Jak przebiega poród w domu?
fot. AdobeStock

Poród w domu nie dla każdego! Ile trzeba zapłacić za ten komfort?

Wiele przyszłych mam na samą myśl o porodówce ogarnia panika. Chciałaby rodzić bardziej intymnie, spokojnie, czyli w domu. Masz podobne odczucia? Sprawdź, czy poród domowy jest dla ciebie!
Milena Oszczepalińska
Jak przebiega poród w domu?
fot. AdobeStock
Kiedy termin porodu nieuchronnie się zbliża, przyszła mama musi zdecydować, jak chciałaby rodzić. Część kobiet decyduje się na poród warunkach domowych. Te, które mają już go za sobą, zazwyczaj twierdzą, że to był najwłaściwszy wybór, jakiego mogły dokonać. Jeśli też zastanawiasz się nad porodem domowym, sprawdź, jak się do niego przygotować.

Poród w domu nie każdej ciężarnej

Jeśli wolałabyś, żeby twoje dziecko przyszło na świat w domu, a nie w szpitalu, musisz najpierw się upewnić, że jest to rozwiązanie dla ciebie. Po pierwsze powinnaś być absolutnie przekonana, że dasz radę urodzić samodzielnie w domu i mieć zaufanie do położnej, która ma ci w tym towarzyszyć. A po drugie, twoja ciąża powinna przebiegać w sposób prawidłowy. Kwalifikacji do porodu domowego udziela położna na podstawie wywiadu (odbywa się on około. 36 tygodnia ciąży). Sprawdza twój obecny stan zdrowia, pyta o przebieg poprzednich ciąż, jeśli takie były i upewnia się, czy naprawdę czułabyś się bezpiecznie, rodząc poza szpitalem.
Redakcja poleca: Jak wygląda sala porodowa - film
Zwiedzamy porodówkę razem z położną - zobacz, jak wygląda łóżko porodowe, worek sako i kącik noworodkowy.

Czym różni się poród domowy od tego w szpitalu?

Oczywiście pierwszą zasadniczą różnicą jest miejsce, a co za tym idzie, wyposażenie „sali porodowej”. W domu rodzi się w warunkach absolutnie naturalnych, bez łóżka porodowego, aparatury medycznej, dostępu do takich form łagodzenia bólu porodowego, jak znieczulenie zewnątrzoponowe… Jeśli dla przyszłej mamy nie stanowi to problemu, może rozważyć poród w domu, ponieważ ma on niewątpliwie wiele zalet, takich jak:
  • nienarażanie noworodka na kontakt ze szpitalnymi bakteriami,
  • poczucie komfortu z przebywania we własnym łóżku, we własnym domu,
  • brak skrępowania w trakcie tak intymnego wydarzenia, jakim jest poród,
  • brak pośpiechu, poród może przebiegać zgodnie z naturą (oczywiście pod kontrolą położnej),
  • możliwość przybierania dowolnych pozycji porodowych,
  • możliwość skorzystania z kąpieli we własnej wannie lub pod prysznicem,
  • dużo mniejsze ryzyko wystąpienia depresji poporodowej u młodej mamy.

Zobacz też: Najważniejsze pytania na temat porodu

Ile kosztuje poród w domu?

Tym, co odróżnia poród w szpitalu od domowego, jest również koszt. Jeśli decydujemy się na rodzenie w publicznej placówce medycznej i nie wykupujemy żadnych usług typu prywatna opieka położnej, miejsce w jednoosobowej sali poporodowej, wówczas nie ponosimy żadnych kosztów. Natomiast poród domowy zawsze jest płatny, ponieważ nie jest on refundowany przez NFZ. Ceny są różne, zależą od wielu czynników, między innymi od naszego miejsca zamieszkania i wyboru konkretnej położnej. Za poród domowy trzeba zapłacić z reguły od 2000 do 4000 zł. Nie jest to opłata wyłącznie za poród, lecz także za opiekę położnej nad młodą mamą i noworodkiem w pierwszych dniach po narodzinach.
  [content:2_1084,8_1692,0_24780,0_26032:CMNews]
Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 4 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy