GRY
 
 

A może by tak urodzić w domu...

Mówiąc poród, najczęściej myśli się o szybkiej jeździe do szpitala, panice w izbie przyjęć i gorączkowym parciu na szpitalnym łóżku. Tymczasem można urodzić spokojniej, ciszej, domowo.

Poród w domu: poczucie bezpieczeństwa
fot. Fotolia

Podobno nie można cofać się w zamierzchłe czasy i że tylko wysoki poziom opieki medycznej, jaki zapewniają szpitale, gwarantuje kobiecie i jej dziecku bezpieczeństwo. Tymczasem są kraje, gdzie porody domowe traktuje się jako coś zupełnie naturalnego. W Holandii ponad 30 proc. porodów odbywa się w domu, a śmiertelność okołoporodowa jest jedną z najniższych w Europie.

Zobacz też: jakie są korzyści porodu w terminie
 

Redakcja poleca: Jeannette Kalyta: „Poród domowy? Kobieta musi mieć wybór” [WIDEO]
Najbardziej znana położna, Jeannette Kalyta, uważa, że poród w domu jest najpiękniejszym sposobem przychodzenia dzieci na świat. Kto może rodzić w domu? Kiedy trzeba podjąć decyzję o porodzie domowym lub w szpitalu? Zobacz nasz film!

Rodzić po holendersku, czyli jak?

Zamiast przywiązywać wielką wagę do miejsca, w jakim ma urodzić się dziecko, trzeba przede wszystkim przygotowywać matkę do porodu, który będzie bezpieczny. A poród bezpieczny to taki, w którym jest jak najmniej interwencji medycznych. Bo jeśli poród przebiega prawidłowo, każda interwencja zwiększa ryzyko powikłań dla matki i dziecka.

W Holandii ciąże fizjologiczne prowadzą lekarze, ale także położne, których pozycja zawodowa jest bardzo wysoka. Przyszłe mamy są odsyłane do specjalisty dopiero, gdy pojawią się problemy:
Zanim przyszła mama zostanie zakwalifikowana do porodu domowego, musi przejść przez ocenę. Bierze się pod uwagę:
  • stan zdrowia kobiety
  • jej przeszłość położniczą
  • odległość od domu, w którym ma urodzić się dziecko do szpitala (nie może być większa niż pół godziny jazdy samochodem).
Budzi podziw doskonale zorganizowany system ambulansów, co jest ważny, gdy podczas porodu pojawią się komplikacje. Karetka pojawia się w domu rodzącej w ciągu kilku minut. Jej personel jest przygotowany do przewożenia kobiet, które rodzą, a szpitale do udzielania natychmiastowej pomocy.

Zobacz też: 5 powodów, by rodzić naturalnieDoładuj
Przeładuj