GRY
 
 

Druga faza porodu

Gdy skurcze przybierają na sile i częstości, wkraczasz w fazę aktywną pierwszego okresu porodu. Z tym etapem większości kobiet kojarzy się słowo „poród”.

Konsultacja: dr n. med. Bożena Kowalska , ginekolog położnik
mama, kobieta, ciąża
Następująca po fazie utajonej, faza aktywna zwykle kończy się po 3–4 godzinach pełnym, czyli 10 cm rozwarciem. Lekarz lub położna będą kontrolować, jak wygląda sytuacja. Skurcze zaczną się pojawiać co 2–3 minuty. Każdy z nich potrwa 45 sekund, narastając do momentu największego napięcia i ustępując. Z upływem czasu coraz bardziej będziesz odczuwać ból.
Podczas skurczów przestaniesz zwracać uwagę na ludzi z otoczenia. Odniesiesz wrażenie, że pokój, w którym przebywasz, zmniejsza się. Odprężenie przyjdzie między skurczami. Bywa, że faza aktywna trwa długo. Jeśli nie miałaś okazji wcześniej odpocząć, możesz się teraz poczuć zmęczona.


W fazie aktywnej

  • Jak najdłużej zostań w pozycji pionowej. Spaceruj, zatrzymuj się, kołysz się – jak najczęściej zmieniaj pozycję, ponieważ twoja aktywność przyspiesza poród.
  • Wykonuj ćwiczenia relaksacyjne i oddechowe, których nauczyłaś się w szkole rodzenia.
  • Porozmawiaj z pielęgniarką o tym, jak oddychać. Nie wstydź się pytać też o inne sprawy związane z porodem.
  • Podczas skurczów nie odpowiadaj na żadne pytania, nie zmuszaj się do rozmowy z nikim.
  • Ssij kawałki lodu albo twarde cukierki, aby odświeżyć i nawilżyć usta.
  • Między skurczami staraj się odprężyć, ulgę może przynieść ci zamknięcie na chwilę oczu.
  • Korzystaj z toalety mniej więcej raz na godzinę. Pusty pęcherz ułatwia drogę twojemu maleństwu.
  • W łóżku ułóż się na boku lub podłóż poduszkę pod jedno biodro. Leżenie płasko na plecach utrudnia dopływ tlenu do dziecka.
  • Poproś o środki przeciwbólowe, jeśli zaczynasz czuć się znacznie gorzej. Teraz jest najlepszy moment na podanie znieczulenia.
Redakcja poleca: Ortopedyczne wskazania do cesarskiego cięcia
Kiedy ortopeda może zalecić poród przez cesarskie cięcie?


Co powinnaś wiedzieć o cięciu cesarskim

Kiedy się je wykonuje? Zwykle, gdy poród przebiega nieprawidłowo. Jest to operacja chirurgiczna, która trwa około godziny, choć dziecko przychodzi na świat w pierwszych 10 minutach. Resztę czasu zajmuje założenie kilku warstw szwów.
Jakie znieczulenie się stosuje? Najczęściej stosuje się podpajęczynówkowe, rzadziej zewnątrzoponowe. Działają od pasa w dół. Kiedy utracisz czucie w określonych partiach ciała, lekarz przecina powłoki brzuszne i ścianę macicy, przekłuwa worek owodniowy i przez rozcięcie wyjmuje dziecko. Narkozę, czyli znieczulenie ogólne, stosuje się wyjątkowo (w nagłych wypadkach lub gdy są przeciwwskazania do pozostałych).
W jaki sposób się rozcina brzuch? Zazwyczaj stosuje się cięcie poprzeczne – między biodrami, nad spojeniem łonowym. Rzadko – podłużne, od pępka do spojenia łonowego, np. gdy pacjentka ma już taką bliznę po poprzednim cięciu lub innej operacji. Szerokość cięcia to 10–15 cm. Mimo bólu już po kilku godzinach trzeba zacząć chodzić, by szybciej wrócić do formy.
Jak się goi blizna? Zdjęcie zwykłych szwów odbywa się po 6–8 dniach i nie jest bolesne, rozpuszczalne same się wchłaniają. Blizna po cięciu najpierw pobolewa, potem swędzi. Po miesiącu staje się cienką kreską na granicy włosów łonowych.


Cesarka nie sprzyja jelitom dziecka

Poród naturalny dostarcza korzyści układowi trawiennemu dziecka – donoszą niemieccy naukowcy. Ich zdaniem jelita niemowlęcia, które przyszło na świat przez cięcie, mogą być bardziej nieprzyjazne dla probiotycznych bakterii, co może mieć wpływ na zdrowie dziecka. Dzieci urodzone za pomocą cesarki częściej mają też odwadniające biegunki podczas pierwszego roku życia.

Pytanie od czytelniczki
Za pięć miesięcy urodzę dziecko, chciałabym dobrze wybrać szkołę rodzenia, ale nie wiem, jakimi kryteriami mam się kierować. Aleksandra

Odpowiada Małgorzata Gierada-Radoń, położna, która prowadzi szkołę rodzenia w Warszawie: Warto zasięgnąć opinii znajomych, którzy mają takie doświadczenie za sobą. Można poprosić o rekomendację lekarza lub położną. Dobrym rozwiązaniem może być szkoła przy szpitalu, w którym będzie Pani rodzić. Niektóre są finansowane lub refundowane przez urząd miasta. Polecam też sprawdzenie kwalifikacji i doświadczenia wykładowców i upewnienie się, czy szkoła prowadzi zajęcia nie tylko o porodzie, ale też o rozwoju wewnątrzmacicznym dziecka, połogu, karmieniu i pielęgnacji malucha, czy dysponuje odpowiednim sprzętem, m.in.: materacami, workami sako do ćwiczeń, lalkami itp. Proszę bez obaw dzwonić i pytać, sprawdzać strony internetowe albo wybrać się tam osobiście.
dr n. med. Bożena Kowalska
Konsultacja: dr n. med. Bożena Kowalska , ginekolog położnik

Pracuje w Klinice Leczenia Niepłodności, Ginekologii i Położnictwa „Bocian”. Prowadzi ciąże i porody wysokiego ryzyka. Specjalizuje się także w ginekologii dziecięcej.

Ocena (0 oceny)

0.0
Doładuj
Przeładuj