Poród: ciepła kąpiel w wannie na porodówce to sposób na złagodzenia bólu
fot. Fotolia

Narodziny w swoim domu

Wbrew protestom lekarzy, to niemal w stu procentach bezpieczna alternatywa porodu w szpitalu.
Poród: ciepła kąpiel w wannie na porodówce to sposób na złagodzenia bólu
fot. Fotolia
Wbrew protestom lekarzy, to niemal w stu procentach bezpieczna alternatywa porodu w szpitalu.
Oczywiście, pod warunkiem, że odbywa się pod opieką doświadczonej i życzliwej położnej oraz w ścisłym kontakcie z lekarzem.

Przygotowanie

Jeśli wymarzyłaś sobie, że Wasze dziecko przyjdzie na świat w Waszej sypialni pomyśl o dodatkowym USG w ostatnich tygodniach ciąży. To pozwoli ustalić, czy ten typ porodu jest w Twoim przypadku możliwy. Kilka tygodni przed terminem wybierz położną, specjalizującą się w porodach domowych, która pomoże Twojemu dziecku przyjść na świat (możesz zapytać w szpitalu, w fundacji „Rodzić po ludzku” lub w najbliższej szkole rodzenia). Położna musi dobrze poznać Ciebie i Twoje mieszkanie. Uprzedź szpital, że wybierasz taką formę porodu, aby lekarze mogli pomóc Ci w razie nieprzewidzianych problemów. Zadbaj o szybki dojazd do szpitala: podczas każdego porodu mogą wystąpić jakieś komplikacje, a wtedy liczą się sekundy.

Zobacz też: Cud domowych narodzin zamiast krwawej rzezi – zdjęcia
Redakcja poleca: Jak wygląda sala porodowa - film
Zwiedzamy porodówkę razem z położną - zobacz, jak wygląda łóżko porodowe, worek sako i kącik noworodkowy.

Zalety

Domowe otoczenie sprzyja spokojnemu przebiegowi porodu i minimalizuje ryzyko alergii u noworodka. Ulubiona muzyka, poczucie swobody i bezpieczeństwa pomaga mamie rozluźnić się i przezwyciężyć strach przed porodem. We własnym domu, w obecności bliskich mama nie wstydzi się emocji, jakie ujawniają się w chwilach narodzin. A po porodzie przywitanie małego człowieczka może trwać dużej niż w szpitalu. Dziecko może przytulić się do swoich – widzianych po raz pierwszy – rodziców, a rutynowe zabiegi: mierzenie, ważenie, kąpiel noworodka mogą chwilkę poczekać.

Przeciwwskazania i wady

Nieprawidłowe ułożenie (pośladkowe, stópkowe lub twarzyczkowe) Twojego dziecka stanowi poważną przeszkodę do porodu w domu. Nie postępuj też wbrew zaleceniom lekarza, opiekującego się Twoją ciążą – przeciwwskazaniem porodu może być m.in. młody wiek matki, przewlekłe choroby lub wielkość płodu. Przemyśl swoją decyzję, jeśli rodzisz po raz pierwszy i pamiętaj, że coraz więcej szpitali oferuje intymne, niemal domowe warunki porodu.

Cena

W zależności od miejsca zamieszkania i doświadczenia położnej, od kilkuset do ok. 2000 zł.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy