GRY
 
 

Poród w wodzie - zobacz i sprawdź, czy warto [FILM]

Dla jednych poród w wodzie to dziwactwo, dla innych najlepszy sposób na urodzenie dziecka. Jak jest naprawdę? Zobacz, jak wygląda poród w wannie, i zdecyduj sama!

poród w wodzie, poród w wannie, ciąża, poród, kobieta w ciąży
fot. Andrey Bandurenko - Fotolia.com

Rodząca kobieta potrzebuje relaksu i ulgi bardziej niż ktokolwiek inny. Nic więc dziwnego, że porody w wodzie cieszą się coraz większym zainteresowaniem.

O tym, że ciepła woda rozluźnia mięśnie, odpręża i łagodzi ból, wiadomo od wieków. Właśnie po to w starożytnym Rzymie budowano łaźnie i z tego powodu wylegujesz się w wannie dłużej, niż nakazywałby rozsądek.

Poród w wodzie różni się od zwykłego porodu

Kobiety, które rodziły i na łóżku porodowym, i w wodzie, uważają, że różnica jest kolosalna. W wannie były spokojniejsze, bardziej rozluźnione i łatwiej im było przyjąć wygodną pozycję. Lepiej znosiły ból porodowy i czuły się bezpieczniej. Po porodzie były mniej zmęczone i na ogół o własnych siłach docierały do łóżka. Mają satysfakcję, że udało im się zrealizować swój zamiar, i o wiele milsze wspomnienia z sali porodowej. Osobna sala, intymna atmosfera, cała towarzysząca porodowi w wodzie oprawa (łagodne oświetlenie, muzyka itd.) to rzeczy, które wymieniają najczęściej.

Dobroczynny wpływ wody na przebieg porodu potwierdzają położnicy.

– Rozluźnienie mięśni powoduje szybsze rozwieranie się szyjki macicy, a więc poród trwa krócej. Kobietom rzadziej trzeba nacinać krocze. Często nie są nawet potrzebne środki przeciwbólowe ani znieczulenia – mówi dr Marek Nowak, propagator porodów w wodzie na Dolnym Śląsku. – Co do bólu: trudno obiektywnie stwierdzić, czy taki poród naprawdę mniej boli. Nie da się tego dokładnie zmierzyć. Z całą pewnością zmniejsza się natomiast subiektywne odczucie bólu: po wejściu do wody kobiety odczuwają wyraźną ulgę. Nie można jednak liczyć na to, że w wannie wszystko odbędzie się bezboleśnie – tłumaczy dr Nowak.

Sprawdź, jak boli poród.
Redakcja poleca: Jak przebiega badanie KTG - film
Czego można dowiedzieć się z badania KTG w ciąży, kiedy i jak często się je wykonuje i czy KTG może być szkodliwe dla dziecka?

Czy poród w wodzie jest bezpieczny dla dziecka

No dobrze, a co z dzieckiem? Dlaczego człowiek, który jest ssakiem lądowym tak jak mysz czy słoń, miałby przychodzić na świat w obcym dla siebie środowisku?

– Ono wcale nie jest obce – prostuje dr Nowak. – W końcu dziecko spędziło w wodzie całe 9 miesięcy! Taki poród jest dla niego bezpieczny. Noworodek nie zaczyna oddychać natychmiast po opuszczeniu brzucha. Przez pierwsze chwile korzysta z tlenu, który wciąż jeszcze otrzymuje za pośrednictwem pępowiny. Pierwszy wdech bierze dopiero po wyjęciu z wody.

Zwolennicy porodów w wodzie uważają, że dzieci urodzone w ten sposób są spokojniejsze i bardziej pogodne, bo nie są narażone na szok. Noworodek, który rodzi się na łóżku porodowym, natychmiast po przyjściu na świat jest bombardowany całą masą bodźców. Prosto z zacisznego, ciepłego brzucha mamy trafia w obcy, sprawiający wrażenie groźnego świat pełen jaskrawego światła, ludzi, głosów, instrumentów medycznych. Poród w wodzie wygląda zupełnie inaczej. Na ogół wanna ustawiona jest w osobnym, zacisznym pomieszczeniu. Dziecko trafia z wody do wody i przez moment unosi się w niej, podtrzymywane przez położną. Następne chwile spędza w ramionach mamy. Pępowina zostaje przecięta dopiero wtedy, gdy przestaje tętnić. Na ogół robi to nie lekarz czy położna, ale tata. Wszystko odbywa się w spokoju, przy przytłumionym świetle, często także przy muzyce.

Zobacz, jak przebiega poród w wodzie:

Doładuj
Przeładuj