
Jeśli wiesz, że czeka cię cesarskie cięcie, już w domu powinnaś się wstępnie przygotować. Przynajmniej przez 6 godzin przed operacją nic nie jedz, ani nie pij. Wypełniony żołądek utrudnia lekarzom dokonywanie cięcia – zawęża pole widzenia i niesie niebezpieczeństwo cofnięcia się pokarmu do przełyku. Zostaw w domu biżuterię i zegarek.
Aby uniknąć nieprzyjemnego golenia wzgórka łonowego w szpitalu, możesz poprosić swojego partnera, aby pomógł ci to zrobić jeszcze w domowej łazience. Po przyjeździe do szpitala, pielęgniarka założy ci cewnik do pęcherza moczowego, aby można było kontrolować wydzielanie moczu przez twój organizm. Dostaniesz profilaktycznie antybiotyk, aby nie dopuścić do infekcji podczas operacji. Na rękę zostanie założony wenflon, przez który będzie można podawać wodę lub konieczne leki.
Już przed operacją pielęgniarka zmierzy ci ciśnienie, będzie też monitorowała je przez cały okres zabiegu. Na sali operacyjnej zostaniesz znieczulona i rozpocznie się operacja. Wszystkie te czynności trwają kilka minut, a jeśli decyzja o cesarskim cięciu została podjęta pod wpływem zagrożenia życia matki lub dziecka, zostają przeprowadzone jeszcze szybciej.
Na czym polega poród przez cesarskie cięcie
W wielu szpitalach podczas cesarskiego cięcia może na sali operacyjnej być obecny mąż kobiety. Jeśli w twoim szpitalu nie ma takiej możliwości lub z jakichś względów nie życzysz sobie tego, na sali pozostaną z tobą jedynie lekarze, anestezjolog i pielęgniarka. Zazwyczaj dwóch lekarzy ginekologów współpracuje ze sobą podczas cięcia, stojący przy twojej głowie anestezjolog czuwa nad reakcjami twojego organizmu na podane znieczulenie, zaś pielęgniarka monitoruje ciśnienie i w razie potrzeby podaje kroplówkę.
Jeśli wybrałaś znieczulenie podpajęczynówkowe będziesz przytomna przez czas operacji. Na wysokości klatki piersiowej zostanie ustawiony parawanik, uniemożliwiający ci widok na działania lekarzy.
Zobacz, jak wygląda cesarskie cięcie: