Poród przed czasem – jak tego uniknąć?

To niezmiernie ważne, by dziecko urodziło się, gdy będzie już gotowe do samodzielnego życia po drugiej stronie brzucha. Co możesz zrobić, by zapobiec zbyt wczesnemu porodowi?
Poród przedwczesny: przyczyny porodu przedwczesnego i jak mu zapobiec

Poród przedwczesny i – co za tym idzie – mała masa urodzeniowa, a także niedojrzałość dziecka do życia poza łonem mamy, mogą mieć poważne konsekwencje dla zdrowia dziecka. Niektóre ujawniają się zaraz po porodzie, inne dopiero później – w wieku szkolnym. Przyczyn porodu przedwczesnego jest wiele. Tylko niektóre zależą od stylu życia mamy. Warto jednak zrobić wszystko, by zapobiec porodowi przedwczesnemu.

Jak zapobiegać przedwczesnemu porodowi?

To oczywiste, że chciałabyś urodzić w terminie. Obliczyłaś tę datę w kalkulatorze terminu porodu i odliczasz dni do końca ciąży. Zdrowo się odżywiasz, chodzisz na wizyty kontrolne, wykonujesz konieczne badania i nie robisz ryzykownych rzeczy. To bardzo dobrze! Co jeszcze możesz zrobić, żeby zminimalizować ryzyko porodu przedwczesnego?

Redakcja poleca: Nie lecząc zębów możesz doprowadzić do przedwczesnego porodu
Częste podjadanie oraz wymioty występujące we wczesnej fazie ciąży niszczą szkliwo zębów i powodują próchnicę. Zaniechanie wizyty u dentysty przez kobietę ciężarną może doprowadzić do zakażenia, co skutkuje poronieniem lub przedwczesnym porodem.

1. W czasie ciąży bądź aktywna

Jeśli dobrze się czujesz i twoja ciąża nie jest zagrożona, staraj się codziennie spacerować. Uprawiaj sport w ciąży, jeśli robiłaś to wcześniej i lekarz nie widzi przeciwwskazań. Jeśli chodziłaś na basen, możesz i teraz pływać, ale nie tak dużo, żebyś po wizycie na basenie czuła się bardzo zmęczona. Zrezygnuj też z intensywnego aerobiku, ćwiczeń na siłowni.

2. Ciąża a praca

Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, nic nie stoi na przeszkodzie, byś nadal chodziła do pracy. Może to nawet korzystnie wpłynąć na twoje samopoczucie. Zajęta obowiązkami, nie będziesz się niepotrzebnie zamartwiać („Czy dzidziuś na pewno będzie zdrowy?”), co zdarza się chyba każdej przyszłej mamie.

Pracując w ciąży unikaj:
  • dużego wysiłku fizycznego,
  • długiego stania,
  • noszenia ciężkich przedmiotów.
Możesz pracować na komputerze (nie dowiedziono, że ma to zły wpływ na dziecko). Długotrwałe przesiadywanie przed ekranem może jednak powodować bóle kręgosłupa w ciąży, zmęczenie, łzawienie oczu. Dlatego staraj się robić sobie przerwy. Jeśli to możliwe, poproś o zmianę komputera na laptop – łatwiej znajdziesz wygodną pozycję.


3. W ciąży musisz unikać stresów

Stres to jeden z najgroźniejszych wrogów przyszłej mamy, zwykle niedoceniany. Przewlekły stres może nawet spowodować przedwczesny poród. W czasie stresu uwalniają się hormony adrenaliny, które krążą w organizmie kobiety, mogą powodować przedwczesne skurcze macicy i szyjki macicy.

Dziecko jest wciąż ściśnięte w brzuchu mamy, ma mało miejsca. Z drugiej strony hormony te zwężają naczynia krwionośne, przez co zmniejsza się ilość krwi przepływającej przez łożysko do dziecka, a w konsekwencji ilość tlenu i substancji odżywczych.

4. Jesteś w ciąży - nie pal papierosów!

Jeśli nie zerwiesz z nałogiem, musisz liczyć się z konsekwencjami. W organizmie płodu stężenie nikotyny jest większe niż w twoim. Palenie może spowodować przedwczesny poród, a także urodzenie dziecka z małą masą ciała (sprawdź, ile powinien ważyć i mierzyć noworodek), zespołem nikotynowym czy uszkodzeniem mózgu.

Z ponad czterech tysięcy toksycznych składników, które znajdują się w papierosowym dymie, 40 ma działanie rakotwórcze. Równie niebezpieczne jest bierne palenie, czyli wdychanie przez dymu z papierosów, które palą inni. Nikotyna przedostaje się do płodu przez barierę łożyska!
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Wsparcie dla rodziców

Badania przyszłej mamy