mama, noworodek, woda, basen, narodziny

Poród w wodzie

Wkrótce dziecko przytuli się do Twojej piersi, otworzy oczka, złapie pierwszy oddech. Łagodnie, powoli i bez krzyku. To niezwykle spokojne powitanie na świecie. Dzięki wodzie.
mama, noworodek, woda, basen, narodziny
Pewnie już słyszałaś, że rodzenie w wodzie to zupełnie inne doświadczenie. Czujesz się lekko, łatwiej możesz zmieniać pozycję, odczuwasz słabszy ból. A przede wszystkim poród przebiega szybciej i lżej, także dla dziecka. 
Chcesz wiedzieć, gdzie możliwe są wodne narodziny i jak się odbywają? Specjalnie dla nas wyjaśnia to doświadczony ginekolog-położnik.

Upewnij się, że poród w wodzie to dobre rozwiązanie dla Ciebie
Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, dziecko ułożone jest główką do dołu i nie jest bardzo duże, to z pewnością tak. Jednak ostatecznie to Twój lekarz i lekarz prowadzący poród w szpitalu podejmą taką decyzję. Gdy okaże się to niemożliwe, pamiętaj, że korzystanie z wody (wanny, prysznica) nawet tylko w pierwszym okresie porodu także przynosi wielką ulgę. Bezwzględne przeciwwskazania do porodu w wodzie to: ciąża zagrożona, poród przedwczesny, wady wrodzone u dziecka, choroby mamy (układu krążenia, nadciśnienie i niedociśnienie, choroby naczyń, ciężka niedokrwistość, choroby skóry, infekcje).

Wybierz szpital, w którym możesz rodzić w wodzie i od razu zarezerwuj termin
Mimo że porody w wodzie prowadzone są u nas od 12 lat, nadal jest to rzadkość. Ma je w swojej ofercie tylko kilka szpitali w Polsce. Dowiedz się, czym się różnią. Ponieważ chętnych do porodów w wodzie nie brakuje, trzeba odpowiednio wcześniej zarezerwować termin i być w kontakcie z lekarzem prowadzącym poród.

Obejrzyj wcześniej salę, w której odbędzie się poród
W znajomym miejscu poczujesz się spokojniejsza, bezpieczna, łatwiej skupisz się na rodzeniu. Oddziały położnicze oferujące takie porody dysponują specjalnymi wannami porodowymi – o różnych kształtach i wymiarach (bywają bardzo duże, co podnosi komfort rodzenia), najczęściej są wyższe od tradycyjnych, mają 50–60 cm. Prowadzą do nich schodki z poręczą, byś mogła bez trudu i bezpiecznie wejść i wyjść. Nad wanną zwykle umieszczona jest drabinka – dzięki niej łatwiej jest zmieniać pozycję i przetrwać kolejne skurcze. Spytaj, czy będziesz też mogła korzystać z innych udogodnień, np. gumowych poduch, które stanowią oparcie podczas relaksu lub przy przyjmowaniu wygodnych pozycji. W większości sal do porodów w wodzie znajduje się dodatkowo fotel porodowy, a także kącik noworodka – tam odbędą się pierwsze oględziny dziecka i zabiegi pielęgnacyjne.

Do porodu przygotuj się w domu, by uniknąć niespodzianek
Ze względu na obserwowanie rodzenia się główki i ochronę krocza przed pęknięciem, a także na ewentualne jego zszywane, będziesz musiała mieć ogolone łono (mogą zostać tylko włosy na górze, na linii bikini). Najlepiej zrobić to spokojnie samej (jednorazową maszynką) lub poprosić o pomoc męża. Podobnie jest z lewatywą – lepiej ją zastosować. Użyj jednorazowej (np. Enema) i zrób to we własnej łazience. Weź też jedną do szpitala na zapas, gdyby okazała się potrzebna.

Na poród wyrusz odpowiednio wcześnie
Już po pierwszych zwiastunach porodu, wtedy na pewno zdążysz na czas i w pełni skorzystasz z dobrodziejstw wody. Wybrany przez Ciebie szpital może znajdować się wiele kilometrów od domu.

W czasie porodu nie spiesz się z wchodzeniem do wody
Od lekarza lub położnej dowiesz się, że do wanny najlepiej wejść, gdy skurcze są regularne, a rozwarcie szyjki wynosi 4–6 centymetrów. Ale w praktyce to ty zdecydujesz, w którym momencie będzie to dla Ciebie najbardziej pomocne. Jeśli jednak zrobisz to za wcześnie, akcja porodowa może się zahamować. Gdyby tak się stało, wyjdź z wody, pospaceruj, przyjmij wygodną w danym momencie pionową pozycję (stań, opierając się o męża, klęknij na czworakach, usiądź na piłce, ukucnij przy łóżku lub wannie). Poród znów nabierze intensywności.

Podczas porodu spróbuj maksymalnie się odprężyć
Korzyści z kąpieli w ciepłej wodzie najbardziej odczujesz w pierwszym okresie porodu, gdy skurcze odczuwane są jako wyjątkowo dokuczliwe i bolesne. Jeśli poddasz się jej dobroczynnemu działaniu, przekonasz się, jak szybko łagodzi ona napięcie nerwowo-mięśniowe, eliminuje stres związany z przybyciem do szpitala, daje uczucie lekkości i odprężenie. Rodząc w taki sposób, nie będziesz potrzebowała środków przeciwbólowych. Możesz dodatkowo wzmocnić ten efekt, starając się relaksować. Zamknij oczy, oddychaj głęboko. Jeśli czujesz, że rozprasza Cię obecność wielu osób, spytaj, czy możesz zostać tylko z mężem. Poproś go, by nastawił muzykę relaksacyjną, zamknął drzwi na korytarz, zasłonił okna.

Zostaw lekarzom dbanie o bezpieczeństwo w czasie porodu
W porównaniu z porodami tradycyjnymi podczas porodu wodnego nie zwiększa się ryzyko infekcji dróg rodnych. Wanna, w której rodzisz, została wyścielona specjalną folią stanowiącą ochronę bakteriologiczną. Wypełnia się ją wodą lub solą fizjologiczną (stężeniem przypomina płyn owodniowy) o temperaturze 36–37°C (nie więcej!). Ponieważ woda jest stale zanieczyszczana śluzem z rozwierającej się szyjki i sączącymi się wodami płodowymi, jest często zmieniana. W sali do porodów wodnych zazwyczaj znajduje się KTG, by lekarze mogli monitorować czynność serca rodzącego się dziecka. Pierwszy zapis (ok. 30-minutowy) jest przeprowadzany zanim po raz pierwszy wejdziesz do wody. Sprawdzany jest również poziom nasycenia tlenem krwi tętniczej dziecka.

W czasie porodu nie obawiaj się pęknięcia krocza

Pod wpływem ciepłej wody Twoje krocze staje się bardziej elastyczne, rozluźnione i podatne na rozciąganie odpowiednio do nacisku główki. Dlatego rzadziej konieczne jest wykonanie jego nacięcia. Uprzedź lekarza i położną, że wolisz tego uniknąć – jeśli krocze samo pęknie, zagoi się szybciej niż po nacięciu.

Staraj się być aktywna, w czasie porodu zmieniaj pozycję
Ten typ porodu nie oznacza, że cały czas spędzisz, leżąc w wannie. Wykorzystaj to, że w wodzie ruchy stają się znacznie sprawniejsze i łatwiejsze do wykonania.Przyjmuj najwygodniejsze dla siebie pozycje, zmieniaj je według potrzeb. Są szpitale, w których lekarze prowadzą poród tak, by jedno zanurzenie trwało około pół godziny. Po półgodzinnej przerwie, w czasie której wykonany jest zapis KTG oraz przeprowadzone badanie oceniające postęp porodu, możesz ponownie wrócić do wanny. W innych placówkach nie przestrzega się tego rytmu, więc możesz przebywać w wodzie tak długo, jak chcesz. Jeśli trzeba wymienić wodę, i tak będziesz proszona, by z niej wyjść. Wykorzystaj ten czas aktywnie.

Pamiętaj, że w czasie porodu pomagasz także dziecku
Ponieważ rodzenie w wodzie rozluźnia tkanki, wpływa też na szybsze rozwieranie i skracanie się szyjki macicy oraz ułatwia zstępowanie główki w kanale rodnym. To znacznie skraca czas porodu. Dziecko ma łatwiejszą drogę na świat. Delikatny nacisk wody na zakończenia nerwowe na skórze działa jak masaż. Poprawia krążenie krwi, więc do dziecka dociera więcej tlenu. Nie zapominaj przy tym o głębokim oddychaniu.

Po porodzie spokojnie powitaj dziecko 
Poród w wodzie nie musi zakończyć się urodzeniem dziecka do wody. Jednak po takim wstępie finał rzadko odbywa w sposób tradycyjny, czyli na fotelu lub łóżku porodowym. Jeśli pozostaniesz w wannie, dziecko urodzi się pod wodą. Przez kilkadziesiąt sekund pływa całkowicie zanurzone, podtrzymywane przez położną. Dla niego to naturalne przejście z wód płodowych, więc nie ma zagrożenia, że zachłyśnie się wodą z wanny. Pierwszy oddech zaczerpnie dopiero wtedy, gdy jego skóra zetknie się z powietrzem, wraz z ustaniem krążenia krwi pępowinowej.

Delektuj się waszym pierwszym spotkaniem po porodzie
W wodzie dźwięki, światło, ruch były przytłumione. Takie łagodne przyjście na świat sprawia, że dziecko najczęściej rodzi się bardzo spokojne i nie płacze. Choć temperatura jego ciała jest o 1°C wyższa od Twojej, po wyjęciu z wody nie odczuje szoku termicznego. W sali do wodnych porodów jest cieplej, 26–27°C. W porównaniu z dziećmi urodzonymi tradycyjnie skóra wodnego dziecka jest bledsza, ale już po chwili w Twoich ramionach przybiera różowy kolor. Czas przystawić je do piersi i oddać na chwilę tacie. Łożyska nie będziesz rodzić w wodzie. Zrobisz to w wannie, ale nad powierzchnią wody, albo przejdziesz w tym celu na fotel porodowy. A potem odpoczniesz po trudach sam na sam ze swoją rodziną.

Rady dla taty towarzyszącemu przy porodzie
Podczas wodnego porodu możesz zostać przez cały czas. Pamiętaj jednak, że:
- zobaczysz więcej szczegółów, niż stojąc przy wezgłowiu łóżka porodowego. Poczytaj na ten temat, porozmawiaj z położną, by nic Cię nie przestraszyło,
- Twoja siła jest bezcenna. Pomożesz żonie wchodzić i wychodzić z wanny, przyjmować różne pozycje,
- możesz potrzebować ubrania na zmianę. W takiej sali porodowej jest 26–27°C, pewnie też ochlapiesz się wodą. Na nogi weź japonki lub sandały.

Gdzie urodzić w wodzie
Oto adresy szpitali oferujących taką możliwość. Więcej informacji wraz z punktacją w rankingu akcji „Rodzić po ludzku” znajdziesz na stronie www.rodzicpoludzku.pl.
Szpital im. Franciszka Żaczka, Puck, ul. 1 Maja 3, tel. (0-58) 673 48 37, (0-58) 673 48 43
Powiatowy Szpital im. dr. Błażka, Inowrocław, ul. Poznańska 97, tel. (0-52) 354 52 35, (0-52) 354 55 00
Szpital Powiatowy. Wołomin, ul. Gdyńska 1/3, tel. (0-22) 787 63 01, (0-22) 763 31 00
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny, Lublin, al. Kraśnicka 100, tel. (0-81) 537 43 31, (0-81) 525 81 66
Szpital im. dr. M. Madurowicza, Łódź, ul. Wileńska 37, tel. (0-42) 686 83 80, (0-42) 686 59 68
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny, Wrocław, ul. Kamieńskiego 73A, tel. (0-71) 32 7 03 81, (0-71) 327 01 00
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny, Tychy, ul. Edukacji 102, tel. (0-32) 325 42 33, (0-32) 325 42 00

Konsultacja: prof. dr n. med. Ewa Dmoch-Gajzlerska, ginekolog położnik, kierownik Zakładu Dydaktyki Ginekologiczno-Położniczej Akademii Medycznej w Warszawie.

td_dopisek.gif


Redakcja poleca: Przygotowanie do porodu
Jak przygotować się do porodu? Na to pytanie, które nurtuje każdą przyszłą mamę odpowiada Adriana Klos - psycholog i psychoterapeuta.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy