GRY
 
 

Poród przed terminem

Poznaj prawdy i mity o przedwczesnym porodzie. Dzięki temu będziesz wiedziała, jak można mu zapobiec.

kobieta, mama, mężczyzna, tata, ciąźa, brzuszek, termin porodu, zegarek
Lekarze mówią o przedwczesnym porodzie, kiedy maluszek przychodzi na świat między 22. a ukończonym 36. tygodniem ciąży. Czemu tak się dzieje? W dużej mierze ma na to wpływ styl życia mamy. Oto, co możesz zrobić, by zapobiec przedwczesnemu porodowi.

Infekcje miejsc intymnych mogą spowodować, że poród zacznie się wcześniej.
PRAWDA
Infekcje grzybicze nie są bardzo groźne dla zdrowia mamy czy dziecka, ale oczywiście trzeba je leczyć. Bardziej niebezpieczne (ponieważ mogą właśnie prowadzić do przedwczesnego porodu) są infekcje bakteryjne oraz układu moczowego. Są bardzo powszechne – ma z nimi kłopot ponad 40 proc. kobiet.
ZAPAMIĘTAJ Jeśli zauważysz, że wydzielina z pochwy zmieniła zapach lub wygląd, koniecznie powiedz o tym swojemu ginekologowi. Idź też do niego, kiedy czujesz pieczenie podczas oddawania moczu.

Będąc w ciąży z drugim dzieckiem, pierwsze trzeba odstawić od piersi.
PRAWDA/MIT
Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, nie trzeba przerywać karmienia. Dopiero gdy lekarz uzna, że ciąża jest zagrożona, może zalecić odstawienie od piersi starszego malca. Dlaczego? Podczas karmienia uwalnia się hormon zwany oksytocyną, który pobudza macicę do skurczów, a one mogą wywołać wcześniejszy poród.
ZAPAMIĘTAJ Nie zdziw się, jeśli starsze dziecko samo zrezygnuje z piersi. Pod wpływem hormonów ciążowych mleko zmienia nieco smak.

Długa praca przy komputerze jest szkodliwa dla malca w brzuchu.
MIT
Zdecydowanie możesz pracować na komputerze (nie dowiedziono, że ma to zły wpływ na dziecko). Długie przesiadywanie przed ekranem może jednak powodować bóle kręgosłupa, zmęczenie. Dlatego staraj się robić sobie częste przerwy.
ZAPAMIĘTAJ Jeżeli to jest możliwe, poproś o zmianę komputera na laptop – łatwiej znajdziesz wygodną pozycję do pracy.

Nawet kobieta, która ma niezagrożoną ciążę, musi unikać wysiłku fizycznego.
MIT
Jeśli przed ciążą regularnie się ruszałaś, nic nie stoi na przeszkodzie, byś dalej była aktywna. Obowiązuje jednak zasada, że przyszła mama gimnastykuje się dla przyjemności i zaprzestaje wysiłku, gdy jest za intensywny, czyli męczy lub wiąże się z bólami brzucha w okolicy łonowej.
ZAPAMIĘTAJ Nie myl aktywności fizycznej (czyli spacerów, pływania) z dźwiganiem ciężarów, czyli np. siatek z zakupami. Te przekaż partnerowi. Gdy próbujesz podnieść coś ciężkiego, napinają się mięśnie brzucha, przepona „zjeżdża” w dół i obniża się macica – tak jak podczas parcia, a to może grozić przedwczesnym porodem.

Poznaj: 5 najbardziej szkodliwych mitów o tym, co wolno lub czego nie wolno w ciąży

Redakcja poleca: Co się dzieje w 12. tygodniu ciąży? [WIDEO]
Kończą się ciążowe dolegliwości – mdłości i senność zamieniają się w przypływ energii. Dziecko ma rozdzielone paluszki u rąk i nóg, zaczyna też wykonywać pierwsze ruchy! Zobacz, co jeszcze oznacza dla ciebie i dziecka 12. tydzień ciąży.
Doładuj
Przeładuj