Poród rodzinny
fot. Adobe Stock

Poród rodzinny dopiero po wykonaniu PŁATNEGO testu na COVID!

Szpital powiatowy w Jarocinie umożliwił ojcom uczestniczenie w rodzinnym porodzie, ale dopiero po wykonaniu płatnego testu na obecność koronawirusa. RPO apeluje: „To dyskryminacja ekonomiczna!”.
Aleksandra Zaborowska
Poród rodzinny
fot. Adobe Stock
Szpital w Jarocinie wznowił możliwość porodów rodzinnych już od 18 stycznia. Warunkiem jednak jest posiadanie negatywnego testu na COVID-19 u każdego członka rodziny uczestniczącego w porodzie. Test można wykonać przed porodem i jest on płatny 100 zł.

PŁATNY test na COVID przed porodem rodzinnym! Czy to legalne?

Fundacja Wspierania Rodzin "Matecznik" powiadomiła o tej sytuacji Rzecznika Praw Obywatelskich, który zbadał zgodność takiego postanowienia z prawem.

„Opracowane przez krajowych konsultantów zalecenia Ministerstwa Zdrowia z 15 lipca 2020 r. nie wspominają o konieczności posiadania wyniku badania na obecność wirusa u osoby bliskiej” – jak powiadomił rzecznik.

Podkreślił także, że szpitale nie mają podstaw do zakazywania porodów rodzinnych, a wśród wymogów prawnych nie ma konieczności wykonania testu na COVID-19.

„Żądanie takiego wyniku budzi także wątpliwości, gdyż zmusza rodzinę do wydatku 100 zł, co może stanowić barierę. Czyni to decyzję władz szpitala przykładem dyskryminacji ekonomicznej oraz wykluczenia możliwości korzystania z praw przez mniej zamożne rodziny” – dodał Rzecznik Praw Obywatelskich.

Źródło: next.gazeta.pl

Zobacz też:
Redakcja poleca: Poród z partnerem – film
Każda kobieta obawia się porodu. Czy warto przeżyć to wydarzenie razem z partnerem? Odpowiada nasz psycholog Adriana Klos.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy