poród w domu
fot. AdobeStock

Poród w domu nie dla każdego! Ile trzeba zapłacić za ten komfort?

Poród domowy zapewnia kobiecie większą intymność i spokój. Taką decyzję należy jednak wcześniej dobrze przemyśleć, znaleźć zaufaną położną, zadbać o potrzebne rzeczy. Podstawowym kryterium, by poród mógł odbyć się w domu jest prawidłowy przebieg ciąży. Sprawdź, czy poród domowy jest odpowiedni dla ciebie!
Milena Oszczepalińska
poród w domu
fot. AdobeStock
Poród w domu w Polsce nie jest dzisiaj taką rzadkością, jak kiedyś. Kiedy termin porodu nieuchronnie się zbliża, przyszła mama musi zdecydować, jak chciałaby rodzić. Część kobiet decyduje się na poród warunkach domowych. Te, które mają już go za sobą, zazwyczaj twierdzą, że to był najwłaściwszy wybór, jakiego mogły dokonać. Poród domowy nie jest jednak bezpłatny, jego cena waha się od 2000 do 4000 zł. 

Spis treści: 
 1. Poród naturalny w domu - nie dla każdej ciężarnej
 2. Rodzenie w domu - zalety
 3. Poród w domu - cena
 4. Wizyta u pediatry po porodzie w domu
 5. Położna po porodzie w domu
 6. Co potrzebne po porodzie w domu?
 7. Zdjęcia i film z porodu w domu
 8. Naturalne sposoby na wywołanie porodu

Poród naturalny w domu - nie dla każdej ciężarnej

Jeśli wolałabyś, żeby twoje dziecko przyszło na świat w domu, a nie w szpitalu, musisz najpierw się upewnić, że jest to rozwiązanie dla ciebie. Po pierwsze powinnaś być absolutnie przekonana, że dasz radę urodzić samodzielnie w domu i mieć zaufanie do położnej, która ma ci w tym towarzyszyć. A po drugie, twoja ciąża powinna przebiegać w sposób prawidłowy. Kwalifikacji do porodu domowego udziela położna na podstawie wywiadu (odbywa się on około. 36 tygodnia ciąży). Sprawdza twój obecny stan zdrowia, pyta o przebieg poprzednich ciąż, jeśli takie były i upewnia się, czy naprawdę czułabyś się bezpiecznie, rodząc poza szpitalem.

Rodzenie w domu - zalety

Jak się rodzi dzieci w domu? Przede wszystkim inaczej, niż w szpitalu. Oczywiście pierwszą zasadniczą różnicą jest miejsce, a co za tym idzie, wyposażenie „sali porodowej”. W domu rodzi się w warunkach absolutnie naturalnych, bez łóżka porodowego, aparatury medycznej, dostępu do takich form łagodzenia bólu porodowego, jak znieczulenie zewnątrzoponowe… Jeśli dla przyszłej mamy nie stanowi to problemu, może rozważyć poród w domu, ponieważ ma on niewątpliwie wiele zalet, takich jak:
 • nienarażanie noworodka na kontakt ze szpitalnymi bakteriami,
 • poczucie komfortu z przebywania we własnym łóżku, we własnym domu,
 • brak skrępowania w trakcie tak intymnego wydarzenia, jakim jest poród,
 • brak pośpiechu, poród może przebiegać zgodnie z naturą (oczywiście pod kontrolą położnej),
 • możliwość przybierania dowolnych pozycji porodowych,
 • możliwość skorzystania z kąpieli we własnej wannie lub pod prysznicem,
 • dużo mniejsze ryzyko wystąpienia depresji poporodowej u młodej mamy.

Zobacz też: Najważniejsze pytania na temat porodu

Poród w domu - cena

Tym, co odróżnia poród w szpitalu od domowego, jest również koszt. Jeśli decydujemy się na rodzenie w publicznej placówce medycznej i nie wykupujemy żadnych usług typu prywatna opieka położnej, miejsce w jednoosobowej sali poporodowej, wówczas nie ponosimy żadnych kosztów. Natomiast poród domowy zawsze jest płatny, ponieważ nie jest on refundowany przez NFZ. Ile więc kosztuje poród w domu? Ceny są różne, zależą od wielu czynników, między innymi od naszego miejsca zamieszkania i wyboru konkretnej położnej. Za poród domowy trzeba zapłacić z reguły od 2000 do 4000 zł. Nie jest to opłata wyłącznie za poród, lecz także za opiekę położnej nad młodą mamą i noworodkiem w pierwszych dniach po narodzinach.

Wizyta u pediatry po porodzie w domu

Położna po porodzie ocenia stan dziecka w skali Apgar, jakiś czas później także mierzy je i waży. Istotne jest jednak, by w pierwszych dniach życia noworodka zbadał także lekarz neonatolog. Możesz pomyśleć o tym jeszcze przed porodem i sprawdzić, czy jest możliwość zamówienia wizyty domowej. Możesz także udać się z dzieckiem do przychodni na pierwszą wizytę pediatryczną, jednak pediatrzy, którzy pracują w przychodniach, rzadko specjalizują się w opiece nad noworodkiem. Dodatkowo pojawia się ryzyko, że maluszek podczas wizyty w przychodni będzie miał kontakt z chorymi dziećmi.

Położna po porodzie w domu

Położne, które sprawują opiekę w trakcie porodu domowego, często w zakres  swoich obowiązków włączają także wizytę poporodową (w trzeciej dobie życia dziecka). Przeprowadzają wtedy też test przesiewowy w kierunku fenyloketonurii i hypotyreozy. Jeżeli jednak nie zalicza się to do jej obowiązków, powinna go przeprowadzić położna środowiskowa w trakcie wizyty patronażowej. Pamiętaj jednak, że aby wizyta patronażowa się odbyła – musisz poinformować położną środowiskową o porodzie domowym. Dobrym pomysłem będzie nawiązanie kontaktu z nią jeszcze przed porodem. 

Co potrzebne po porodzie w domu?

Przed rozpoczęciem porodu musisz przygotować wszystkie niezbędne rzeczy. Skonsultuj wcześniej z położną, w co dokładnie powinnaś się zaopatrzyć. Potrzebne będą ci między innymi:

 • podkłady medyczne
 • duże podpaski lub pieluchy jednorazowe
 • kilka ręczników (chłonnych) lub prześcieradeł
 • pieluchy tetrowe
 • gaziki jałowe
 • spirytus salicylowy
 • ręczniki papierowe
 • płaska miska do urodzenia łożyska
 • folia z warstwą tkaniny z jednej strony – do zabezpieczenia łóżka, dywanu
 • lignina w płatach
 • nieprzezroczyste foliowe duże worki na odpady
 • słomki do picia (najlepiej zginające się, z których da się pić w każdej pozycji)
 • woda mineralna, soki
 • drobne przekąski dodające energii
 • termofor z gorącą wodą (do okładów).


Pamiętaj, że koniecznie musisz mieć też zapewniony na wszelki wypadek ewentualny transport do szpitala.  

Zdjęcia i film z porodu w domu

By wiedzieć na co powinnaś się przygotować - możesz obejrzeć zdjęcia z porodu w domu. Między innymi Kayla Gonzales z Texasu robi kobietom takie fotografie w tej bardzo niezwykłej chwili. Są one bardzo intymne, poruszające. Przede wszystkim są... piękne, bo uwieczniają tak ważny moment, jak przyjście człowieka na świat i pokazują wszystkie emocje, które towarzyszą młodej mamie. Możesz także pokusić się o obejrzenie filmu z porodu w domu, może ci to pomóc w oswojeniu się z atmosferą porodu domowego, jeszcze przed własnym. 

Naturalne sposoby na wywołanie porodu

Sposobów na wywołanie porodu jest wiele. Nie ma gwarancji, że dzięki nim rozpocznie się akcja porodowa, jednak nie zaszkodzą one ani mamie, ani maluszkowi. Naturalne sposoby na wywołanie porodu to między innymi:
 • masowanie brodawek sutkowych
 • stosunek płciowy
 • długi spacer
 • ciepła (lecz nie gorąca!) kąpiel.

Zobacz też:
Redakcja poleca: Jak wygląda sala porodowa - film
Zwiedzamy porodówkę razem z położną - zobacz, jak wygląda łóżko porodowe, worek sako i kącik noworodkowy.
Oceń artykuł

Ocena 4 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy