Dlaczego warto urodzić w wodzie? Dowiedz się wszystkiego o porodzie w wodzie

Dla jednych poród w wodzie to dziwactwo, dla innych najlepszy sposób na urodzenie dziecka. Jak jest naprawdę? Przeczytaj, jak wygląda poród w wannie, i zdecyduj sama!
Kobieta rodząca w wodzie
fot. AdobeStock

Dla jednych poród w wodzie to dziwactwo, dla innych najlepszy sposób na urodzenie dziecka. Jak jest naprawdę? Jeżeli zaplanowałaś poród w domu, to może być coś dla ciebie. Wypożycz przenośny basen, w którym będziesz mogła spędzić czas stanowiący fazy wstępne i gdzie, jeśli zechcesz, urodzisz swoje dziecko (choć w wodzie możesz się jedynie zrelaksować i poczekać tam na rozpoczęcie porodu). Rodząca kobieta potrzebuje relaksu i ulgi bardziej niż ktokolwiek inny. Nic więc dziwnego, że porody w wodzie cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Ciepła woda rozluźnia mięśnie, odpręża i łagodzi ból. Właśnie po to w starożytnym Rzymie budowano łaźnie i z tego powodu wylegujesz się w wannie dłużej, niż nakazywałby rozsądek. A jak przebiega poród w wodzie?

Czym poród w wodzie różni się od zwykłego porodu?

Kobiety, które rodziły i na łóżku porodowym, i w wodzie, uważają, że różnica jest kolosalna. W wannie były spokojniejsze, bardziej rozluźnione i było im łatwiej przyjąć wygodną pozycję. Lepiej znosiły ból porodowy i czuły się bezpieczniej. Po porodzie były mniej zmęczone i na ogół o własnych siłach docierały do łóżka. Mają satysfakcję, że udało im się zrealizować swój zamiar, i o wiele milsze wspomnienia z sali porodowej. Osobna sala, intymna atmosfera, cała towarzysząca porodowi w wodzie oprawa (łagodne oświetlenie, muzyka itd.) to rzeczy, które wymieniają najczęściej.
Redakcja poleca: Jak wybrać szpital do porodu? Podpowiada ginekolog [WIDEO]
Zastanawiasz się jak wybrać szpital do porodu? Poza czynnikami osobistymi, zwróć uwagę na tzw. stopień referencyjności szpitala, w którym planujesz urodzić – radzi ginekolog położnik.

Dobroczynny wpływ wody

– Rozluźnienie mięśni powoduje szybsze rozwieranie się szyjki macicy, a więc poród trwa krócej. Kobietom rzadziej trzeba nacinać krocze. Często nie są nawet potrzebne środki przeciwbólowe ani znieczulenia – mówi dr Marek Nowak, propagator porodów w wodzie na Dolnym Śląsku. – Co do bólu: trudno obiektywnie stwierdzić, czy taki poród naprawdę mniej boli. Nie da się tego dokładnie zmierzyć. Z całą pewnością zmniejsza się natomiast subiektywne odczucie bólu: po wejściu do wody kobiety odczuwają wyraźną ulgę. Nie można jednak liczyć na to, że w wannie wszystko odbędzie się bezboleśnie – tłumaczy dr Nowak. Poród w wodzie ma wiele zalet:
 • w pierwszej fazie porodu woda może wpływać kojąco na bóle porodowe
 • kobietom, które rodzą w wodzie, podawane są podczas porodu  mniejsze dawki środków przeciwbólowych
 • w trakcie porodu w wodzie czas rodzenia się dziecka skraca się o ok. 30 minut.

Co powinnaś wiedzieć o relaksie w wodzie:
 • Do wody wejdź, gdy rozwarcie będzie wynosiło 5 cm.
 • Nie przebywaj w niej dłużej niż 1 godzinę ciągle, ponieważ przy podniesionym poziomie endorfin spada ciśnienie.
 • Temperatura wody powinna wynosić około 37°C. Temperatura dziecka jest o 1°C wyższa od temperatury ciała matki, a przy temperaturze powyżej 39°C nastąpi niedotlenienie płodu.
 • Jeśli będzie istniało podejrzenie niedotlenienia płodu, wyjdź z wody, aby ostatni etap porodu odbył się poza nią.
 • Jeżeli do wody dodasz olejki eteryczne, będziesz mogła w niej przebywać tylko w fazie rozwierania.
 • Jeżeli chcesz wywołać skurcze macicy, do wody możesz dodać naparu z cukrownicy.
 • Aby odkazić wodę, dolej do niej naparu z tymianku i skrzypu polnego.
 • Możesz przebywać w wodzie razem ze swoim partnerem i dziećmi, jeśli je masz.
 

Czy taki poród jest bezpieczny dla dziecka?

Wodne środowisko wcale nie jest obce dziecku. W końcu spędziło w płynach całe 9 miesięcy! Taki poród jest dla niego bezpieczny. Noworodek nie zaczyna oddychać natychmiast po opuszczeniu brzucha. Przez pierwsze chwile korzysta z tlenu, który wciąż jeszcze otrzymuje za pośrednictwem pępowiny. Pierwszy wdech bierze dopiero po wyjęciu z wody.

Zalety takie porodu dla dziecka:
 • zmniejsza się ryzyko niedotlenienia płodu,
 • kontakt matka-dziecko jest jakościowo lepszy,
 • mniej radykalna jest zmiana środowiska w chwili narodzin (dziecko z jednego środowiska wodnego przenosi się w drugie, podobna jest temperatura otoczenia),
 • eliminuje się w ten sposób ryzyko upadku dziecka.

Wady dla maluszka:
 • w przypadku niedotlenienia dziecka możliwe jest jego zachłyśnięcie się wodą (czasami zanieczyszczoną),
 • po wyjęciu z wody może dojść do wyziębienia ciała dziecka.

Zwolennicy porodów w wodzie uważają, że dzieci urodzone w ten sposób są spokojniejsze i bardziej pogodne, bo nie są narażone na szok. Noworodek, który rodzi się na łóżku porodowym, natychmiast po przyjściu na świat jest bombardowany całą masą bodźców. Prosto z zacisznego, ciepłego brzucha mamy trafia w obcy, sprawiający wrażenie groźnego świat pełen jaskrawego światła, ludzi, głosów, instrumentów medycznych. Poród w wodzie wygląda zupełnie inaczej.

Jak przebiega poród w wodzie?

Na ogół wanna ustawiona jest w osobnym, zacisznym pomieszczeniu. Dziecko trafia z wody do wody i przez moment unosi się w niej, podtrzymywane przez położną. Następne chwile spędza w ramionach mamy. Pępowina zostaje przecięta dopiero wtedy, gdy przestaje tętnić. Na ogół robi to nie lekarz czy położna, ale tata. Wszystko odbywa się w spokoju, przy przytłumionym świetle, często także przy muzyce.

Są jednak i niechciane skutki uboczne, jakie mogą wystąpić podczas porodu w wodzie:
 • podwyższone ryzyko infekcji zarówno matki jak i dziecka,
 • możliwość wypadnięcia pępowiny
 • problemy z tzw. odruchem nurkowania u noworodków – u osłabionych czy zestresowanych dzieci woda może dostać się do płuc.
Nie należy kontynuować wodnego porodu w następujących przypadkach:
 • jeśli pęknie pęcherz płodowy i nie ma dobrej dynamiki porodu,
 • jeśli pęknie pęcherz płodowy, a jest infekcja pochwy i brak rozwarcia,
 • gorączka.

Zobacz też:
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Jak dbać o noworodka?

Dieta przyszłej mamy