Robienie zdjęć bliznom po cesarce jest niebezpieczne
AdobeStock
Cesarskie cięcie

Fotografowanie blizny po cesarce może powodować sepsę. Nie rób tego!

Nowa moda wśród kobiet jest bardzo niebezpieczna. Nieświadome zagrożenia robią zdjęcia świeżych ran po cesarce i wrzucają je na portale społecznościowe.

Moda na selfie to od dawna już nie tylko wykonane przez nas samych zdjęcie swojej twarzy. Rodzajów selfie jest tysiące, a ostatnio coraz większą popularnością cieszą się tzw. selfie blizn po cesarskich cięciach. I akurat ta moda jest jedną z bardziej niebezpiecznych, o czym przekonują nawet lekarze. Kobiety chcące jak najszybciej sfotografować i pokazać światu swoją bliznę po cesarce nawet nie są świadome, że takim działaniem ryzykują swoje życie, ponieważ narażają się na sepsę. Dlaczego?

Opatrunek na ranie po cesarce jest passé

Kobiety upodobały sobie robienie zdjęć swoich blizn w niedługim czasie po zabiegu, kiedy są one jeszcze niezagojone, czerwone i świeże. A żeby takie selfie wykonać, samodzielnie zdejmują opatrunki. I to jest wielki błąd! Zbyt wczesne pozbywanie się opatrunków zwiększa ryzyko zakażenia rany i prowadzi do zagrażającej życiu sepsy. Nieświadome tego młode matki fotografują blizny, by potem wrzucać je na portale społecznościowe. Po co? Żeby się pochwalić albo żeby zapytać inne internautki, czy według nich rana goi się prawidłowo… Powodów jest wiele. Jednak żaden z nich nie jest wystarczający, by narażać własne życie!

Nie lekceważmy operacji cięcia cesarskiego

Ponieważ liczba wykonywanych cięć cesarskich nie jest mała, problem również staje się coraz bardziej powszechny. Położne z Hull University Hospitals NHS Trust przyznają, że w samej Wielkie Brytanii przeprowadza się aż 150 tysięcy cięć cesarskich rocznie. W Polsce ta liczba również jest wysoka. Oprócz przypadków, kiedy zabiegi wykonywane są na podstawie wskazań medycznych, są też tzw. cesarki na życzenie, na które kobiety same się decydują, np. ze strachu przed porodem naturalnym.

Zobacz też: Ministerstwo Zdrowia: cesarskich cięć jest stanowczo za dużo, ale będzie mniej

Brytyjskie położne ostrzegają: „Kobiety, które właśnie przeszły operację cięcia cesarskiego, już z samego tego faktu są narażone na zwiększone ryzyko rozwoju zakażenia. Dlatego ważne jest, aby ich rany były zakryte, dopóki lekarz nie powie, że można bezpiecznie usunąć opatrunek”. Zainfekowanie rany po cesarce może spowodować, że w organizmie rozwinie się sepsa.

Sepsa jest trudna do wykrycia

Posocznica, czyli inna nazwa sepsy, to choroba, która w krótkim czasie może zaatakować organizm i doprowadzić do śmierci. W dodatku trudno ją zdiagnozować. Jej objawy nie są charakterystyczne, najczęściej to:

  • gorączka,
  • naprzemienne uczucie zimna i ciepła,
  • zmęczenie,
  • duszności,
  • wymioty,
  • sina, plamista skóra.

Jeżeli pojawia się podejrzenie wystąpienia sepsy, należy jak najszybciej udać się do szpitala. Konieczne jest natychmiastowe rozpoczęcie leczenia antybiotykowego, aby posocznica nie mogła się rozwijać i czynić spustoszenia w organizmie. To choroba, przy której trzeba działać naprawdę szybko.

Lekarze przestrzegają przed niebezpieczną modą

Środowisko medyczne apeluje zatem do młodych matek o zdrowy rozsadek. Żadne selfie na Facebooku nie jest warte tego, by narażać własne życie. Zdjęć blizny będzie można zrobić jeszcze wiele, gdy tylko się zagoi. A jeśli to właśnie z obawy, że rana nie goi się prawidłowo, chcecie zdjąć opatrunek i zrobić zdjęcie, żeby poradzić się innych, jest na to lepsze (i o wiele bezpieczniejsze) rozwiązanie – w takim przypadku jedynym słusznym wyjściem jest spytanie o porady lekarza lub położnej.

Źródło: dailymail.co.uk

Zobacz także
planowana cesarka

Sprawdź co wiesz o cesarskim cięciu? [QUIZ]

Czy Polki za często rodzą przez cesarskie cięcie? [SONDA ULICZNA]

znieczulenie porodowe

Znieczulenie przy porodzie: 8 rodzajów znieczulenia

powikłania po cesarskim cięciu

Powikłania po cesarskim cięciu – co może (ale nie musi) wydarzyć się po cesarce?

Co pyli w lipcu: lista roślin i okresy pylenia [WIDEO]

powikłania po cesarskim cięciu
Adobe Stock
Cesarskie cięcie
Powikłania po cesarskim cięciu – co może (ale nie musi) wydarzyć się po cesarce?
Martwisz się powikłaniami po cesarskim cięciu? Jeśli musisz rodzić w ten sposób, zaufaj lekarzom. Oni wiedzą, co w twojej sytuacji jest najlepsze. Warto jednak wiedzieć, jakie są przyczyny ewentualnych komplikacji po zabiegu. Wyjaśniamy, jakie ryzyko wiąże się z cesarką.

Cesarskie cięcie jest czasem jedynym sposobem, aby dziecko mogło przyjść na świat – warto jednak wiedzieć, że taki zabieg niesie ze sobą ryzyko komplikacji i powikłań. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) rekomenduje, aby cesarskim cięciem kończyło się nie więcej niż 15 proc. porodów, tymczasem w Polsce rodzi się w ten sposób już około 40 procent dzieci. Jakie są komplikacje po cesarskim cięciu? Cesarskie cięcie potocznie nazywa się zabiegiem, jest to jednak operacja, podczas której dochodzi do przecięcia powłok brzusznych i macicy. Z tego względu wielu lekarzy przekonuje, że podstawą do przeprowadzenia operacji są konkretne wskazania do cięcia cesarskiego . Po cesarce u kobiet mogą wystąpić następujące powikłania pooperacyjne:   większe prawdopodobieństwo dłuższego pobytu w szpitalu (sama cesarka nie boli, ale bolesna jest rana, a szwy mogą ciągnąć się przez kilka miesięcy. Utrudniać życie młodej mamie może też utrzymujący się tygodniami ból w miednicy mniejszej); po zabiegu na zawsze pozostanie blizna na podbrzuszu; opóźnienie karmienia piersią (pokarm pojawia się później niż po porodzie naturalnym, ale karmienie piersią po cesarce jest możliwe); ryzyko krwotoku i zainfekowania rany; ryzyko uszkodzenia innych narządów wewnętrznych (pęcherza, jelit, naczyń krwionośnych w macicy, moczowodów); ból w miednicy mniejszej (czasem jest długotrwały, powodują go blizny pooperacyjne i zrosty); gorsze samopoczucie psychiczne i problemy emocjonalne (według danych Fundacji „Rodzić Po Ludzku” kobiety, które miały cesarskie cięcie, gorzej oceniają swój poród od tych, które urodziły drogami natury); powstawanie zrostów, gdy rana goi się nieprawidłowo. Zrosty po cesarce pojawiają się nie tylko w miejscach, gdzie wykonano cięcie, również w jego okolicy. Miewa je około 50 proc. kobiet; mogą pojawić się...

cesarskie cięcie, cesarka
Adobe Stock
Cesarskie cięcie
Cesarskie cięcie – jak wygląda, ile trwa? Wszystko, co musisz wiedzieć o cesarce
Cesarskie cięcie – to niezaprzeczalny fakt – pozwala przyjść na świat dzieciom, które dawniej mogłyby nie przeżyć porodu. Czasem jednak cesarka bywa traktowana jako sposób ucieczki od bólu i stresu. Sprawdź, czy wiesz, jak dokładnie wygląda ten zabieg, kiedy się go wykonuje, a także jakie powikłania mogą pojawić się po cięciu cesarskim.

Coraz więcej dzieci rodzi się w wyniku cesarskich cięć. Zdaniem niektórych lekarzy „moda” na cesarskie cięcie w dużej mierze podyktowana jest brakiem wystarczającej wiedzy kobiet o przebiegu porodu. Za tym twierdzeniem przemawiają fakty – przyszłe mamy, które chodzą do szkół rodzenia, rzadziej decydują się na poród operacyjny. Czasem jednak wybór nie jest możliwy – ze względu na zdrowie dziecka lub jego mamy ciąża musi zakończyć się cesarskim cięciem. Przeczytaj, jak wygląda ten zabieg, jakie są wskazania oraz jak się do niego przygotować. Spis treści: Jak wygląda cesarskie cięcie? Cesarskie cięcie: wskazania Cesarskie cięcie: przeciwwskazania Rodzaje cesarskich cięć Planowana cesarka i cesarka na życzenie Co jest przyczyną nieplanowanej cesarki? Jak znieczula się kobietę do cesarskiego cięcia? Jak przygotować się do cesarskiego cięcia? Konsekwencje cesarskiego cięcia Jak dojść do siebie po cesarce? Czy po cesarce można rodzić naturalnie? Jak wygląda cesarskie cięcie? Zabieg cesarskiego cięcia zwykle przeprowadza dwóch ginekologów. Składa się on z kilku etapów. Cesarskie cięcie zawsze rozpoczyna się od znieczulenia, zazwyczaj typu podpajęczynówkowego (dzięko niemu kobieta jest świadoma tego, co się dzieje, ale nie czuje żadnego bólu). Tylko w wyjątkowych sytuacjach (np. gdy operacja wykonywana jest w trybie pilnym) niezbędne jest znieczulenie ogólne (kobieta jest wówczas nieprzytomna, pod narkozą). Kolejnym ważnym etapem cesarskiego cięcia jest cewnikowanie. Pęcherz podczas operacji musi być cały czas opróżniany, żeby nie stanowił przeszkody podczas wydobywania dziecka. Sama operacja poleca na wykonaniu nacięcia na dolnej części brzucha (o długości ok. 15 centymetrów), a następnie nacinaniu i rozchylaniu kolejnych tkanek, mięśni i...

planowana cesarka
Adobe Stock
Cesarskie cięcie
Planowana cesarka: 9 rzeczy, które musisz wiedzieć o planowanym cesarskim cięciu
Planowana cesarka wynika ze wskazań lekarza, np. kiedy dziecko ułożone jest pośladkowo lub kobieta z przyczyn zdrowotnych nie może rodzić naturalnie. Razem z naszym ekspertem wyjaśnimy, jak przebiega planowana cesarka, abyś łatwiej mogła się do niej przygotować.

Planowana cesarka może budzić lęk i niepewność, ale z drugiej strony pozwala się przygotować na to, co czeka młodą mamę. Od profesjonalnej diagnozy i słusznie zaleconej cesarki może zależeć zdrowie, a czasem i życie zarówno mamy, jak i dziecka. Jeśli lekarz zaleci ci cesarskie cięcie , porozmawiaj z nim szczerze o wszystkich swoich obawach. Zabieg, który jest zaplanowany, przebiega spokojnie i najczęściej już po kilkunastu minutach maluszek pojawia się na świecie. Istnieje jednak ryzyko wystąpienia powikłań po cesarce . Planowana cesarka: wskazania Są kobiety, które mimo największych chęci nie mogą rodzić naturalnie. Ostateczną decyzję o cięciu podejmuje ginekolog prowadzący ciążę. Wskazaniami do cięcia cesarskiego są między innymi: zbyt duża główka dziecka w stosunku do szerokości miednicy matki; wielkość dziecka powyżej 4,5 kg; guzy mięśniowe w kanale rodnym; dysplazja stawów biodrowych; zagrożenie rzucawką spowodowane zatruciem ciążowym; konflikt serologiczny; zaawansowana cukrzyca matki; wady serca; przebyta cesarka cięcie, podczas której wykonano cięcie podłużne; wcześniejsze operacje macicy; nisko umiejscowione łożysko (tzw. łożysko przodujące); opryszczka narządów płciowych; inne dolegliwości matki, zakwalifikowane przez lekarza do cesarskiego cięcia. Nie wszystkie wady wzroku stanowią wskazanie do cięcia, choć było tak przez wiele lat. Lekarze kierują na cięcie pacjentki z zaawansowaną retinopatią cukrzycową lub odwarstwieniem siatkówki. Planowana cesarka: w którym tygodniu ciąży się ją wykonuje? W przypadku wcześniejszych wskazań do przeprowadzenia cesarskiego cięcia przyszła mama zazwyczaj jest umawiana na zabieg około 38.-39. tygodnia ciąży. Istnieją jednak dwa podejścia do planowego cesarskiego cięcia: pierwsze to tzw. cesarka „na zimno”, zaplanowana na...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz