Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Poród naturalny a cesarskie cięcie
Adobe Stock
Cesarskie cięcie

Poród naturalny a cesarskie cięcie – wady i zalety obu rozwiązań

Poród naturalny i cesarskie cięcie bardzo się różnią, choć ich finał jest ten sam – narodziny dziecka. Oba rozwiązania mają plusy i minusy, zarówno dla mamy, jak i dla dziecka. Od tego właśnie, jaką perspektywę przyjmujemy – mamy czy dziecka – zależy odpowiedź na pytanie, który poród może się okazać lepszy.

Niezależnie od tego, czy cesarka wydaje ci się gorsza od porodu naturalnego czy też odwrotnie – to poród naturalny budzi twój lęk, to nie ty powinnaś decydować o sposobie rozwiązania ciąży, ale względy medyczne. Na ich podstawie lekarz, kierując się dobrem dziecka i jego mamy, powinien podjąć decyzję, w jaki sposób dziecko przyjedzie na świat. 

Poród naturalny po cesarskim cięciu: czy to możliwe? Wyjaśnia ginekolog

Poród naturalny a cesarskie cięcie

Oba rodzaje porodów mają tę niewątpliwą zaletę, że kończą się przyjściem dziecka na świat. Postęp medycyny sprawił, że dzięki cesarskiemu cięciu mamami mogą zostać również kobiety, które nie miałyby szans na normalny poród. 

Fakt, że coraz więcej dzieci rodzi się w wyniku cesarskich cięć, świadczy o postępie medycyny, ale także o niepokojącym lekarzy zjawisku wykonywania cesarskich cięć na życzenie. Tymczasem moda na cesarskie cięcia w dużej mierze podyktowana jest niewiedzą przyszłych mam. Kobiety, które chodzą do szkół rodzenia, rzadziej decydują się na poród operacyjny, a nawet na znieczulenie. Sprawdź, co powinnaś wiedzieć o obu rodzajach porodów.
 

  • Cesarskie cięcie to operacja – chociaż potocznie mówi się o niej „cesarka” i nazywa się ją zdrobniale „zabiegiem”, nie trzeba zapominać, że to wciąż poważna ingerencja w organizm kobiety, która wiąże się z ryzykiem powikłań i komplikacji. Przecięte zostają powłoki brzuszne i macica. Podczas każdej operacji istnieje ryzyko krwotoku, a po niej – rozwinięcia się choroby zatorowo-zakrzepowej lub niedrożności jelit. Czasem po cesarce trzeba zostać dłużej w szpitalu. Kobiety, które obawiają się, że po porodzie naturalnym będą miały kłopot z nietrzymaniem moczu, powinny pamiętać, że poród operacyjny również może nieść ryzyko uszkodzenia pęcherza.

 

  • Poród naturalny, a dokładnie przejście dziecka przez kanał rodny, jest bezcennym doświadczeniem. Panuje przekonanie, że dziecko urodzone przez cięcie cesarskie będzie ładniejsze, ponieważ główka nie ulegnie deformacjom wskutek przeciskania się na świat, a na ciele nie pojawią się otarcia i siniaki. Tymczasem gdy płód znajduje się w drogach rodnych, jego klatka piersiowa jest mocno uciskana i z dróg oddechowych mogą wydostać się wszystkie płyny, które w nich zalegają. Maluchy urodzone drogami natury są tym samym mniej narażone na ryzyko niewydolności oddechowej lub zapalenia płuc. Dzieci, które dłuższy czas odczuwają skurcze macicy, mogą przygotować się do zmiany, więc łatwiej akceptują moment pojawienia się na świecie. 

 

  • Poród naturalny wiąże się z ryzykiem nacięcia krocza lub jego pęknięcia. Zabieg ten sprawia duży dyskomfort podczas połogu, a czasami wiąże się z komplikacjami. Można go jednak uniknąć, odpowiednio przygotowując się do porodu. Są techniki ochrony krocza i odpowiednie pozycje porodowe. O tym wszystkim można dowiedzieć się na zajęciach w szkole rodzenia. Przebieg porodu naturalnego nie zawsze też pozwala na jego naturalne zakończenie. Zdarzają się sytuacje, że rozpoczęty naturalnie poród kończy się wykonywaną awaryjnie cesarką. Przygotowując plan porodu, warto mieć świadomość, że podczas narodzin dziecka nie wszystko da się przewidzieć. 
     
  • Cesarskie cięcie to nie jedyny sposób na ból – jeśli kobieta bardzo boi się bólu porodowego, w niektórych sytuacjach może rodzić naturalnie, ale ze znieczuleniem, np. zewnątrzoponowym lub znieczuleniem miejscowym krocza. Dla mam, dla których skurcze porodowe mogą być szczególnie nieprzyjemne, znieczulenie jest dobrym wyjściem, umożliwia współpracę z położną i ułatwia poród.
     
  • Cesarskie cięcie to krótki zabieg, ale niektórym kobietom w pierwszych dniach po cesarce trudność sprawia wstawanie z łóżka, chodzenie, wyprostowanie się i opieka nad dzieckiem, np. trudno im znaleźć wygodną pozycję do karmienia. Badania mówią też, że kobiety po porodzie zabiegowym są bardziej podatne na pojawienie się objawów baby bluesa i depresji poporodowej
     
  • Po obu porodach można karmić piersią – pokarm pojawia się bez względu na to, jak rodziłaś (gdy zostaje usunięte łożysko, prolaktyna uruchamia laktację). Ale po cesarskim cięciu, gdy jesteś osłabiona i boli cię rana, trudniej jest przystawiać dziecko do piersi. A to właśnie ssanie piersi rozpoczęte jak najszybciej po porodzie ułatwia sukces w karmieniu. Po cesarskim cięciu pokarm może też pojawić się nieco później.


Podsumowanie:

  1. Cesarka może wydawać się dobrą metodą na uniknięcie bólu porodowego, ale wiąże się z pojawieniem się większych dolegliwości tuż po zabiegu. Poród naturalny trwa dłużej i jest niewątpliwie dużym wysiłkiem dla kobiety, jednak rekonwalescencja jest szybsza.
     
  2. Poród naturalny bywa gorszym rozwiązaniem dla niektórych mam (np. cierpiących na silną tokofobię).
     
  3. Cesarskie cięcie powinno odbywać się, gdy występują przeciwwskazania do porodu naturalnego, albo gdy zabieg ten jest konieczny ze względu na stan zdrowia dziecka lub mamy.


Sprawdź też:

noworodek
fotolia.com
Psychotesty i quizy
Czego nie wiesz o noworodkach? Quiz
Wygląd i samopoczucie
Poród z partnerem – film
Każda kobieta obawia się porodu. Czy warto przeżyć to wydarzenie razem z partnerem? Odpowiada nasz psycholog Adriana Klos.

Zobacz nasz film, w którym ekspert odpowiada na pytanie, czy warto rodzić z partnerem.

ile trwa cesarskie cięcie
Adobe Stock
Cesarskie cięcie
Ile trwa cesarskie cięcie? Sprawdź, co wpływa na czas trwania cesarki
To, jak długo trwa cesarskie cięcie, zależy od konkretnej sytuacji oraz stanu przyszłej mamy i dziecka. Lekarze zawsze jednak starają się zminimalizować czas operacji.

Cesarskie cięcie to operacja, która zwykle trwa ok. pół godziny, a dziecko rodzi się już po kilku minutach od nacięcia powłok jamy brzusznej. Same przygotowania do zabiegu trwają jednak dłużej. To, ile czasu ciężarna spędzi na sali operacyjnej, zależy również od tego, czy podczas porodu nie wystąpią powikłania oraz od kilku innych czynników. Ile trwa cesarka? Co na to wpływa? Czas trwania cesarskiego cięcia jest kwestią indywidualną. Zazwyczaj lekarze wyjmują dziecko z jamy macicy już po 3-5 minutach od znieczulenia kobiety i nacięcia skóry, a cały pobyt na sali operacyjnej trwa około 30-40 minut . Mówimy tu jednak o sytuacji, w której wszystko idzie zgodnie z planem i nie ma żadnych komplikacji. Wtedy lekarze zawsze starają się minimalizować czas zabiegu. Czas trwania operacji może się jednak skrócić lub wydłużyć w zależności od wskazań do wykonania cięcia cesarskiego . Cesarka trwa krócej w momencie, gdy operacja jest pilna lub nagła (z powodu zagrożenia życiu dziecka lub matki) i nieco dłużej w przypadku planowanej cesarki . Kiedy czas trwania cesarki może się wydłużyć? Jeśli ciężarna już wcześniej miała przeprowadzane cięcie cesarskie. Kobieta miała w przeszłości wykonywany zabieg w obrębie jamy brzusznej lub miednicy – obecność zrostów po przebytych wcześniej operacjach utrudnia szybkie przeprowadzenie zabiegu. Na czas trwania cesarki ma również wpływ rodzaj znieczulenia. Znieczulenie ogólne jest szybsze do wykonania niż np. podpajęczynówkowe, które wymaga większej koncentracji u specjalisty. Powikłania a czas trwania cesarskiego cięcia Powikłania po cesarskim cięciu , takie jak pęknięcia macicy czy uszkodzenia pęcherza moczowego lub moczowodów, również mogą wydłużyć czas trwania zabiegów. W przypadku wystąpienia komplikacji niezbędne jest wykonanie dodatkowych zespoleń lub założenie szwów (w związku z czym...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz