mama, poród, szpital, ciąża, tata, lekarz
Cesarskie cięcie

Tata przy cesarce

Jeśli wydawało Ci się, że przy cięciu cesarskim nie możesz i nie musisz w niczym pomagać, byłeś w błędzie. Przy takim porodzie rola ojca jest nie mniej ważna niż przy naturalnym.

Decyzja o wykonaniu cesarskiego cięcia często podejmowana jest przez lekarzy niemal w ostatniej chwili, gdy okazuje się, że poród drogami natury nie jest możliwy. Jeśli jednak zapadła wcześniej – z powodu stanu zdrowia mamy czy dużych rozmiarów dziecka – macie czas, aby się przygotować.

Nie rezygnuj ze szkoły
Wiele par uważa, że skoro nie będą musiały „nic robić” przy porodzie, to chodzenie do szkoły rodzenia nie ma sensu. Zapominają jednak, że można się tam sporo dowiedzieć nie tylko o parciu i rozwarciu. Bardzo cenne są zajęcia teoretyczne i praktyczne ćwiczenia dotyczące opieki nad noworodkiem. Co prawda praktykuje się je w najlepszym razie na lalce, ale i tak przyszli tatusiowie mogą potrenować trudną sztukę kąpania potomstwa. Można też zadawać szczegółowe pytania pediatrom czy doradcom laktacyjnym. No i – co też nie jest bez znaczenia – poznać inne pary oczekujące dziecka, wymienić się doświadczeniami.
Wbrew pozorom nawet ćwiczenia przygotowujące kobietę do porodu fizjologicznego mogą się przydać. Przede wszystkim dobrze wpływają na jej kondycję i samopoczucie. Techniki oddychania i relaksacji pomagają opanować stres (także u przyszłych ojców!). Największe znaczenie praktyczne mają ćwiczenia mięśni pleców – przydają się wtedy, gdy anestezjolog będzie podawał znieczulenie zewnątrzoponowe i poprosi pacjentkę o wygięcie kręgosłupa. Położne twierdzą, że absolwentki szkół rodzenia radzą sobie z tym doskonale.

Możesz być przy porodzie
Choć cesarskie cięcie odbywa się na sali operacyjnej, nie oznacza to, że nie masz tam wstępu. Wszystko zależy od możliwości lokalowych szpitala. W niektórych można obserwować wszystko z sąsiedniego pomieszczenia przez szybę. Inne mają na tyle duże sale operacyjne, że oprócz personelu medycznego zmieści się tam także tata – oczywiście przebrany w stosowną chirurgiczną odzież i maseczkę.
Twoja rola to przede wszystkim czuwanie przy partnerce w czasie zabiegu. Nie musisz przyglądać się samemu cięciu – nie wszyscy dobrze znoszą taki widok – ale powinieneś podtrzymywać rodzącą na duchu. Oczekiwanie na dziecko, które rodzi się bez Waszej pomocy, bywa bardzo stresujące, choć przecież z reguły nie trwa długo.
Pamiętaj jednak, że Twoja obecność na sali operacyjnej zależy przede wszystkim od dobrej woli lekarzy. Jeśli chcesz być przy porodzie, porozmawiaj o tym wcześniej z ginekologiem i dowiedz się, co robić, aby nie przeszkadzać w czasie zabiegu. Inaczej możesz zostać po prostu wyproszony.

W Twoich rękach
Gdy dziecko wreszcie przychodzi na świat, jego kontakt z mamą jest najczęściej dość krótki. Zostaje zabrane przez pielęgniarki i neonatologów, którzy zajmują się myciem, ważeniem, szczepieniem itp. Wtedy naprawdę zaczyna się Twój czas.
Jeśli dziecku nic nie dolega, możesz asystować przy wszystkich czynnościach wykonywanych przez personel medyczny. Możesz patrzeć, fotografować (choć najlepiej bez lampy błyskowej), mówić do malucha.

Ortopedyczne wskazania do cesarskiego cięcia

Pielęgnacja
Aerobik z tatą
Czy wiesz, że możesz zacząć ćwiczyć z dzieckiem już w pierwszych tygodniach jego życia? Zobacz nasze wskazówki.

Czy wiesz, że możesz zacząć ćwiczyć z dzieckiem już w pierwszych tygodniach jego życia? Zobacz nasze wskazówki. Pewnie zastanawiasz się, po co takiemu maluchowi gimnastyka. Kiedyś rzeczywiście sądzono, że to czas uśpionych zmysłów. Ale nic bardziej błędnego! Jeśli od pierwszych tygodni będziesz wspierał jego rozwój poprzez ćwiczenia, w których najważniejszy jest dotyk, przytulanie i bliski kontakt, to nie tylko zapewnisz swojemu dziecku poczucie bezpieczeństwa, ale pomożesz mu zdobyć nowe umiejętności i poznać to, co je otacza. W ramionach taty maluch wkracza w inny, ciekawy świat, a tata staje się dla niego Bardzo Ważną Osobą! Kiedy ćwiczyć? Nie każda część dnia jest dobra. Na ćwiczenia przeznacz chwile dłuższego czuwania maluszka, ale nie przed jedzeniem i nie zaraz po nim. I nie wtedy, gdy jest rozdrażniony. Odpowiednią porą jest wieczorne oczekiwanie na kąpiel. W drugim, trzecim miesiącu życia dziecka nie stosuj więcej niż dwóch ćwiczeń jednocześnie. Najlepiej zacznij od tzw. ćwiczenia woźnicy. Maluch może być wtedy rozebrany. Jeśli w pokoju jest chłodno, włóż mu śpioszki, które nie krępują ruchów. Pierwsze ćwiczenia Woźnica Od kiedy: Od 10. tygodnia życia. Korzyści: Rozluźnia mięśnie pleców, wzmacnia mięśnie barków i ramion, wspomaga rozwój mięśni oddechowych. Jak ćwiczyć: Ułóż malucha na pleckach na łóżku lub na karimacie. W jego dłonie wsuń kciuki, a pozostałymi palcami obejmuj dłonie maleństwa. Rączki dziecka rozłóż szeroko na boki, a następnie układaj je na przemian na jego klatce piersiowej. Potem znów rozłóż rączki na boki i znów skrzyżuj na piersiach. To ćwiczenie zwykle podoba się dzieciom, wywołuje salwy śmiechu. Można je powtarzać 6–8 razy. To mój tatuś Od kiedy: Od 3. miesiąca. Korzyści: Wspomaga rozwój i sprawność dłoni maleństwa. Dla dziecka to także nowe...

Wychowanie
Nie umie przegrywać
Niektóre kilkulatki, kiedy widzą, że przegrywają, płaczą i denerwują się. Jak postępować z malcem?

Niektóre kilkulatki, kiedy widzą, że przegrywają, próbują wycofać się z gry, inne zaś płaczą i denerwują się. Są także spryciarze, którzy oszukują. Jak postępować z malcem? Zabawy z elementami konkurencji pokazują, jak radzić sobie z frustracją wywołaną porażką. Uczą przegrywać, ale też wygrywać z klasą i szanować przeciwnika. Nasze rady, jak nauczyć dziecko przegrywać • Ucz, jak wygląda pokojowe przegrywanie. Gdy Ty przegrywasz, pogratuluj wygranej zwycięzcy. Uściśnij rękę, pochwal. Tłumacz w prostych słowach, że raz się przegrywa, raz wygrywa. Zobaczysz, że w końcu dziecko to sobie uświadomi. Co nie znaczy, że spokojnie zaakceptuje! • Maluchowi, który z powodu przegranej kopie planszę do gry, trzeba tego zakazać. Postaw sprawę jasno: „Jeśli tak robisz, nie możesz z nami grać.” Jeżeli będziesz konsekwentna, dziecko zrozumie, że takie nerwy tylko pogarszają sprawę. • Nie dawaj wygrywać za każdym razem – dla świętego spokoju. Doraźnie co prawda unikniesz łez, ale takim postępowaniem skrzywdzisz swoją pociechę. Stworzysz nierealny obraz rzeczywistości, gdzie krzykiem można wymusić zwycięstwo. No i nie nauczysz, jak radzić sobie z porażkami. A one są częścią życia i dziecko musi poznać ich smak. • Nie pozwalaj też oszukiwać. Po to są reguły gry, by ich przestrzegać, a wygrana oparta na oszustwie jest nic nie warta. Oszukujące dziecko powinno zawsze to usłyszeć. • Gdy malec w połowie rezygnuje, bo mu nie idzie, wyjaśnij, że tak się nie robi. Powiedz: „Następnym razem, jeśli zaczniemy grę, to trzeba ją dokończyć. Takie są zasady”. • Nie zapominaj przy tym, że uczucie porażki jest rzeczywiście okropne! Ale z Twoją mądrą pomocą dziecko w końcu opanuje tę trudną sztukę. Pozwól okazywać złość Wściekłość i płacz to naturalna reakcja kilkulatka na...

cesarskie cięcie, cesarka, poród naturalny
Panthermedia
Cesarskie cięcie
Jak przebiega cesarskie cięcie?
Choć nigdy nie można całkowicie przygotować się do cięcia cesarskiego, warto poznać kolejne etapy operacji. Z nami cesarka cię nie zaskoczy!

Jeśli wiesz, że czeka cię cesarskie cięcie , już w domu powinnaś się wstępnie przygotować. Przynajmniej przez 6 godzin przed operacją nic nie jedz, ani nie pij. Wypełniony żołądek utrudnia lekarzom dokonywanie cięcia – zawęża pole widzenia i niesie niebezpieczeństwo cofnięcia się pokarmu do przełyku. Zostaw w domu biżuterię i zegarek. Aby uniknąć nieprzyjemnego golenia wzgórka łonowego w szpitalu, możesz poprosić swojego partnera, aby pomógł ci to zrobić jeszcze w domowej łazience. Po przyjeździe do szpitala, pielęgniarka założy ci cewnik do pęcherza moczowego, aby można było kontrolować wydzielanie moczu przez twój organizm. Dostaniesz profilaktycznie antybiotyk , aby nie dopuścić do infekcji podczas operacji. Na rękę zostanie założony wenflon , przez który będzie można podawać wodę lub konieczne leki. Już przed operacją pielęgniarka zmierzy ci ciśnienie, będzie też monitorowała je przez cały okres zabiegu. Na sali operacyjnej zostaniesz znieczulona i rozpocznie się operacja. Wszystkie te czynności trwają kilka minut, a jeśli decyzja o cesarskim cięciu została podjęta pod wpływem zagrożenia życia matki lub dziecka, zostają przeprowadzone jeszcze szybciej. Na czym polega poród przez cesarskie cięcie W wielu szpitalach podczas cesarskiego cięcia może na sali operacyjnej być obecny mąż kobiety. Jeśli w twoim szpitalu nie ma takiej możliwości lub z jakichś względów nie życzysz sobie tego, na sali pozostaną z tobą jedynie lekarze, anestezjolog i pielęgniarka. Zazwyczaj dwóch lekarzy ginekologów współpracuje ze sobą podczas cięcia, stojący przy twojej głowie anestezjolog czuwa nad reakcjami twojego organizmu na podane znieczulenie, zaś pielęgniarka monitoruje ciśnienie i w razie potrzeby podaje kroplówkę. Jeśli wybrałaś znieczulenie podpajęczynówkowe będziesz przytomna przez czas operacji. Na wysokości klatki piersiowej...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj