Poród w maseczce
fot. Adobe Stock

Poród z zakrytą twarzą, zmuszanie do parcia w MASCE: czy to legalne? „Nieludzkie!”

Poród w maseczce trudno sobie wyobrazić, ale niektóre kobiety naprawdę rodzą z zakrytą twarzą. Posłanka PiS opisała przypadek swojej szwagierki i zaapelowała o jak najszybsze doprecyzowanie przepisów.
Magdalena Drab
Poród w maseczce
fot. Adobe Stock
Nakaz zakrywania ust i nosa obowiązuje we wszystkich miejscach publicznych, ale czy dotyczy także sal porodowych? Niektóre szpitale tak właśnie interpretują aktualne przepisy, a kobiety zmuszone są rodzić w maseczkach na twarzach.

Poród w maseczce: czy to legalne?

O takiej bulwersującej historii wspomniała posłanka PiS na Twitterze. Anna Siarkowska opisała przypadek żony swojego ciotecznego brata, która niedawno została mamą. Zszokowana rodzina dowiedziała się już po fakcie, że kobieta rodziła w maseczce.

„Mój brat cioteczny ponownie został ojcem. Wszyscy oczywiście bardzo się cieszymy. Trudno jednak uwierzyć w to, że jego żona musiała rodzić w maseczce (!!!). Zmuszanie kobiet do parcia w masce jest NIELUDZKIE" - napisała Siarkowska.

Posłanka nie była pewna, czy poród w maseczce to standardowa procedura, czy tylko wymysł konkretnego szpitala. W kolejnym wpisie zaapelowała o zmianę niejasnych przepisów.

„Problem wynika z tego, że rozporządzenie Ministerstwa Zdrowia nie precyzuje, czy obowiązek noszenia masek w miejscach publicznych funkcjonuje również na salach porodowych. To trzeba pilnie zmienić".

Teoretycznie więc taka dosłowna interpretacja przepisów przez szpital i nakaz zakładania maseczki na czas porodu są i możliwe, i legalne. Ale i niebezpieczne! Wcześniej na temat porodów w maskach wypowiedziała się Fundacja Rodzić po Ludzku. Zdaniem jej przedstawicieli przepisy są nieprecyzyjne, a rodzenie w maseczce zagraża zdrowiu i życiu matki oraz dziecka. Co więcej, sale porodowe nie są miejscami ogólnodostępnymi, więc nie powinno się wymagać od rodzących noszenia masek przez cały poród.

Zobacz też:
Redakcja poleca: Poród – kiedy jechać do szpitala? Wyjaśnia ginekolog [WIDEO]
Kiedy rozpoczyna się poród, nie od razu trzeba jechać do szpitala. Pierwsze skurcze porodowe należy spokojnie przeczekać. Do szpitala jedziemy, kiedy akcja przybierze na sile. Dr Ewa Kurowska ze szpitala Medicover wyjaśnia, jak się zachować w tej niecodziennej sytuacji.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy