GRY
 
 

Poród w wodzie

Wkrótce dziecko przytuli się do Twojej piersi, otworzy oczka, złapie pierwszy oddech. Łagodnie, powoli i bez krzyku. To niezwykle spokojne powitanie na świecie. Dzięki wodzie.

mama, noworodek, woda, basen, narodziny
Pewnie już słyszałaś, że rodzenie w wodzie to zupełnie inne doświadczenie. Czujesz się lekko, łatwiej możesz zmieniać pozycję, odczuwasz słabszy ból. A przede wszystkim poród przebiega szybciej i lżej, także dla dziecka. 
Chcesz wiedzieć, gdzie możliwe są wodne narodziny i jak się odbywają? Specjalnie dla nas wyjaśnia to doświadczony ginekolog-położnik.

Upewnij się, że poród w wodzie to dobre rozwiązanie dla Ciebie
Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, dziecko ułożone jest główką do dołu i nie jest bardzo duże, to z pewnością tak. Jednak ostatecznie to Twój lekarz i lekarz prowadzący poród w szpitalu podejmą taką decyzję. Gdy okaże się to niemożliwe, pamiętaj, że korzystanie z wody (wanny, prysznica) nawet tylko w pierwszym okresie porodu także przynosi wielką ulgę. Bezwzględne przeciwwskazania do porodu w wodzie to: ciąża zagrożona, poród przedwczesny, wady wrodzone u dziecka, choroby mamy (układu krążenia, nadciśnienie i niedociśnienie, choroby naczyń, ciężka niedokrwistość, choroby skóry, infekcje).

Wybierz szpital, w którym możesz rodzić w wodzie i od razu zarezerwuj termin
Mimo że porody w wodzie prowadzone są u nas od 12 lat, nadal jest to rzadkość. Ma je w swojej ofercie tylko kilka szpitali w Polsce. Dowiedz się, czym się różnią. Ponieważ chętnych do porodów w wodzie nie brakuje, trzeba odpowiednio wcześniej zarezerwować termin i być w kontakcie z lekarzem prowadzącym poród.

Obejrzyj wcześniej salę, w której odbędzie się poród
W znajomym miejscu poczujesz się spokojniejsza, bezpieczna, łatwiej skupisz się na rodzeniu. Oddziały położnicze oferujące takie porody dysponują specjalnymi wannami porodowymi – o różnych kształtach i wymiarach (bywają bardzo duże, co podnosi komfort rodzenia), najczęściej są wyższe od tradycyjnych, mają 50–60 cm. Prowadzą do nich schodki z poręczą, byś mogła bez trudu i bezpiecznie wejść i wyjść. Nad wanną zwykle umieszczona jest drabinka – dzięki niej łatwiej jest zmieniać pozycję i przetrwać kolejne skurcze. Spytaj, czy będziesz też mogła korzystać z innych udogodnień, np. gumowych poduch, które stanowią oparcie podczas relaksu lub przy przyjmowaniu wygodnych pozycji. W większości sal do porodów w wodzie znajduje się dodatkowo fotel porodowy, a także kącik noworodka – tam odbędą się pierwsze oględziny dziecka i zabiegi pielęgnacyjne.

Do porodu przygotuj się w domu, by uniknąć niespodzianek
Ze względu na obserwowanie rodzenia się główki i ochronę krocza przed pęknięciem, a także na ewentualne jego zszywane, będziesz musiała mieć ogolone łono (mogą zostać tylko włosy na górze, na linii bikini). Najlepiej zrobić to spokojnie samej (jednorazową maszynką) lub poprosić o pomoc męża. Podobnie jest z lewatywą – lepiej ją zastosować. Użyj jednorazowej (np. Enema) i zrób to we własnej łazience. Weź też jedną do szpitala na zapas, gdyby okazała się potrzebna.

Na poród wyrusz odpowiednio wcześnie
Już po pierwszych zwiastunach porodu, wtedy na pewno zdążysz na czas i w pełni skorzystasz z dobrodziejstw wody. Wybrany przez Ciebie szpital może znajdować się wiele kilometrów od domu.

W czasie porodu nie spiesz się z wchodzeniem do wody
Od lekarza lub położnej dowiesz się, że do wanny najlepiej wejść, gdy skurcze są regularne, a rozwarcie szyjki wynosi 4–6 centymetrów. Ale w praktyce to ty zdecydujesz, w którym momencie będzie to dla Ciebie najbardziej pomocne. Jeśli jednak zrobisz to za wcześnie, akcja porodowa może się zahamować. Gdyby tak się stało, wyjdź z wody, pospaceruj, przyjmij wygodną w danym momencie pionową pozycję (stań, opierając się o męża, klęknij na czworakach, usiądź na piłce, ukucnij przy łóżku lub wannie). Poród znów nabierze intensywności.

Podczas porodu spróbuj maksymalnie się odprężyć
Korzyści z kąpieli w ciepłej wodzie najbardziej odczujesz w pierwszym okresie porodu, gdy skurcze odczuwane są jako wyjątkowo dokuczliwe i bolesne. Jeśli poddasz się jej dobroczynnemu działaniu, przekonasz się, jak szybko łagodzi ona napięcie nerwowo-mięśniowe, eliminuje stres związany z przybyciem do szpitala, daje uczucie lekkości i odprężenie. Rodząc w taki sposób, nie będziesz potrzebowała środków przeciwbólowych. Możesz dodatkowo wzmocnić ten efekt, starając się relaksować. Zamknij oczy, oddychaj głęboko. Jeśli czujesz, że rozprasza Cię obecność wielu osób, spytaj, czy możesz zostać tylko z mężem. Poproś go, by nastawił muzykę relaksacyjną, zamknął drzwi na korytarz, zasłonił okna.

Zostaw lekarzom dbanie o bezpieczeństwo w czasie porodu
W porównaniu z porodami tradycyjnymi podczas porodu wodnego nie zwiększa się ryzyko infekcji dróg rodnych. Wanna, w której rodzisz, została wyścielona specjalną folią stanowiącą ochronę bakteriologiczną. Wypełnia się ją wodą lub solą fizjologiczną (stężeniem przypomina płyn owodniowy) o temperaturze 36–37°C (nie więcej!). Ponieważ woda jest stale zanieczyszczana śluzem z rozwierającej się szyjki i sączącymi się wodami płodowymi, jest często zmieniana. W sali do porodów wodnych zazwyczaj znajduje się KTG, by lekarze mogli monitorować czynność serca rodzącego się dziecka. Pierwszy zapis (ok. 30-minutowy) jest przeprowadzany zanim po raz pierwszy wejdziesz do wody. Sprawdzany jest również poziom nasycenia tlenem krwi tętniczej dziecka.
Redakcja poleca: Przygotowanie do porodu
Jak przygotować się do porodu? Na to pytanie, które nurtuje każdą przyszłą mamę odpowiada Adriana Klos - psycholog i psychoterapeuta.

Ocena (0 oceny)

0.0
Doładuj
Przeładuj