GRY
 
 

Jak pomóc dziecku przyjść na świat?

Większość porodów przebiega zupełnie naturalnie i bez komplikacji. Czasem jednak potrzebne jest specjalistyczne wsparcie. O tym, czy i kiedy powinno nastąpić, decyduje lekarz położnik w trakcie akcji porodowej. Dowiedz się, co może cię czekać

dianatal
fot. Panthermedia

Metody instrumentalne w trakcie porodu

Każdy poród niesie ze sobą ryzyko. Nawet prawidłowo przebiegająca ciąża nie gwarantuje, że poród przebiegnie się w sposób przewidziany przez lekarza. Zdarza się, że akcja porodowa kończy się użyciem kleszczy lub próżniociągu. Przyszła mama nie powinna panikować – chociaż zachowanie spokoju w takim momencie to wyczyn iście ekstremalny. Wszystko co robi lekarz, ma na celu doprowadzenie do pomyślnego rozwiązania i zapewnienia bezpieczeństwa rodzącej i maleństwu.
  • Poród kleszczowy
O użyciu kleszczy decyduje ryzyko zagrożenia zdrowia (a nawet życia) matki i dziecka wynikające z kontynuowania porodu siłami natury. W takiej sytuacji kobieta nie jest w stanie przygotować się do tego co ma się wydarzyć, nie ma szans na rozmowę z lekarzem i rozwianie swoich wątpliwości. Jest zdenerwowana – boi się o siebie i przede wszystkim, o dziecko – czy kleszcze nie zrobią mu krzywdy?  Tymczasem forma porodu nie ma większego znaczenia jeśli maleństwo urodzi się zdrowe. A czasami to kleszcze właśnie dają mu tę szansę. Wykorzystuje się je w drugim okresie porodu, kiedy główka dziecka wchodzi do kanału rodnego kobiety. Istnieje miejsce od którego nie ma już odwrotu, tzn. wyjęcie dziecka przez cesarskie cięcie jest niemożliwe. Jeśli na tym etapie pojawi się zagrożenie dla matki lub dziecka lekarz może zdecydować o użyciu kleszczy, dzięki którym ściąga dziecko w dół kanału rodnego. Kleszcze wyglądają jak dwie, duże, wygięte łyżki. Ich kształt dopasowany jest do kształtu główki noworodka oraz kanału rodnego kobiety. Za pomocą kleszczy lekarz bardzo delikatnie łapie główkę malca i ostrożnie wyciąga. Ściąganie główki musi odbywać się, gdy kobieta ma skurcze parte. Zazwyczaj jedynym śladem po porodzie kleszczowym są niegroźne otarcia, lekkie zasinienie lub odkształcenie na główce, które znika po kilku dniach.
  • Poród z pomocą próżniociągu
Są różne powody, dla których poród musi być wspomagany – kobieta może nie mieć siły więcej przeć lub skurcze mogą być za słabe. Jeśli parcie trwa już od jakiegoś czasu, dziecku może zacząć brakować tlenu. Znieczulenie zewnątrzoponowe może utrudnić rodzącej parcie i za bardzo rozluźnić mięśnie, przez co malcowi trudniej jest ułożyć się we właściwej pozycji, albo dziecko może być od początku ułożone nieprawidłowo (np. w pozycji pośladkowej). W takim wypadku lekarz może sięgnąć po ssawkę – znaną także jako próżniociąg. Taki poród polega na przytwierdzeniu do główki dziecka małej przyssawki w kształcie czepka, żeby pomóc mu w przesuwaniu się wzdłuż kanału rodnego. Następnie położna lub lekarz wykorzystuje ręczną lub nożną pompkę w celu zassania powietrza tak, by przyssawka trzymała się główki. Przy następnym skurczu wystarczy jeszcze tylko jedno parcie ze strony matki, by maleństwo wreszcie pojawiło się na świecie. Zastosowanie próżniociągu może sprawić, że przez pierwsze kilka dni główka dziecka będzie miała kształt lekko stożkowaty. To nie potrwa długo, więc nie ma powodów do niepokoju.
  • Cesarskie cięcie
Czasami cesarskie cięcie to jedyny sposób, aby poród zakończył się pomyślnie. Jest ono wykonywane najczęściej, gdy mogą wystąpić: zaburzenie tętna płodu podczas porodu (to oznaka niedotlenienia), zakażenie wewnątrzmaciczne, nieprawidłowy postęp porodu lub niewłaściwe ułożenie dziecka. Częstym wskazaniem do "cesarki" jest również nagły krwotok, spowodowany przedwczesnym oddzieleniem łożyska lub tzw. łożyskiem przodującym. Inne wskazania do cesarskiego cięcia (te znane jeszcze przed rozpoczęciem akcji porodowej) to: zbyt duża główka dziecka w stosunku do szerokości miednicy matki, zagrożenie rzucawką, spowodowane zatruciem ciążowym, konflikt serologiczny, cukrzyca matki, wielkość dziecka powyżej 4,5 kg, poważna wada wzroku i zagrożenie odklejeniem się siatkówki oka, opryszczka narządów płciowych i inne dolegliwości zakwalifikowane przez lekarza do cesarskiego cięcia.

Coraz częściej kobiety pragną urodzić poprzez cesarskie cięcie, bojąc się bólu i nieprzewidzianych komplikacji. Niepotrzebnie – obecnie, aby uniknąć bólu można wybrać np. znieczulenie zewnątrzoponowe, dzięki któremu rodząca nie czuje silnych skurczy. Natomiast w razie wystąpienia komplikacji (których ryzyko jest naprawdę niewielkie), lekarze mogą podjąć błyskawiczną decyzję o cięciu.

Polecamy: Jak karmić po cesarskim cięciu
Redakcja poleca: Cesarskie cięcie zwiększa ryzyko otyłości u dziecka! [WIDEO]
Poród przez cesarkę równie dobry jak poród naturalny? Prof. Mirosław Jarosz przestrzega, że cięcie może powodować nadwagę i otyłość u dziecka!
Doładuj
Przeładuj