Poród przedwczesny: przyczyny porodu przedwczesnego i jak mu zapobiec

Poród przed czasem – jak tego uniknąć?

To niezmiernie ważne, by dziecko urodziło się, gdy będzie już gotowe do samodzielnego życia po drugiej stronie brzucha. Co możesz zrobić, by zapobiec zbyt wczesnemu porodowi?
Poród przedwczesny: przyczyny porodu przedwczesnego i jak mu zapobiec

Poród przedwczesny i – co za tym idzie – mała masa urodzeniowa, a także niedojrzałość dziecka do życia poza łonem mamy, mogą mieć poważne konsekwencje dla zdrowia dziecka. Niektóre ujawniają się zaraz po porodzie, inne dopiero później – w wieku szkolnym. Przyczyn porodu przedwczesnego jest wiele. Tylko niektóre zależą od stylu życia mamy. Warto jednak zrobić wszystko, by zapobiec porodowi przedwczesnemu.

Jak zapobiegać przedwczesnemu porodowi?

To oczywiste, że chciałabyś urodzić w terminie. Obliczyłaś tę datę w kalkulatorze terminu porodu i odliczasz dni do końca ciąży. Zdrowo się odżywiasz, chodzisz na wizyty kontrolne, wykonujesz konieczne badania i nie robisz ryzykownych rzeczy. To bardzo dobrze! Co jeszcze możesz zrobić, żeby zminimalizować ryzyko porodu przedwczesnego?

Redakcja poleca: Nie lecząc zębów możesz doprowadzić do przedwczesnego porodu
Częste podjadanie oraz wymioty występujące we wczesnej fazie ciąży niszczą szkliwo zębów i powodują próchnicę. Zaniechanie wizyty u dentysty przez kobietę ciężarną może doprowadzić do zakażenia, co skutkuje poronieniem lub przedwczesnym porodem.

1. W czasie ciąży bądź aktywna

Jeśli dobrze się czujesz i twoja ciąża nie jest zagrożona, staraj się codziennie spacerować. Uprawiaj sport w ciąży, jeśli robiłaś to wcześniej i lekarz nie widzi przeciwwskazań. Jeśli chodziłaś na basen, możesz i teraz pływać, ale nie tak dużo, żebyś po wizycie na basenie czuła się bardzo zmęczona. Zrezygnuj też z intensywnego aerobiku, ćwiczeń na siłowni.

2. Ciąża a praca

Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, nic nie stoi na przeszkodzie, byś nadal chodziła do pracy. Może to nawet korzystnie wpłynąć na twoje samopoczucie. Zajęta obowiązkami, nie będziesz się niepotrzebnie zamartwiać („Czy dzidziuś na pewno będzie zdrowy?”), co zdarza się chyba każdej przyszłej mamie.

Pracując w ciąży unikaj:
  • dużego wysiłku fizycznego,
  • długiego stania,
  • noszenia ciężkich przedmiotów.
Możesz pracować na komputerze (nie dowiedziono, że ma to zły wpływ na dziecko). Długotrwałe przesiadywanie przed ekranem może jednak powodować bóle kręgosłupa w ciąży, zmęczenie, łzawienie oczu. Dlatego staraj się robić sobie przerwy. Jeśli to możliwe, poproś o zmianę komputera na laptop – łatwiej znajdziesz wygodną pozycję.


3. W ciąży musisz unikać stresów

Stres to jeden z najgroźniejszych wrogów przyszłej mamy, zwykle niedoceniany. Przewlekły stres może nawet spowodować przedwczesny poród. W czasie stresu uwalniają się hormony adrenaliny, które krążą w organizmie kobiety, mogą powodować przedwczesne skurcze macicy i szyjki macicy.

Dziecko jest wciąż ściśnięte w brzuchu mamy, ma mało miejsca. Z drugiej strony hormony te zwężają naczynia krwionośne, przez co zmniejsza się ilość krwi przepływającej przez łożysko do dziecka, a w konsekwencji ilość tlenu i substancji odżywczych.

4. Jesteś w ciąży - nie pal papierosów!

Jeśli nie zerwiesz z nałogiem, musisz liczyć się z konsekwencjami. W organizmie płodu stężenie nikotyny jest większe niż w twoim. Palenie może spowodować przedwczesny poród, a także urodzenie dziecka z małą masą ciała (sprawdź, ile powinien ważyć i mierzyć noworodek), zespołem nikotynowym czy uszkodzeniem mózgu.

Z ponad czterech tysięcy toksycznych składników, które znajdują się w papierosowym dymie, 40 ma działanie rakotwórcze. Równie niebezpieczne jest bierne palenie, czyli wdychanie przez dymu z papierosów, które palą inni. Nikotyna przedostaje się do płodu przez barierę łożyska!

 

5. W ciąży prowadź relaksujący tryb życia

Ciąża nie jest chorobą, ale jednak stanowi duże obciążenie dla organizmu kobiety. Nic dziwnego, że dokuczają ci różne ciążowe dolegliwości. To czas, kiedy wręcz powinnaś się rozpieszczać: czytaj pogodne książki, słuchaj relaksującej muzyki, myśl pozytywnie.

6. W okresie ciąży jak najczęściej odpoczywaj

To szczególnie ważne, jeśli jesteś zagrożona porodem przedwczesnym (lekarz np. stwierdził, że skraca się lub rozwiera szyjka macicy). W ciągu dnia często kładź się na lewym boku – krew wówczas łatwiej przepływa przez łożysko. Nie wolno ci nosić ciężarów, robić zakupów, sprzątać.

Zobacz też: w jakiej pozycji spać w ciąży

7. Nie martw się nieregularnymi skurczami

W ciąży skurcze macicy to zjawisko jak najbardziej naturalne, o ile tylko są niebolesne i nieregularne (to tzw. stawianie się macicy). Są konieczne – w ten sposób macica niejako przygotowuje się do porodu. Przy tego rodzaju skurczach nie trzeba brać środków rozkurczowych.

Nie koncentruj się jednak zbytnio na tym, co dzieje się w macicy, nie zamartwiaj, że urodzisz przedwcześnie – to może być niekorzystne dla twojego dziecka. Skurcze porodowe na pewno odróżnisz – są bolesne i regularne.

Przyczyny przedwczesnego porodu

Czasami jednak nie mamy żadnego wpływu na to, że rodzimy przed terminem. Przedwczesny poród może być spowodowany wieloma czynnikami. Oto część z nich:
  • ciąża mnoga, wielowodzie – przy niektórych wadach – paradoksalnie – dla dziecka może być lepiej, jeśli urodzi się wcześniej!
  • wady macicy, ale też stany zapalne podczas ciąży, np. odmiedniczkowe zapalenie nerek, nieleczona próchnica zębów.
  • palenie papierosów, branie narkotyków;
  • narażanie się na długotrwały stres
  • niedożywienie bądź złe odżywianie
  • zbyt aktywny tryb życia.
Konsultacja: prof. Romuald Dębski, ginekolog, ordynator Oddziału Położnictwa i Ginekologii Szpitala im. Orłowskiego

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 4 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy