Niezwykły poród na pokładzie samolotu
fot. Fotolia

Poród w takich warunkach to rzadkość – tego boi się większość ciężarnych!

Dla wielu kobiet poród jest traumatycznym przeżyciem – nawet wtedy, gdy rodzą w szpitalu, pod opieką lekarzy. Poród w takich warunkach jest wyjątkowy, ale i niebezpieczny!
Hanna Szczesiak
Niezwykły poród na pokładzie samolotu
fot. Fotolia
Podczas lotu tureckich linii lotniczych doszło do wyjątkowego zdarzenia – jedna z pasażerek urodziła córeczkę!

Poród w przestworzach

Na wysokości niemal 13 tysięcy metrów pasażerka Turkish Airlines zaczęła rodzić. Dzięki pomocy przeszkolonej załogi poród odbył się bez komplikacji. Mała Kadiju i jej mama trafiły do szpitala zaraz po wylądowaniu, obie czują się dobrze. Zagraniczne źródła nie podają, w którym tygodniu ciąży była mama dziewczynki. Trzeba przyznać, że miała wiele szczęścia – nigdy nie wiadomo, jak skończy się poród w tak ekstremalnych warunkach!

Okazuje się, że w przypadku porodu na pokładzie samolotu kłopotliwe może być określenie obywatelstwa dziecka. Dziewczynka może otrzymać obywatelstwo matki, kraju, w przestrzeni powietrznej którego się urodziła lub kraju, w którym były zarejestrowane linie lotnicze.
Redakcja poleca: Jak wygląda sala porodowa - film
Zwiedzamy porodówkę razem z położną - zobacz, jak wygląda łóżko porodowe, worek sako i kącik noworodkowy.

Ciężarna w samolocie

Lekarze zalecają, by zrezygnować z podróży samolotem w pierwszym i trzecim trymestrze ciąży. Podróż w pierwszym trymestrze zwiększa ryzyko poronienia i potencjalnych uszkodzeń płodu, podróż w trzecim trymestrze grozi przedwczesnym porodem. Najlepszy czas na latanie samolotem to okres między 14. a 26. tygodniem ciąży. W regulaminach większości linii lotniczych podróż kobiet powyżej 34. tygodnia ciąży jest zabroniona. Ciężarne w ostatnich tygodniach ciąży mogą zostać niewpuszczone na pokład samolotu.

Zobacz także: Najszybszy poród świata? Musisz zobaczyć te zdjęcia!

Źródło: tvn24.pl, telegraph.co.uk
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy