladkowy jest obarczony dużym ryzykiem. Położenie miednicowe jest wskazaniem do cięcia cesarskiego. Czy poród siłami natury jest możliwy, gdy dziecko nie jest obrócone główką do dołu?
Milena Oszczepalińska
Poród pośladkowy siłami natury czy przez cesarskie cięcie?
fot. AdobeStock
Poród pośladkowy zdarza się stosunkowo rzadko. Jedynie 3 do 5 proc. dzieci układa się w pozycji miednicowej w brzuchu mamy i w tej pozycji zamierza przyjść na świat. Ponieważ nie jest to najbardziej klasyczne i bezpieczne ułożenie dziecka, czyli główkowe, poród pośladkowy wiąże się z większym ryzykiem komplikacji. Czy zatem zawsze musi zakończyć się cesarskim cięciem?

Położenie miednicowe a możliwe urazy dziecka podczas naturalnego porodu pośladkowego

Gdy dziecko znajduje się w położeniu miednicowym, jako pierwsze do kanału rodnego w trakcie porodu wchodzą stópki, kolana lub pupa dziecka, w zależności od tego, jak dokładnie jest ułożone. Przy położeniu główkowym dziecko najpierw wypycha główkę, która jest twarda i toruje drogę reszcie ciała. Tu jest inaczej. Taki poród może zatem być nie tylko dłuższy i trudniejszy, lecz także skończyć się wieloma komplikacjami, takimi jak:
 
 • owinięcie się i zaciśnięcie pępowiny wokół szyi dziecka, powodując niedotlenienie,
 • zmiany w rytmie serca dziecka na skutek stresu z powodu przedłużającego się porodu,
 • uszkodzenia nerwów, (np. uszkodzenie nerwów w ramieniu może spowodować niedowład lub paraliż ramienia),
 • urazy główki dziecka (mogą pojawić się rozcięcia, siniaki, krwotoki, a nawet uszkodzenie mózgu),
 • uszkodzenia kręgosłupa dziecka w odcinku szyjnym.
Dzieci, które przychodzą na świat poprzez naturalny poród pośladkowy dużo częściej otrzymują obniżoną ocenę w skali APGAR.
Redakcja poleca: Co pyli w lipcu: co pyli teraz i pod koniec lipca? Lista roślin i okresy pylenia [WIDEO]
W lipcu pyli kilka roślin i grzybów, które mogą sprawić, że alergia mocno się nasili. Najintensywniej w lipcu kwitnie pokrzywa, trawy oraz grzyby. Pylenie innych roślin zmienia się na przestrzeni całego miesiąca. Jeśli więc sprawdzisz, co pyli na początku i pod koniec lipca, lepiej przygotujesz się na okresy pylenia.

Poród pośladkowy – konieczna cesarka?

Naturalny poród pośladkowy obarczony jest tak dużym ryzykiem, że zdecydowana większość z nich kończy się jednak cięciem cesarskim. Ułożenie miednicowe jest jednym z podstawowych kryteriów kwalifikujących kobietę właśnie do cesarki. W bardzo nielicznych przypadkach lekarze pozwalają na poród pośladkowy siłami natury. Czasami jest on nieunikniony, np. gdy akcja porodowa rozpoczęła się przedwcześnie albo rodząca kategorycznie odmawia zgody na wykonanie cięcia.

Poród pośladkowy siłami natury

Minimalny odsetek ciąż, w których dziecko ułożone jest miednicowo, może zakończyć się naturalnym porodem pośladkowym. Muszą tu być spełnione wszystkie poniższe kryteria:
 • rodząca nie jest pierworódką,
 • rodząca ma szeroką miednicę o prawidłowej budowie,
 • ciąża przebiegała bez żadnych komplikacji,
 • dziecko jest w dobrym stanie,
 • dziecko ma średnią masę ciała (ok. 2,5-3,5 kg),
 • pozycja dziecka to położenie miednicowe zupełne (stópki i pupa znajdują się blisko kanału rodnego, kolana są mocno przykurczone i uniesione w okolicach tułowia).

Czynnikami absolutnie zakazującymi poród siłami natury przy położeniu miednicowym są zaburzenia w czynności skurczowej macicy oraz tzw. łożysko przodujące.
 
Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Popularne tematy