kobieta w trakcie porodu
fot. Adobe Stock

Druga faza porodu - ile trwa, jak wygląda?

Druga faza porodu rozpoczyna się, gdy skurcze przybierają na sile i częstotliwości. Kończy ją 10-centymetrowe rozwarcie i przejście do faktycznego porodu. Trwa to średnio 2 godziny.
Monika Karbarczyk
Konsultacja: dr n. med. Bożena Kowalska, ginekolog położnik
kobieta w trakcie porodu
fot. Adobe Stock
Druga faza porodu to jeden z trzech etapów narodzin malucha. Pierwsza faza, zwana także utajnioną, może być z początku ledwo wyczuwalna. W drugiej fazie porodu, ciało kobiety dąży do przygotowania się na właściwy poród i rozszerzenia kanału rodnego. W kolejnej, trzeciej fazie, rodzi się łożysko.

Spis treści:
 1. Druga faza porodu - kiedy nadchodzi i jak przebiega?
 2. Ile trwa druga faza porodu?
 3. Druga faza porodu - co robić?
 4. Co jeśli poród nie nadchodzi albo płód jest zagrożony?
 5. Jak dobrze przygotować się do porodu?

 

Redakcja poleca: Ortopedyczne wskazania do cesarskiego cięcia
Kiedy ortopeda może zalecić poród przez cesarskie cięcie?

Druga faza porodu - kiedy nadchodzi i jak przebiega?

Następująca po fazie utajonej (pierwszej), tzw. faza aktywna, czyli druga faza porodu, zwykle kończy się pełnym rozwarciem o szerokości 10 cm. Skurcze stają się coraz częstsze: mogą pojawiać się teraz co 2 lub 3 minuty. Każdy z nich może trwać od 30 do 45 sekund i z czasem, będą się one stawały coraz bardziej bolesne. 

Drugiej fazie porodu mogą towarzyszyć także objawy takie jak nadmierna potliwość, przyspieszony oddech, dreszcze, kołatanie serca, nudności bądź wymioty. Oprócz standardowego bólu porodowego, część kobiet skarży się także na silny ucisk na kręgosłup.

Ile trwa druga faza porodu?

Druga faza porodu z intensywnymi bólami przeważnie trwa około 2 godzin, ale może się przeciągnąć nawet do 4.

Druga faza porodu - co robić?

Aby jak najlepiej przejść przez drugą fazę porodu:
 • jak najdłużej zostań w pozycji pionowej. Spaceruj, zatrzymuj się, kołysz się – jak najczęściej zmieniaj pozycję, ponieważ twoja aktywność przyspiesza poród.
 • Wykonuj ćwiczenia relaksacyjne i oddechowe, których nauczyłaś się w szkole rodzenia.
 • Porozmawiaj z pielęgniarką o tym, jak oddychać. Nie wstydź się pytać też o inne sprawy związane z porodem.
 • Podczas skurczów nie odpowiadaj na żadne pytania, nie zmuszaj się do rozmowy z nikim.
 • Ssij kawałki lodu albo twarde cukierki, aby odświeżyć i nawilżyć usta.
 • Między skurczami staraj się odprężyć, ulgę może przynieść ci zamknięcie na chwilę oczu.
 • Korzystaj z toalety mniej więcej raz na godzinę. Pusty pęcherz ułatwia drogę twojemu maleństwu.
 • W łóżku ułóż się na boku lub podłóż poduszkę pod jedno biodro. Leżenie płasko na plecach utrudnia dopływ tlenu do dziecka.
 • Poproś o środki przeciwbólowe, jeśli zaczynasz czuć się znacznie gorzej. Teraz jest najlepszy moment na podanie znieczulenia.

Co jeśli poród nie nadchodzi albo płód jest zagrożony?

W wielu sytuacjach wykonywane jest wtedy cesarskie cięcie.
 •  
 • Kiedy się je wykonuje? Zwykle, gdy poród przebiega nieprawidłowo. Jest to operacja chirurgiczna, która trwa około godziny, choć dziecko przychodzi na świat w pierwszych 10 minutach. Resztę czasu zajmuje założenie kilku warstw szwów.
 • Jakie znieczulenie się stosuje? Najczęściej stosuje się podpajęczynówkowe, rzadziej zewnątrzoponowe. Działają od pasa w dół. Kiedy utracisz czucie w określonych partiach ciała, lekarz przecina powłoki brzuszne i ścianę macicy, przekłuwa worek owodniowy i przez rozcięcie wyjmuje dziecko. Narkozę, czyli znieczulenie ogólne, stosuje się wyjątkowo (w nagłych wypadkach lub gdy są przeciwwskazania do pozostałych).
 • W jaki sposób się rozcina brzuch? Zazwyczaj stosuje się cięcie poprzeczne – między biodrami, nad spojeniem łonowym. Rzadko – podłużne, od pępka do spojenia łonowego, np. gdy pacjentka ma już taką bliznę po poprzednim cięciu lub innej operacji. Szerokość cięcia to 10–15 cm. Mimo bólu już po kilku godzinach trzeba zacząć chodzić, by szybciej wrócić do formy.
 • Jak się goi blizna? Zdjęcie zwykłych szwów odbywa się po 6–8 dniach i nie jest bolesne, rozpuszczalne same się wchłaniają. Blizna po cięciu najpierw pobolewa, potem swędzi. Po miesiącu staje się cienką kreską na granicy włosów łonowych.

Jak dobrze przygotować się do porodu?

Odpowiada Małgorzata Gierada-Radoń, położna, która prowadzi szkołę rodzenia w Warszawie: Warto zasięgnąć opinii znajomych, którzy mają takie doświadczenie za sobą. Można poprosić o rekomendację szkoły rodzenia lekarza lub położną. Dobrym rozwiązaniem może być szkoła przy szpitalu, w którym będzie się odbywał poród. Niektóre są finansowane lub refundowane przez urząd miasta. Polecam też sprawdzenie kwalifikacji i doświadczenia wykładowców i upewnienie się, czy szkoła prowadzi zajęcia nie tylko o porodzie, ale też o rozwoju wewnątrzmacicznym dziecka, połogu, karmieniu i pielęgnacji malucha, czy dysponuje odpowiednim sprzętem, m.in.: materacami, workami sako do ćwiczeń, lalkami itp. 

Zobacz też:
dr n. med. Bożena Kowalska
Konsultacja: dr n. med. Bożena Kowalska, ginekolog położnik

Pracuje w Klinice Leczenia Niepłodności, Ginekologii i Położnictwa „Bocian”. Prowadzi ciąże i porody wysokiego ryzyka. Specjalizuje się także w ginekologii dziecięcej.

Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy