kobieta, mama, zegar, ciąża, brzuszek

Jak nie urodzić za wcześnie i dotrwać do terminu porodu?

Im bliżej końca ciąży, tym bardziej chciałabyś ją mieć już za sobą. Ale każdy dzień pracuje na korzyść twojego dziecka. Poród w terminie daje mu większą szansę na zdrowie.
Małgorzata Wódz
Konsultacja: dr n. med. Bożena Kowalska, ginekolog położnik
kobieta, mama, zegar, ciąża, brzuszek

Coraz więcej dzieci rodzi się przed terminem. Wpływa na to nie tylko zdrowie przyszłej mamy, ale również jej styl życia. Dlaczego przedwczesny poród nie jest dobry dla dziecka? Bo przychodzi ono na świat, gdy jest do tego nie gotowe. Zbyt krótki pobyt w macicy może wiązać się z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi, dziecko może urodzić się z niedojrzałością wielu układów. Sprawdź, jak w prosty sposób możesz zadbać o to, by nie urodzić wcześniaka - tą nazwą określa się dzieci, które przychodzą na świat pomiędzy 22. a ukończonym 36. tygodniem ciąży, z wagą poniżej 2,5 kg. 

1. Leczysz infekcje intymne

Do przedwczesnego porodu mogą doprowadzić infekcje bakteryjne miejsc intymnych. Gdy wydzielina z pochwy zmieni kolor, pojawi się swędzenie lub inny niepokojący objaw, idź do lekarza. Zwykle między 35. a 37. tygodniem ciąży przyszłym mamom wykonuje się posiew z pochwy w kierunku paciorkowców grupy B.
Redakcja poleca: Wcześniaki to zwycięstwo medycyny - film
Kilka lat temu udało się uratować słynne pięcioraczki kieleckie, które dziś prowadzą swój blog. Wiktoria, która urodziła się z wagą 600 g w wieku 5 lat napisała własnoręcznie do profesora kartkę świąteczną. Od czego zależy prawidłowy rozwój wcześniaka - tłumaczy prof. Lauterbach.

2. Unikasz wysiłku

Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, nie musisz tylko leżeć lub siedzieć. Wskazane są spacery, lekka gimnastyka. Nawet jeśli rozpiera cię energia, nie podnoś ciężkich przedmiotów. Podczas dźwigania napinają się mięśnie brzucha, obniża się macica jak podczas parcia, a to może grozić przedwczesnym porodem.

3. Jesteś spokojna

Zmartwienia, zwłaszcza te, które długo rozpamiętujesz, mogą przyspieszyć poród. Stres uwalnia adrenalinę, która odpowiada za skurcze macicy. Codziennie znajdź czas tylko dla siebie – na drzemkę, spacer, słuchanie muzyki, czytanie, relaks. Wypoczęta łatwiej zachowasz spokój.

4. Nie palisz

Palenie papierosów sprawia, że dziecko styka się z czterema tysiącami substancji. Niektóre działają rakotwórczo, inne mogą przyczynić się do powstania wad wrodzonych i przedwczesnego porodu. Szkodzi też bierne palenie. Postaraj się, by nikt w twoim otoczeniu nie sięgał po papierosa.

5. Dbasz o zęby

Próchnica to nie tylko twój problem, bakterie z chorego zęba docierają także do dziecka. Nawet kamień nazębny może być przyczyną przedwczesnych skurczów lub urodzenia dziecka z niską wagą. W ciąży też możesz leczyć zęby w znieczuleniu, ale uprzedź dentystę o swoim stanie.

6. Badasz się

Podczas każdej wizyty lekarz zleca jakieś badania. Wykonywanie ich ogranicza do minimum ryzyko komplikacji podczas ciąży. Badanie lekarskie pozwala też wykluczyć stan zagrożenia przedwczesnym porodem.

7. Dobrze jesz

Niedożywienie to jeden z czynników przedwczesnego porodu. Przed czasem częściej rodzą kobiety bardzo szczupłe przed ciążą i te, które w ciąży zbyt mało przytyły. Od czwartego miesiąca zjadaj w ciągu dnia o ok. 300 kcal więcej. Zażywaj witaminy i kwas foliowy (u kobiet, które przyjmowały go już rok przed zajściem w ciążę, ryzyko przedwczesnego porodu spadło o 70 proc). Od początku ciąży staraj się stosować zasady zdrowej diety. 

Czytaj też: 9 superproduktów w diecie przyszłej mamy


dr n. med. Bożena Kowalska
Konsultacja: dr n. med. Bożena Kowalska, ginekolog położnik

Pracuje w Klinice Leczenia Niepłodności, Ginekologii i Położnictwa „Bocian”. Prowadzi ciąże i porody wysokiego ryzyka. Specjalizuje się także w ginekologii dziecięcej.

Oceń artykuł

Ocena 6 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy