Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki

Strona zawiera treści tylko dla osób dorosłych

cesarskie cięcie, cesarka, poród naturalny
Panthermedia
Cesarskie cięcie

Jak przebiega cesarskie cięcie?

Choć nigdy nie można całkowicie przygotować się do cięcia cesarskiego, warto poznać kolejne etapy operacji. Z nami cesarka cię nie zaskoczy!

Jeśli wiesz, że czeka cię cesarskie cięcie, już w domu powinnaś się wstępnie przygotować. Przynajmniej przez 6 godzin przed operacją nic nie jedz, ani nie pij. Wypełniony żołądek utrudnia lekarzom dokonywanie cięcia – zawęża pole widzenia i niesie niebezpieczeństwo cofnięcia się pokarmu do przełyku. Zostaw w domu biżuterię i zegarek.

Aby uniknąć nieprzyjemnego golenia wzgórka łonowego w szpitalu, możesz poprosić swojego partnera, aby pomógł ci to zrobić jeszcze w domowej łazience. Po przyjeździe do szpitala, pielęgniarka założy ci cewnik do pęcherza moczowego, aby można było kontrolować wydzielanie moczu przez twój organizm. Dostaniesz profilaktycznie antybiotyk, aby nie dopuścić do infekcji podczas operacji. Na rękę zostanie założony wenflon, przez który będzie można podawać wodę lub konieczne leki.

Już przed operacją pielęgniarka zmierzy ci ciśnienie, będzie też monitorowała je przez cały okres zabiegu. Na sali operacyjnej zostaniesz znieczulona i rozpocznie się operacja. Wszystkie te czynności trwają kilka minut, a jeśli decyzja o cesarskim cięciu została podjęta pod wpływem zagrożenia życia matki lub dziecka, zostają przeprowadzone jeszcze szybciej.

Na czym polega poród przez cesarskie cięcie

W wielu szpitalach podczas cesarskiego cięcia może na sali operacyjnej być obecny mąż kobiety. Jeśli w twoim szpitalu nie ma takiej możliwości lub z jakichś względów nie życzysz sobie tego, na sali pozostaną z tobą jedynie lekarze, anestezjolog i pielęgniarka. Zazwyczaj dwóch lekarzy ginekologów współpracuje ze sobą podczas cięcia, stojący przy twojej głowie anestezjolog czuwa nad reakcjami twojego organizmu na podane znieczulenie, zaś pielęgniarka monitoruje ciśnienie i w razie potrzeby podaje kroplówkę.

Jeśli wybrałaś znieczulenie podpajęczynówkowe będziesz przytomna przez czas operacji. Na wysokości klatki piersiowej zostanie ustawiony parawanik, uniemożliwiający ci widok na działania lekarzy.

Zobacz, jak wygląda cesarskie cięcie:
 

Poród naturalny po cesarskim cięciu: czy to możliwe? Wyjaśnia ginekolog

poród, noworodek, rodzice, kobieta po porodzie, narodziny dziecka
© freepeoplea - Fotolia.com
Newsy
Prawdziwe historie: gdy rodziła się nasza córka, mąż sadził choinkę
Nasza historia o porodzie brzmi jak bajka. Choć na początku niewesoło się zaczyna, kończy się happy endem. Przeczytaj opowieść Wioli.

To było w czwartek, 2 stycznia 2014 r. Od rana nie czułam ruchów swojego dziecka , więc zdenerwowana pojechałam do swojej położnej. Pani Tereska zrobiła mi KTG i kazała jechać do szpitala, bo tętno dziecka było nieregularne. Wróciłam do domu po torbę i dokumenty. Powiedziałam mężowi, że musimy jechać sprawdzić, co się dzieje z naszą Kornelką. Gdy ja dopakowywałam jakieś rzeczy do bagażu, mąż pakował choinkę do samochodu (chciał ją wkopać na działce).  Jedź na działkę, ja jeszcze poczekam Pojechaliśmy do szpitala . Tam standardowa procedura: rejestracja, badania. Gdy siedzieliśmy w poczekalni, zapytałam męża, czy weźmie urlop, jeśli zapadnie decyzja, np. o cesarskim cięciu. Był zaskoczony, odpowiedział: "Myślisz, że to już? Przecież termin masz za dwa tygodnie?! ". Pomyślałam, że chyba ma rację, to jeszcze nie czas.  Po jakimś czasie przyszła po nas pielęgniarka i zaprowadziła nas na salę. Podpięła mnie pod KTG. Wspólnie słuchaliśmy, jak bije serduszko naszej córki . Piękny dźwięk. Słysząc, że wszystko jest w porządku, kazałam mężowi jechać na działkę wkopać choinkę i zrobić jakieś zakupy.  Męża nie ma, a cesarskie cięcie będzie Gdy mąż wyszedł, coś zaczęło się dziać. Przyszedł lekarz i powiedział: "Pani Wiolu, będziemy zaraz jechać na blok, zrobimy cesarskie cięcie . Tętno dziecko jest nieregularne, nie możemy dłużej czekać". Przeraziłam się, chwyciłam za telefon i napisałam smsa: "Kochanie wracaj! Zaraz będę miała cesarskie cięcie . Boję się". Gdy chciałam wcisnąć przycisk "wyślij", weszła pielęgniarka, mówiąc: "Pani Wiolu, musimy się przygotować". Odłożyłam telefon . Ze łzami w oczach poszłam za nią. Przebrałam się, pobrano mi krew, zrobiono kolejne badanie. Położyłam się na łóżku, na którym zawieziono mnie na blok operacyjny ....

mama, poród, szpital, ciąża, tata, lekarz
Newsy
Prawdziwe historie: po porodzie nie chciał nas spuścić z oka
Podczas porodu mój narzeczony musiał czekać na korytarzu - nie pozwolono mu wejść na salę operacyjną, ale później nie spuścił mnie i naszej córeczki z oka. Przeczytaj historię Laury.

Wrzesień 2014 r.  Zaspał! Obudził się po 9.00. Sprawdził telefon - zero nieodebranych połączeń; trochę go to uspokoiło. Wypił kawę, obejrzał wiadomości i szykował się do szpitala. Do mnie. Ja już byłam w szpitalu - pojechałam tam z mamą. W czasie ciąży pojawiły się jakieś komplikacje i lekarze zdecydowali, że będę miała cesarskie cięcie . Umówiłam się z narzeczonym, że pojadę pierwsza, przejdę przez wszystkie konieczne badania i zadzwonię do niego, gdy zostanie wyznaczona godzina cesarki . Jednak on przyjechał wcześniej. Był podenerwowany, ale wyglądał na spokojnego. Za to ja byłam cała w nerwach, trzęsłam się ze strachu przed znieczuleniem i samym zabiegiem.  Na sali operacyjnej Mniej więcej po trzydziestu minutach czekania pielęgniarka powiedziała, że nadszedł mój czas. Mój narzeczony nie mógł wejść na salę operacyjną, ale mógł na mnie patrzeć przez szybę. Dostał fartuch ochronny, czepek, worek na buty.  Podłączono mnie do kroplówki, założono cewnik, leżałam zmarznięta na łóżku w sali operacyjnej, czekając na chirurga. Rafał, gdy mnie zobaczył w tym stanie, wzruszył się. Przed operacją pocałował mnie i powiedział, że jestem dla niego najważniejsza. Mówiłam mu wtedy, że gdyby coś poszło nie tak, mają ratować naszą córeczkę . Odpowiedział, że dzieci możemy mieć jeszcze wiele, ale gdyby mi się coś stało, nie przeżyłby. Mówił, że jestem jego bohaterką.  Anestezjolog dała mi znieczulenie zewnątrzoponowe . Gdy zaczęła się operacja, Rafał siedział na korytarzu. Była bardzo zdenerwowany, udawał, że gra w jakąś grę, ale w rzeczywistości drżały mu ręce . W sumie dobrze się stało, że nie widział, co się działo podczas cesarki. Podczas zabiegu straciłam przytomność , podobno byłam bardzo odwodniona. Podano mi jakieś leki w kroplówce, podłączono do tlenu. Potem lekarze wyjęli moją...

ile trwa cesarskie cięcie
Adobe Stock
Cesarskie cięcie
Ile trwa cesarskie cięcie? Sprawdź, co wpływa na czas trwania cesarki
To, jak długo trwa cesarskie cięcie, zależy od konkretnej sytuacji oraz stanu przyszłej mamy i dziecka. Lekarze zawsze jednak starają się zminimalizować czas operacji.

Cesarskie cięcie to operacja, która zwykle trwa ok. pół godziny, a dziecko rodzi się już po kilku minutach od nacięcia powłok jamy brzusznej. Same przygotowania do zabiegu trwają jednak dłużej. To, ile czasu ciężarna spędzi na sali operacyjnej, zależy również od tego, czy podczas porodu nie wystąpią powikłania oraz od kilku innych czynników. Ile trwa cesarka? Co na to wpływa? Czas trwania cesarskiego cięcia jest kwestią indywidualną. Zazwyczaj lekarze wyjmują dziecko z jamy macicy już po 3-5 minutach od znieczulenia kobiety i nacięcia skóry, a cały pobyt na sali operacyjnej trwa około 30-40 minut . Mówimy tu jednak o sytuacji, w której wszystko idzie zgodnie z planem i nie ma żadnych komplikacji. Wtedy lekarze zawsze starają się minimalizować czas zabiegu. Czas trwania operacji może się jednak skrócić lub wydłużyć w zależności od wskazań do wykonania cięcia cesarskiego . Cesarka trwa krócej w momencie, gdy operacja jest pilna lub nagła (z powodu zagrożenia życiu dziecka lub matki) i nieco dłużej w przypadku planowanej cesarki . Kiedy czas trwania cesarki może się wydłużyć? Jeśli ciężarna już wcześniej miała przeprowadzane cięcie cesarskie. Kobieta miała w przeszłości wykonywany zabieg w obrębie jamy brzusznej lub miednicy – obecność zrostów po przebytych wcześniej operacjach utrudnia szybkie przeprowadzenie zabiegu. Na czas trwania cesarki ma również wpływ rodzaj znieczulenia. Znieczulenie ogólne jest szybsze do wykonania niż np. podpajęczynówkowe, które wymaga większej koncentracji u specjalisty. Powikłania a czas trwania cesarskiego cięcia Powikłania po cesarskim cięciu , takie jak pęknięcia macicy czy uszkodzenia pęcherza moczowego lub moczowodów, również mogą wydłużyć czas trwania zabiegów. W przypadku wystąpienia komplikacji niezbędne jest wykonanie dodatkowych zespoleń lub założenie szwów (w związku z czym...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz