Sama zdecyduj jak chcesz rodzić

Pewnie, jak większość kobiet w ciąży, zastanawiasz się, w jaki sposób przyjdzie na świat Twoje dziecko. Czy będzie to poród siłami natury czy też okaże się konieczna interwencja medyczna.
dianatal
fot. Panthermedia
O ile w tym drugim wypadku decyzja należy do lekarza, o tyle sam sposób porodu – jeśli nie ma przeciwwskazań – możesz wybrać sama. A jest wśród czego wybierać...

Dzisiaj wybierać możesz nie tylko szpital, ale i salę porodową. Rodzić sama, bądź w towarzystwie bliskich osób. Zdecydować się na znieczulenie – poprosić o nie lub odmówić przyjęcia. Możesz rodzić w domu, w wodzie, przez „cesarkę na życzenie”... Każda z tych opcji ma swoje plusy, ma także minusy. Zanim więc podejmiesz decyzje, zapoznaj się z naszymi „za i przeciw”.

Poród w domu

Decydując się na tę formę porodu rodzisz we własnej sypialni, korzystasz ze swojej własnej łazienki, może więc czuć się „jak w domu”. Wokół Ciebie nie ma obcych ludzi – jest jedynie wykwalifikowana położna i Twoi najbliżsi. Jest po poród zupełnie naturalny, więc przebiega nie tylko drogami natury, ale także bez podawania farmaceutyków. Po porodzie położna ocenia stan zdrowia malca w oparciu o skalę Apgar, pomaga Ci przystawić dziecko do piersi, wypełnia niezbędne dokumenty i, wychodząc, umawia się na kolejną wizytę.
  • Kto może rodzić w domu?
Na tę formę porodu może się zdecydować tylko kobieta, która jest w pełni zdrowa, a jej ciąża przebiegała bez najmniejszych komplikacji. To świetny sposób także dla tych ciężarnych, które czują się niekomfortowo, gdy wokół nich jest dużo obcych osób.
  • Kto nie może rodzić w domu?
Plamienia, podwyższone ciśnienie, cukrzyca ciążowa, anemia, niewydolna szyjka macicy – to tylko niektóre z przeciwwskazań do porodu we własnym domu. Jeśli lekarz uzna, że poród w domu „nie jest dla Ciebie”, musisz go posłuchać.
  • Jak się przygotować do porodu w domu?
Musisz znaleźć położną z uprawnieniami do odbierania tego typu porodów (np. na stronie www.rodzicpoludzku.pl) i odbyć serię spotkań przygotowawczych. W ich trakcie omówicie sam przebieg porodu i ewentualny „plan awaryjny”.
  • Poród w domu - zalety
U siebie czujesz się swobodniej – jesteś bardziej zrelaksowana (możesz np. wejść do wanny, by ulżyć sobie w bólu). Dziecko zaś przychodzi na świat nie sterylnej sali szpitalnej i sztucznym świetle, tylko w zaciszu własnego domu.
  • Poród w domu - wady
Rezygnując z opieki lekarskiej na oddziale ryzykujesz tym, że gdy pojawią się nieprzewidziane komplikacje, macie z dzieckiem mniejszą szansę na szybką pomoc.
Redakcja poleca: Poród indukowany: kiedy wywoływanie porodu jest konieczne? [WIDEO]
Czasem bobasowi jest tak dobrze w brzuchu mamy, że wcale nie śpieszy się z wyjściem na świat. W takiej sytuacji ginekolog może pomyśleć o indukcji porodu.

Poród w wannie

Zanim zdecydujesz się na poród w wannie, powinnaś się dowiedzieć, że poród w wodzie to nie to samo, co poród do wody. Ten pierwszy polega na tym, że przebywasz w wannie przez pierwszą i drugą fazę porodu, ale na okres parcia przenosisz się na łóżko porodowe. W trakcie porodu do wody parcie odbywa się w wodzie, dziecko przychodzi na świat w wannie i przebywa pod wodą jeszcze kilkanaście sekund (również pod wodą odcinana jest pępowina). Gdy noworodek zaczyna poruszać główką, jest delikatnie wynurzany. Zwykłe wanny do porodów ma coraz więcej szpitali. Musi być ona na tyle duża, byś mogła przyjąć dowolną pozycję. Temperatura wody powinna mieć ok. 37 stopni Celsjusza. Podczas trwania porodu jesteś podłączona do KTG, który monitoruje czynność serca dziecka.
  • Kto może rodzić w wannie?
To dobry forma porodu dla kobiet o niskim progu bólu (ponieważ woda go niweluje), a i sam poród jest krótszy od tego na sali porodowej.
  • Kto nie może rodzić w wannie?
Jeżeli w ciąży miałaś plamienia lub krwawienia, łożysko przodujące, dziecko ułożone jest nieprawidłowo – nie możesz rodzić do wody. Przeciwwskazaniami są także cukrzyca ciążowa, anemia, nadciśnienie, choroby skórne (np. łuszczyca), trwające infekcje.
  • Jak się przygotować do porodu w wannie?
Wyposażonych w wanny do porodów do wody szpitali nadal jest niewiele. Jeśli uda Ci się znaleźć odpowiednią placówkę, postępuj zgodnie z wytycznymi lekarzy. Jeśli do szpitala masz daleko, na kilka dni przed planowanym terminem rozwiązania będziesz tam oczekiwać na rozpoczęcie akcji porodowej.
  • Poród w wannie - zalety
Mniej się męczysz, bo woda łagodzi skurcze i uśmierza ból. Rozluźnienie mięśni powoduje, że zwykle nie trzeba nacinać krocza. Poród do wody to też dobre rozwiązanie dla dziecka: noworodek w łagodny sposób przechodzi z wody (w macicy) do wody (w wannie).
  • Poród w wannie - wady
Można w ten sposób rodzić tylko w niektórych szpitalach, dysponujących odpowiednimi wannami. Wzrasta też nieco ryzyko wystąpienia infekcji u mamy i dziecka (z powodu nieprawidłowego zdezynfekowania wanny).

Polecamy: Zobacz film z porodu w wodzie
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Wsparcie dla rodziców

Badania przyszłej mamy