Ból porodowy: jak pokonać ból porodowy
fot. Fotolia

Poród rodzinny – wady i zalety rodzenia z osobą towarzyszącą

Poród rodzinny polega na uczestnictwie i towarzyszeniu bliskiej ci osoby podczas narodzin dziecka. Najczęściej jest to partner rodzącej kobiety, ale, jeśli zechcesz, osobą towarzyszącą podczas porodu może być twoja mama lub przyjaciółka.
Ból porodowy: jak pokonać ból porodowy
fot. Fotolia
Podczas porodu rodzinnego twój towarzysz może masować ci plecy (to jeden z naturalnych środków zmniejszania bólu), rozmawiać z tobą, wycierać czoło, podawać wodę do picia, a już po porodzie – przeciąć pępowinę. Twój partner może również trzymać lustro, abyś widziała ukazującą się główkę maleństwa. Poród może boleć mniej, jeśli towarzyszy ci bliska osoba.
 

Przygotowanie do porodu rodzinnego

Część szpitali ciągle jeszcze wymaga wizyty kwalifikującej do porodu rodzinnego lub zaświadczenia o ukończeniu kursu w szkole rodzenia. Poród to niezwykle intymne przeżycie, dlatego osoba towarzysząca musi być godna twojego zaufania. Nikogo nie zmuszaj do obecności przy twoim porodzie – nie wszyscy mogą znieść widok cierpienia ukochanej osoby. Na szczęście w Polsce poród rodzinny jest już czymś naturalnym, niech ten fakt pomoże twojemu towarzyszowi przemóc strach przed obecnością podczas narodzin dziecka.
 
Redakcja poleca: Poród z partnerem – film
Każda kobieta obawia się porodu. Czy warto przeżyć to wydarzenie razem z partnerem? Odpowiada nasz psycholog Adriana Klos.

Zalety porodu z bliską osobą

Poród rodzinny to idealne wyjście dla mam, które chcą pogodzić fachową opieką medyczną z pragnieniem intymności i obecnością bliskiej osoby podczas narodzin dziecka. Wielu kobietom daje poczucie bezpieczeństwa i komfortu. Porody rodzinne odbywają się najczęściej w specjalnie przeznaczonym do tego pokoju, w którym panuje spokojna, rodzinna atmosfera. Często można posłuchać własnej płyty z ulubioną muzyką, zapalić świeczkę o ulubionym zapachu.
 

Przeciwwskazania i wady rodzenia razem

Jeśli nie chcesz, by bliscy widzieli cię w chwilach bólu i gniewu (złość jest naturalną reakcją na ból) nie zmuszaj się do porodu rodzinnego, tylko dlatego, że to coraz popularniejsza forma porodu.
 

Cena porodu rodzinnego

Pobieranie opłat za porody rodzinne oraz salę pojedynczą przez placówki, które zawarły z NFZ kontrakt na udzielanie świadczeń medycznych związanych z porodem, jest sprzeczne z konstytucyjnymi zasadami szczególnej opieki nad kobietą w ciąży (art.68 ust.3 oraz art.71 ust.2), a także z zasadą równego dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej (art.68 ust.2). Stanowisko w tej sprawie zajęło również Ministerstwo Zdrowia – w odpowiedzi na interpelacje poselską stwierdza, że pobieranie opłat jest naruszeniem prawa.

Poród rodzinny – możliwy także przy nietypowych narodzinach, np. do wody: 
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy