Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
blizna po cesarskim cięciu
Fotolia
Cesarskie cięcie

Blizna po cesarce: jak o nią dbać?

Co robić, by rana dobrze się goiła, a blizna po cesarskim cięciu była mało widoczna? Wyjaśnia lek. med. Artur Kucharski, ginekolog-położnik.

Podczas cesarskiego cięcia brzuch przecina się poziomo mniej więcej dwa palce ponad spojeniem łonowym. Dzięki temu po zagojeniu blizna jest prawie niewidoczna.​ Pionowe cięcie (czyli takie jak wykonywano dawniej) jest dziś stosowane tylko w wyjątkowych przypadkach (np. jeśli przyszła mama miała już przecinany brzuch w ten sposób albo dziecko trzeba natychmiast wydobyć na świat).  Jak dabać o bliznę po cięciu? Zapytaliśmy ginekologa-położnika, lek. med. Artura Kucharskiego.

Blizna po cesarskim cięciu: jak wygląda?

Rozmiar blizny po cesarce zależy od tego, w jaki sposób nacinano brzuch. Na to z kolei wpływa kilka czynników:

  • Wielkość dziecka – noworodka ważącego ponad 4 kg wyjmuje się przez większe nacięcie niż to, które wystarczy dziecku mającemu niespełna 3 kg;
  • Położenie płodu;
  • Tusza rodzącej (im większa, tym większe nacięcie).

Na początku blizna po cesarce nie wygląda zbyt ładnie: jest czerwona lub różowa. Z czasem blednie: najpierw staje się różowa, potem coraz jaśniejsza, a na końcu biała i prawie niewidoczna. Niekiedy tworzą się wokół niej zgrubienia: to bliznowiec, który – niestety – może pozostać. Nie ma on nic wspólnego z nieprawidłowym zszyciem skóry, nie jest też groźny, ale nie wygląda najlepiej. Zwykle blizna po cesarce po zagojeniu ma około 10–15 cm długości i 2–3 mm szerokości i wygląda mniej więcej tak, jak na poniższym zdjęciu.

blizna po cesarce
Fotolia

Rana po cesarskim cięciu: gojenie

Podczas cesarskiego cięcia lekarz najpierw przecina, a potem zszywa kilka warstw, tzn.

  • skórę;
  • tkankę podskórną;
  • powięź poprzeczną brzucha;
  • macicę.

Wszystkie te warstwy muszą się zagoić. Jeśli goją się prawidłowo, już tydzień po zabiegu ściągane są zewnętrzne szwy ze skóry. Natomiast szwy wewnętrzne rozpuszczają się ok. 3 miesięcy.

Rana po cesarce: jak wspomóc gojenie

  • Nie mocz opatrunku – w ciągu pierwszych dni po cesarskim cięciu postaraj się nie moczyć plastra zabezpieczającego szwy. Jeśli przypadkiem zmoczysz go podczas brania prysznica, poproś pielęgniarkę o nowy opatrunek;
  • Myj ranę po zdjęciu szwów wodą z mydłem – możesz przecierać ją także spirytusem lub środkiem dezynfekującym;
  • Noś wygodne ubrania – takie, które nie drażnią i nie uciskają blizny. Przede wszystkim wysokie majtki, których gumka nie będzie urażać obolałego miejsca. Przydadzą ci się też przewiewne sukienki i luźne spodnie z naturalnych materiałów – nie będziesz się w nich pocić;
  • Nie dźwigaj przez trzy miesiące po zabiegu (np. wózka) – szwy założone na mięśnie i powięź mogą je uszkodzić i powstanie wtedy krwiak;
  • Przyciskaj poduszkę do brzucha, gdy np. kaszlesz – dzięki temu napięte mięśnie nie będą bolały.
  • Układaj dziecko tak, aby nie uciskało rany podczas karmienia, np. na ułożonej na kolanach poduszce.  
Uwaga!
Ból mija na ogół po 4-6 tygodniach od zabiegu. Jeszcze przez kilka miesięcy okolica rany może być zdrętwiała, ponieważ podczas operacji zostały przecięte nerwy. Ale spokojnie, uczucie odrętwienia powinno ustąpić mniej więcej po roku.

Blizna po cesarce: czym smarować?

Możesz rozjaśniać bliznę i spróbować zapobiec powstaniu bliznowców, stosując preparaty do leczenia blizn pooperacyjnych, np. Contractubex czy Cepan. Kupisz je bez recepty. Maść na bliznę używaj, gdy rana już się wygoi, a więc po zdjęciu szwów. Leki tego rodzaju zawierają: wyciąg z cebuli, heparynę i alantoinę. Działają przeciwzapalnie, regenerują i poprawiają ukrwienie tkanek, sprawiają też, że blizna nie swędzi i nie jest napięta. Stosuj je kilka razy dziennie przez kilka miesięcy.

Blizna po cesarce: kiedy iść do lekarza?

Najczęściej rana po cesarskim cięciu goi się bez problemu, czasem jednak zdarzają się komplikacje.
Koniecznie idź do lekarza, jeśli:

  • Pojawia się obrzęk i zaczerwienienie;
  • Rana bardzo boli, jest gorąca;
  • Pojawia się wydzielina surowicza lub ropna;
  • Masz gorączkę;
  • Ból nie mija mimo upływu ponad 6 tygodni;
  • Po powrocie miesiączki w linii blizny pojawia się bolesne zgrubienie, które powiększa się i boli.  Czasem po cesarskim cięciu powstają w bliźnie ogniska endometriozy (to jedno z powikłań po cesarskim cięciu), tzn. maleńkie ogniska błony śluzowej macicy, która w czasie zabiegu została przypadkowo „zawleczona” do tkanki podskórnej.

 


Konsultacja: lek. med. Artur Kucharski, ginekolog-położnik.

Zobacz też:

 

 

Poród naturalny po cesarskim cięciu: czy to możliwe? Wyjaśnia ginekolog

Wskazania do cc
fotolia
Cesarskie cięcie
Jakie są wskazania do cesarskiego cięcia? film
Czy waga dziecka jest wskazaniem do cc? Sprawdź, kiedy lekarze nie pozwalają rodzić naturalnie.

Wskazania do cesarskiego cięcia możemy podzielić na nagłe (pojawiające się w trakcie porodu), jak i takie, które znane są już od początku ciąży. Bardzo duża liczba cięć wykonywana jest nagłych przyczyn. Nieprawidłowości w zapisie KTG (monitorowanie tętna płodu) mogą skłonić lekarza do zaproponowania ciężarnej cesarskiego cięcia. Poznaj najczęstsze przyczyny do cc. Sprawdź, jaka masa płodu jest wskazaniem do cc . Dowiedz się, jak często wykonywane jest cesarskie cięcie ze względu na złe ułożenie dziecka.  Bardzo ważne jest spojrzenie na ciężarną całościowo. Jeśli lekarz ma wątpliwości dotyczące sposobu, w jaki dziecko przyjdzie na świat, powinien podjąć decyzję wspólnie z ciężarną. Zobacz też: Cesarka to nie jest pójście na łatwiznę! Zobacz dowód!  

para, małżeństwo, ciąża, brzuch
© Igor Mojzes - Fotolia.com
Cesarskie cięcie
Kiedy nie możesz rodzić naturalnie
Jest coraz częstsza i coraz bezpieczniejsza. Niezastąpiona w wypadku komplikacji ciążowych i porodowych.

(_gdeaq = window._gdeaq || []).push(['nc', 'false']); (_gdeaq = window._gdeaq || []).push(['hit', 'edipresse', 'bItAfRRTxzBN_UhbEdR3tJQb.F6Gy9hdaVCKVfL1.En.m7', 'niqkdujsmt', 'ifjrguqaspzuxvazxcblognnbkmk']); Cesarskie cięcie przeprowadza się wówczas, gdy poród naturalny zagraża bezpieczeństwu i zdrowiu kobiety lub dziecka. Decyzja o porodzie operacyjnym może zapaść nawet na długo przed terminem rozwiązania (zobacz, jak działa kalkulator terminu porodu ). Zdarza się jednak i tak, że zostaje podjęta nagle, już w trakcie akcji porodowej, gdy pojawiają się komplikacje.   Gdy cesarskie cięcie jest zaplanowane Nie zawsze przyszła mama może się spodziewać porodu naturalnego. Niektóre schorzenia i sytuacje od razu kwalifikują do cesarskiego cięcia (ostateczną decyzję zawsze podejmuje lekarz). Najczęstsze to: łożysko centralnie przodujące – można je stwierdzić już po połowie ciąży. Poród drogami natury groziłby niebezpiecznym krwotokiem. miednicowe położenie płodu, ale tylko w przypadku pierwszego porodu (drugi poród przy takim położeniu może odbywać się drogami natury, jeśli tak zdecyduje lekarz prowadzący ciążę). Cięcie jest bezpieczniejsze dla maleństwa niż poród naturalny. położenie poprzeczne płodu, czyli takie, w którym bark lub rączka maluszka znajdują się nad spojeniem łonowym. Poród naturalny nie byłby możliwy (sprawdź, jak dziecko układa się przed porodem – 5 pozycji ).     zaawansowana cukrzyca dorosłych, często połączona z retinopatią i zmianami nerkowymi. Poród naturalny groziłby np. odklejeniem siatkówki, niebezpiecznym nadciśnieniem, drgawkami. wysoka krótkowzroczność (powyżej –10 dioptrii) ze zmianami na dnie oka. Przy mniejszej krótkowzroczności kobieta zazwyczaj może rodzić siłami natury. ciężkie stany tzw. zatrucia ciążowego –...

planowana cesarka
Adobe Stock
Cesarskie cięcie
Planowana cesarka: 9 rzeczy, które musisz wiedzieć o planowanym cesarskim cięciu
Planowana cesarka wynika ze wskazań lekarza, np. kiedy dziecko ułożone jest pośladkowo lub kobieta z przyczyn zdrowotnych nie może rodzić naturalnie. Razem z naszym ekspertem wyjaśnimy, jak przebiega planowana cesarka, abyś łatwiej mogła się do niej przygotować.

Planowana cesarka może budzić lęk i niepewność, ale z drugiej strony pozwala się przygotować na to, co czeka młodą mamę. Od profesjonalnej diagnozy i słusznie zaleconej cesarki może zależeć zdrowie, a czasem i życie zarówno mamy, jak i dziecka. Jeśli lekarz zaleci ci cesarskie cięcie , porozmawiaj z nim szczerze o wszystkich swoich obawach. Zabieg, który jest zaplanowany, przebiega spokojnie i najczęściej już po kilkunastu minutach maluszek pojawia się na świecie. Istnieje jednak ryzyko wystąpienia powikłań po cesarce . Planowana cesarka: wskazania Są kobiety, które mimo największych chęci nie mogą rodzić naturalnie. Ostateczną decyzję o cięciu podejmuje ginekolog prowadzący ciążę. Wskazaniami do cięcia cesarskiego są między innymi: zbyt duża główka dziecka w stosunku do szerokości miednicy matki; wielkość dziecka powyżej 4,5 kg; guzy mięśniowe w kanale rodnym; dysplazja stawów biodrowych; zagrożenie rzucawką spowodowane zatruciem ciążowym; konflikt serologiczny; zaawansowana cukrzyca matki; wady serca; przebyta cesarka cięcie, podczas której wykonano cięcie podłużne; wcześniejsze operacje macicy; nisko umiejscowione łożysko (tzw. łożysko przodujące); opryszczka narządów płciowych; inne dolegliwości matki, zakwalifikowane przez lekarza do cesarskiego cięcia. Nie wszystkie wady wzroku stanowią wskazanie do cięcia, choć było tak przez wiele lat. Lekarze kierują na cięcie pacjentki z zaawansowaną retinopatią cukrzycową lub odwarstwieniem siatkówki. Planowana cesarka: w którym tygodniu ciąży się ją wykonuje? W przypadku wcześniejszych wskazań do przeprowadzenia cesarskiego cięcia przyszła mama zazwyczaj jest umawiana na zabieg około 38.-39. tygodnia ciąży. Istnieją jednak dwa podejścia do planowego cesarskiego cięcia: pierwsze to tzw. cesarka „na zimno”, zaplanowana na...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Wyjątkowe życzenia na Dzień Matki
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Matki: wyjątkowe dla wyjątkowej mamy
Luiza Słuszniak
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
ile punktów można zdobyć na egzaminie ósmoklasisty
Edukacja
Punkty na egzaminie ósmoklasisty 2023: ile trzeba mieć punktów?
Joanna Biegaj
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz