Poród w domu: poczucie bezpieczeństwa
fot. Fotolia

A może by tak urodzić w domu...

Mówiąc poród, najczęściej myśli się o szybkiej jeździe do szpitala, panice w izbie przyjęć i gorączkowym parciu na szpitalnym łóżku. Tymczasem można urodzić spokojniej, ciszej, domowo.
Poród w domu: poczucie bezpieczeństwa
fot. Fotolia

Podobno nie można cofać się w zamierzchłe czasy i że tylko wysoki poziom opieki medycznej, jaki zapewniają szpitale, gwarantuje kobiecie i jej dziecku bezpieczeństwo. Tymczasem są kraje, gdzie porody domowe traktuje się jako coś zupełnie naturalnego. W Holandii ponad 30 proc. porodów odbywa się w domu, a śmiertelność okołoporodowa jest jedną z najniższych w Europie.

Zobacz też: jakie są korzyści porodu w terminie
 

Redakcja poleca: Jeannette Kalyta: „Poród domowy? Kobieta musi mieć wybór” [WIDEO]
Najbardziej znana położna, Jeannette Kalyta, uważa, że poród w domu jest najpiękniejszym sposobem przychodzenia dzieci na świat. Kto może rodzić w domu? Kiedy trzeba podjąć decyzję o porodzie domowym lub w szpitalu? Zobacz nasz film!

Rodzić po holendersku, czyli jak?

Zamiast przywiązywać wielką wagę do miejsca, w jakim ma urodzić się dziecko, trzeba przede wszystkim przygotowywać matkę do porodu, który będzie bezpieczny. A poród bezpieczny to taki, w którym jest jak najmniej interwencji medycznych. Bo jeśli poród przebiega prawidłowo, każda interwencja zwiększa ryzyko powikłań dla matki i dziecka.

W Holandii ciąże fizjologiczne prowadzą lekarze, ale także położne, których pozycja zawodowa jest bardzo wysoka. Przyszłe mamy są odsyłane do specjalisty dopiero, gdy pojawią się problemy:
Zanim przyszła mama zostanie zakwalifikowana do porodu domowego, musi przejść przez ocenę. Bierze się pod uwagę:
  • stan zdrowia kobiety
  • jej przeszłość położniczą
  • odległość od domu, w którym ma urodzić się dziecko do szpitala (nie może być większa niż pół godziny jazdy samochodem).
Budzi podziw doskonale zorganizowany system ambulansów, co jest ważny, gdy podczas porodu pojawią się komplikacje. Karetka pojawia się w domu rodzącej w ciągu kilku minut. Jej personel jest przygotowany do przewożenia kobiet, które rodzą, a szpitale do udzielania natychmiastowej pomocy.

Zobacz też: 5 powodów, by rodzić naturalnie
Dlaczego kobiety nie chcą rodzić w szpitalu

Gdy poród odbywa się w domu, dziecko przychodzi na świat w serdecznej atmosferze i natychmiast może znaleźć się w ramionach mamy. Świeżo upieczeni rodzice bez żadnego skrępowania mogą cieszyć się swoim rodzicielstwem (sprawdź, poród rodzinny - 6 rad dla taty).

W domu rodząca nie jest traktowana jak pacjentka, ale jako osoba spełniająca bardzo ważne, naturalne i osobiste zadanie. Taka sytuacja wzmacnia jej poczucie własnej wartości, pozwala nabrać zaufania do siebie, uporać się z lękiem, a także sprawia, że łatwiej jest znieść ból (więcej o tym, dlaczego poród boli).

Dom jest miłym, znajomym i bezpiecznym miejscem, w którym chronimy się przed niepokojami otaczającego świata i dlatego każdy człowiek czuje się w nim najlepiej i najbezpieczniej. Pewna kobieta, która odbyła poród w domu, napisała: „Nużyło mnie już wysłuchiwanie, jaka jestem dzielna, rodząc dziecko w domu. A ja po prostu lubię mego męża, moją przyjaciółkę położną, róże, spękany sufit nad głową. To wszystko daje mi poczucie bezpieczeństwa i nie rozprasza, kiedy czeka mnie dzień ciężkiej pracy”.

 Tymczasem  w szpitalu wszystko jest obce, kobieta czuje się niepewnie, a nawet boi się. Przez jej głowę przelatują czarne myśli: „Co się teraz stanie? Co oni mają zamiar ze mną zrobić? Czy dziecko urodzi się zdrowe?”.

Zobacz też: jak obliczyć termin porodu


Czy w Polsce można urodzić w domu

W polskich domach rodzi zaledwie niewielki odsetek kobiet (ułamek procenta). Nadal niewiele położnych przyjmuje porody domowe. Szpitale nie są przygotowane do przyjmowania kobiet, które zaczęły rodzić w domu, a potem zaszła konieczność przewiezienia ich do szpitala. Jeśli personel ma do czynienia z taką sytuacją, wyraźnie okazuje swoje niezadowolenie.

Jednak pomimo tych wszystkich problemów niektóre kobiety chcą i będą chciały rodzić w domu. Dla nich poród jest nie tylko dramatycznym uwieńczeniem ciąży, ale głębokim przeżyciem, w którym wyrażają swoją seksualność, swoją kobiecość, mogą bez skrępowania wraz z ojcem dziecka cieszyć się nowo narodzonym maleństwem. Czy można im odmawiać pomocy w realizacji tego marzenia?

Zobacz też: na czym polega poród aktywny

Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy