Próba generalna przed porodem: sprawdź trasę, jaką pokonasz w szpitalu

Boisz się szpitala? Wybierz się z nami na krótką wycieczkę trasą, którą ma do pokonania każda przyszła mama. Będzie ci łatwiej w dniu porodu.
Zanim przyjdzie TEN dzień, wybierz się do szpitala, w którym chcesz urodzić, i jeśli to tylko możliwe, spróbuj go zwiedzić. Gdy już podejmiesz decyzję, że to dobre miejsce na narodziny twojego potomka, sprawdź, czy łatwo ci będzie tam dotrzeć. Poproś twojego partnera, który będzie miał za zadanie dowieźć cię do szpitala, gdy rozpocznie się poród, aby pokonał trasę z domu na porodówkę o różnych porach dnia oraz w nocy. Aby nie błądzić po szpitalnych korytarzach, sprawdźcie wcześniej, gdzie i do kogo należy się zgłosić oraz jakie dokumenty mieć pod ręką.

Przystanek 1 – przyjęcie do szpitala

Pierwsze kroki po przyjeździe do szpitala skieruj do izby przyjęć. Tam będzie na ciebie czekać położna. Poprosi cię o dokumenty: ​dowód osobisty i dokument, który potwierdzi opłacanie składki ubezpieczeniowej (legitymacja ubezpieczeniowa z aktualną pieczątką pracodawcy lub inny dokument świadczący o tym, że jesteś ubezpieczona (druk ZUS-RMUA, potwierdzenie wykonania przelewu do ZUS), kartę ciąży, NIP pracodawcy lub własny, jeśli prowadzisz działalność gospodarczą. Potrzebny będzie też komplet badań, m.in. grupa krwi, HBS, WR, ostatnie badanie moczu, krwi, USG (sprawdź pozostałe wymagane badania). Wszystkie potrzebne dokumenty zbierz razem i włóż do oddzielnej teczki. Położna w izbie przyjęć może prosić cię, abyś przebrała się w koszulę i zmieniła obuwie. Warto mieć te rzeczy na wierzchu torby, którą przygotowałaś do szpitala.
  • Pamiętaj, aby jeszcze w domu zmyć lakier z paznokci u rąk i nóg! Dla lekarzy kolor płytki paznokciowej jest ważną informacją o twoim zdrowiu. Krótko obetnij też paznokcie u rąk – łatwiej będzie ci zajmować się maleństwem.
Redakcja poleca: Te sprzęty ułatwią ci poród! Wylicza ginekolog [WIDEO]
Co ułatwi Ci poród? Sprawdź, na jakie sprzęty zwrócić uwagę podczas oglądania porodówki – niektóre mogą łagodzić ból porodowy, odprężać między skurczami porodowymi i w ten sposób pozytywnie wpływać na przebieg porodu.

Przystanek 2 – badania

Po wstępnych formalnościach położna cię zbada: zmierzy ciśnienie krwi i temperaturę ciała, potem poprosi, abyś usiadła na fotelu ginekologicznym, by mogła określić postęp porodu. Wtedy (najczęściej) zapada decyzja o przyjęciu na blok porodowy. Teraz będzie zadawać ci wiele pytań. Jeśli skurcze są już zbyt dokuczliwe, poproś partnera lub inną towarzyszącą ci osobę, aby odpowiadała za ciebie. Jeśli okaże się, że nie ma konieczności, byś została w szpitalu, np. skurcze macicy się wyciszą, zbada cię lekarz. To on odeśle cię do domu. Wcześniej jednak będziesz miała zrobione badanie KTG lub USG. Może się zdarzyć, że po KTG pojawią się wątpliwości co do stanu zdrowia dziecka. Wtedy bezpieczniej będzie pozostać w szpitalu na oddziale patologii ciąży.

Przystanek 3 – lewatywa i golenie

Według Światowej Organizacji Zdrowia zabiegi te nie mają uzasadnienia, ale w wielu szpitalach nadal robi się je rutynowo. Możesz jednak wpisać w planie porodu, że ich sobie nie życzysz i domagać się, aby twoje oczekiwania były respektowane. Jeśli uznasz, że łatwiej ci będzie utrzymać higienę po porodzie, możesz w domu ogolić okolicę krocza. Teraz położna zaprowadzi cię na blok porodowy.

Przystanek 4 – blok porodowy

To tu spędzisz cały czas porodu i kilka godzin po narodzinach dziecka. Zajmą się tobą położne oraz dyżurny lekarz ginekolog. Jeśli w sali porodowej jest kilka łóżek, obok twojego stanie parawan. Ale zanim to nastąpi, będziesz długo spacerować po korytarzu.

Rady dla taty na porodówce

  • Bądź jak skała. Pewnie zostaniesz ze swoją partnerką przez cały czas, jaki upłynie do porodu, w jego trakcie i jeszcze kilka godzin po narodzinach dziecka. Będziesz jej wtedy potrzebny jak nikt inny. Podasz wodę, kapcie, podtrzymasz, gdy będzie spacerować po korytarzu. Zabierz ze sobą buty, t-shirt na zmianę, coś do jedzenia, drobne monety do automatu z kawą, komórkę.
Czytaj też:
Konsultacja: Urszula Tataj-Puzyna, położna, współpracuje ze Szpitalem Specjalistycznym Św. Zofii w Warszawie, prowadzi Szkołę Rodzenia „Narodziny...”
 
Oceń artykuł

Ocena 4 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy