Poród

Co to jest ciąża przenoszona – wyjaśnia ginekolog [WIDEO]

Ciąża przenoszona jest ciążą podwyższonego ryzyka z powodu zagrożeń dla dziecka i matki. Dlatego, gdy mija termin porodu, kobieta zostaje otoczona szczególną opieką. Regularnie monitoruje się stan dziecka i łożyska i w razie potrzeby wywołuje poród.

– Problem z ciążą przenoszoną, tudzież przeterminowaną, jest taki, że to są bardzo płynne pojęcia – wyjaśnia dr n. med. Marian Malinowski, ginekolog położnik. – One były ważne 15-20 lat temu, kiedy jeszcze nie byliśmy w stanie dokładnie obliczyć terminu porodu. W tamtych czasach bazowaliśmy wyłącznie na dacie ostatniej miesiączki, tymczasem to data, którą jest obarczona ryzykiem błędu.

Ile można przenosić ciążę

Ekspert wyjaśnia, że współcześnie termin: ciąża przenoszona albo ciąża przeterminowana jest nadużywany.
– Dla mnie, jako lekarza, poród w terminie to taki poród, który odbywa się między 36.-38. tygodniem ciąży (w zależności od tego, którą definicję weźmiemy pod uwagę) do skończonego 42. tygodnia ciąży – tłumaczy dr Malinowski.

Powikłania ciąży przenoszonej

Z ciążą przenoszoną wiąże się ryzyko, które wynika ze zmniejszającej się wydolności łożyska. Tzw. stare łożysko pogarsza warunki, w jakich przebywa dziecko. Przepływ tlenu do płodu i odbieranie od niego dwutlenku węgla oraz dostarczanie mu składników odżywczych mogą nie być już tak sprawne jak wcześniej. W ciąży przenoszonej może dojść także do zmniejszenia się ilości wód płodowych, co zwiększa ryzyko powstania ucisku na pępowinę i ryzyko zaburzeń pracy serca dziecka.

W ciąży przeterminowanej wzrasta ryzyko:

  • niedotlenienia płodu,
  • obecności smółki w płynie owodniowym,
  • zespołu aspiracji smółki,
  • wad rozwojowych,
  • urazów,
  • dystocji barkowej.


Jednak ciąża przeterminowana to nie tylko zagrożenie dla dziecka. U kobiety może dojść do krwotoku poporodowego lub może zaistnieć konieczność wykonania cesarskiego cięcia. Dlatego, gdy termin porodu mija, kobieta zostaje otoczona szczególną opieką.

Ciąża przenoszona – co dzieje się po terminie porodu

– Jeśli mija termin porodu, lekarze zaczynają się bliżej przyglądać pacjentce, np. zlecać badania KTG. Po 7. dniu od wyznaczonego terminu porodu często kobieta jest przyjmowana do szpitala i może jej zostać zaproponowane wywołanie porodu – mówi dr Malinowski. – Bardzo rzadko się zdarza w dzisiejszych czasach, żeby po dwóch tygodniach od terminu porodu, obliczonego przez ginekologa, kobieta nie urodziła dziecka. 

Nie ma powodu, aby lekarz wystawił zwolnienie lekarskie po terminie porodu. W praktyce jednak zwykle kobieta jest już od pewnego czasu na zwolnieniu lub na urlopie.

ginekolog Marian Malinowski
mat.prasowe

Konsultacja:  dr n. med. Marian Malinowski ginekolog położnik, Szpital Kliniczny im. W. Orłowskiego w Warszawie, Centrum Medyczne Unicare. Umów się na wizytę przez Znanylekarz.pl
Sprawdź też:

Ile USG w ciąży?
AdobeStock
Zdrowie w ciąży
Ile USG w ciąży należy wykonać i w których tygodniach? [WIDEO]
Przyszła mama musi wykonać przynajmniej 3 badania USG w ciąży: USG prenatalne, połówkowe i badanie po 30. tygodniu ciąży. Każde z tych badań daje ważne informacje m.in. na temat zdrowia płodu, terminu porodu oraz tego, czy ciąża jest prawidłowa.

Liczba badań USG w ciąży nie zawsze musi być taka sama. Oprócz badań podstawowych, obowiązkowych, istnieją też badania zalecane. Dlatego to, ile razy kobieta wykona USG w ciąży, zależy od konkretnego przypadku. Minimum musi być ich trzy. Ginekolog położnik, dr n. med. Marian Malinowski , wyjaśnia, dlaczego i w których tygodniach ciąży robione są obowiązkowe USG oraz kiedy warto zdecydować się na dodatkowe badania zalecane.  Ile razy można zrobić USG w ciąży? „Badania USG w ciąży można podzielić na obowiązkowe i zalecane , które jednak także warto wykonać, ponieważ dają nam dodatkowe informacje” – mówi dr Marian Malinowski.   W każdej ciąży należy wykonać minimum trzy badania USG, w konkretnych tygodniach. Dodatkowo można zrobić jeszcze trzy inne. Jeżeli nie mamy do czynienia z ciążą podwyższonego ryzyka, nie ma konieczności wykonywania większej liczby ciążowych USG. Obowiązkowe USG w ciąży Badania USG, które w ciąży trzeba wykonać obowiązkowo, to: Prenatalne USG w 12. tygodniu ciąży – podczas tego badania oceniamy ryzyko wad genetycznych płodu. Połówkowe USG ok. 20.-21. tygodnia ciąży – oceniamy anatomię dziecka. USG ok. 30. tygodnia ciąży – tu również oceniamy anatomię dziecka i sprawdzamy, czy nie pojawiły się wady genetyczne. USG zalecane w ciąży Wśród badań zalecanych jest USG we wczesnej ciąży , czyli wykonywane do 10. tygodnia ciąży . Pozwala ono sprawdzić, czy nie mamy do czynienia z ciążą pozamaciczną i pomaga ustalić wiek ciąży i termin porodu. „To badanie jest niezwykle pomocne, kiedy nie jesteśmy pewni, co do daty ostatniej miesiączki albo gdy pacjentka miała nieregularne miesiączki” – tłumaczy ginekolog.  Kolejnym badaniem, które warto wykonać, jest USG w 36.- 38. tygodniu ciąży , podczas którego lekarz ocenia położenie...

pierwsze usg w ciąży
adobe stock
Zdrowie w ciąży
Pierwsze USG w ciąży: kiedy należy je wykonać?
Pierwsze USG w ciąży najwcześniej wykonuje się w 4.-5. tygodniu ciąży, najpóźniej do 10. tygodnia. Badanie potwierdza m.in. to, czy ciąża znajduje się wewnątrz macicy oraz czy płód rozwija się prawidłowo. USG umożliwia także ustalenie przybliżonego terminu porodu.

Pierwsze USG w ciąży wykonuje się w celu sprawdzenia, czy ciąża rozwija się prawidłowo. Badanie to pozwala wykryć już na wczesnym etapie wszelkie  nieprawidłowości związane z rozwojem płodu. Pierwsze USG jest najczęściej wykonywane przez pochwę, a nie przez powłoki brzuszne. Ciężarna otrzyma informację o tym, czy ciąża jest pojedyncza lub mnoga . Dzięki badaniu dowie się także, czy zarodek jest prawidłowo zagnieżdżony w macicy. Może też poznać jego dokładny wiek (z dokładnością do 7–10 dni) i zobaczyć bijące serce dziecka (choć nie jest to regułą, zwłaszcza przed 8 tygodniem ciąży). Pierwsze USG w ciąży: kiedy je wykonać? co można na nim zobaczyć? w jakim celu wykonuje się USG? kiedy wykonać USG prenatalne? Kiedy zrobić pierwsze USG w ciąży? Pierwsze ciążowe USG wykonuje się między 6. tygodniem ciąży a 11. tygodniem . Jest to tzw. USG transwaginalne (domaciczne, dopochwowe). Macica jest jeszcze zbyt mała, by była dobrze widoczna przez brzuch, dlatego USG we wczesnej ciąży wykonuje się za pomocą sondy dopochwowej. - Najwcześniej to badanie możemy przeprowadzić mniej więcej po terminie spodziewanej miesiączki , czyli w okolicach 4- 5. tygodnia ciąży , z zaznaczeniem, że to, co zobaczymy na ekranie USG, to będzie co najwyżej drobny pęcherzyk ciążowy. Nie zobaczymy jeszcze zarodka – mówi dr n. med. Marian Malinowski, ginekolog położnik.  Co można zobaczyć na pierwszym USG? To, na co czeka każda przyszła mama – czyli obraz bijącego serca – nie zawsze jest możliwy podczas badania, które jest wykonywane w pierwszych tygodniach ciąży. Co prawda serce i cały układ krążenia wykształca się w organizmie jako pierwszy (już w 5. tygodniu ciąży!), ale jeśli badanie wykonamy przed 6. tygodniem ciąży , jeszcze nie zobaczymy akcji serca. Nie znaczy to jednak, że...

Poród naturalny po cesarskim cięciu
Fotolia
Poród
Poród naturalny po cesarskim cięciu: czy to możliwe? Wyjaśnia ginekolog
Poród naturalny po cesarskim cięciu może zostać przeprowadzony, ale tylko pod pewnymi warunkami. Ważne jest np. to, jak dawno miało miejsce cesarskie cięcie oraz jaki był powód jego wykonania.

Poród naturalny po cesarskim cięciu, czyli tzw. VBAC (z ang. vaginal birth after cesarean ), choć nie jest możliwy absolutnie zawsze, w wielu przypadkach może dojść do skutku. Dr n. med. Marian Malinowski, ginekolog położnik twierdzi, że aby móc zdecydować o porodzie siłami natury po przebytej cesarce, trzeba dokładnie przeanalizować konkretny przypadek danej pacjentki.  Poród naturalny po cesarskim cięciu: ważne pytania – Zdarza się, że pacjentki pytają mnie, czy po cesarskim cięciu jest możliwy poród siłami natury – mówi dr n. med. Marian Malinowski, ginekolog położnik. – Na to pytanie wcale nie jest tak łatwo odpowiedzieć, bo zawsze trzeba wziąć pod uwagę kilka elementów. Ginekolog, aby zdecydować, czy kobieta, która miała kiedyś cesarskie cięcie , może kolejne dziecko rodzić siłami natury, musi wiedzieć, m.in.: Kiedy był ostatni poród poprzez cięcie cesarskie? Jaka była przyczyna cesarskiego cięcia?  – Przyczyny cesarskiego cięcia mogą być powtarzalne lub nie . Jeśli wskazaniem do cesarskiego cięcia były np. schorzenia ortopedyczne czy kardiologiczne pacjentki, to zakładamy, że istnieją one także w kolejnych ciążach – tłumaczy lekarz. – Z kolei niepowtarzalną przyczyną cesarskiego cięcia może być położenie miednicowe dziecka. Jeśli kolejne dziecko będzie ułożone główkowo, wtedy będziemy mogli rozmawiać o porodzie siłami natury.  Zobacz także: Jak dziecko układa się przed porodem? 5 pozycji Innym czynnikiem, który lekarz musi wziąć pod uwagę, jest wielkość dziecka . – Jeśli w poprzedniej ciąży kobieta miała problem z urodzeniem dziecka ważącego 3,5 kg, to przy następnym porodzie prawdopodobnie będzie podobna sytuacja – tłumaczy dr Malinowski.   Decyzja o porodzie naturalnym po cięciu cesarskim – Zwykle taką rozmowę pacjentka odbywa z...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj