Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Poród

Poród naturalny po cesarskim cięciu: czy to możliwe? Wyjaśnia ginekolog

Poród naturalny po cesarskim cięciu może zostać przeprowadzony, ale tylko pod pewnymi warunkami. Ważne jest np. to, jak dawno miało miejsce cesarskie cięcie oraz jaki był powód jego wykonania.

Poród naturalny po cesarskim cięciu, czyli tzw. VBAC (z ang. vaginal birth after cesarean), choć nie jest możliwy absolutnie zawsze, w wielu przypadkach może dojść do skutku. Dr n. med. Marian Malinowski, ginekolog położnik twierdzi, że aby móc zdecydować o porodzie siłami natury po przebytej cesarce, trzeba dokładnie przeanalizować konkretny przypadek danej pacjentki. 

Poród naturalny po cesarskim cięciu: ważne pytania

– Zdarza się, że pacjentki pytają mnie, czy po cesarskim cięciu jest możliwy poród siłami natury – mówi dr n. med. Marian Malinowski, ginekolog położnik. – Na to pytanie wcale nie jest tak łatwo odpowiedzieć, bo zawsze trzeba wziąć pod uwagę kilka elementów.

Ginekolog, aby zdecydować, czy kobieta, która miała kiedyś cesarskie cięcie, może kolejne dziecko rodzić siłami natury, musi wiedzieć, m.in.:

  • Kiedy był ostatni poród poprzez cięcie cesarskie?
  • Jaka była przyczyna cesarskiego cięcia? 


Przyczyny cesarskiego cięcia mogą być powtarzalne lub nie. Jeśli wskazaniem do cesarskiego cięcia były np. schorzenia ortopedyczne czy kardiologiczne pacjentki, to zakładamy, że istnieją one także w kolejnych ciążach – tłumaczy lekarz. – Z kolei niepowtarzalną przyczyną cesarskiego cięcia może być położenie miednicowe dziecka. Jeśli kolejne dziecko będzie ułożone główkowo, wtedy będziemy mogli rozmawiać o porodzie siłami natury. 

Zobacz także: Jak dziecko układa się przed porodem? 5 pozycji

Innym czynnikiem, który lekarz musi wziąć pod uwagę, jest wielkość dziecka. – Jeśli w poprzedniej ciąży kobieta miała problem z urodzeniem dziecka ważącego 3,5 kg, to przy następnym porodzie prawdopodobnie będzie podobna sytuacja – tłumaczy dr Malinowski.  

Decyzja o porodzie naturalnym po cięciu cesarskim

– Zwykle taką rozmowę pacjentka odbywa z lekarzem między 36. a 38. tygodniem ciąży. Ginekolog analizuje wtedy wszystkie parametry i rozmawia z przyszłą mamą o jej oczekiwaniach i chęciach. Trzeba jednak powiedzieć wyraźnie, że bez względu na to, jaką decyzję podejmie pacjentka ze swoim lekarzem prowadzącym, ostateczna, wiążąca decyzja należy do lekarza na sali porodowej – mówi ginekolog. 

Ekspert zastrzega też, że czym innym jest poród siłami natury po jednym cięciu cesarskim, a czym innym po dwóch cięciach. – Zgodnie z aktualnie obowiązującymi rekomendacjami w Polsce i za granicą poród po dwóch cięciach cesarskich jest kwalifikowany jako poród przez cięcie cesarskie, ze względu na znaczące już ryzyko powikłań, które mogłyby się pojawić podczas porodu siłami natury – mówi lekarz. – Najgroźniejszym powikłaniem byłoby pęknięcie blizny po cesarskim cięciu.


Konsultacja:  dr n. med. Marian Malinowski ginekolog położnik, Szpital Kliniczny im. W. Orłowskiego w Warszawie, Centrum Medyczne Unicare. Umów się na wizytę przez Znanylekarz.pl


Zobacz także:

jak obliczyć termin porodu
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży
Jak obliczyć termin porodu? I dlaczego nie wolno go zmieniać? [KOMENTARZ GINEKOLOGA]
Termin porodu zostanie obliczony przez ginekologa już na pierwszej wizycie ciążowej. Ale aby poznać przybliżony termin porodu, trzeba wziąć pod uwagę zarówno termin ostatniej miesiączki, jak i wynik badania USG − a to wcale nie takie proste! Jak właściwie obliczyć termin porodu − tłumaczy ginekolog, dr Marian Malinowski.

Termin porodu jest jednym z najtrudniejszych i jednocześnie najważniejszych terminów w położnictwie. Zwykle lekarz wylicza termin porodu na podstawie daty ostatniej miesiączki oraz na podstawie badania USG. Jak lekarz oblicza termin porodu? Zazwyczaj, żeby obliczyć termin porodu, wykorzystuje się tzw. regułę Naegellego, która zakłada, że cykl miesięczny kobiety trwa 28 dni. Wg tej reguły, obliczając termin porodu, do daty ostatniej miesiączki dodaje się 40 tygodni, czyli 280 dni.  „Jeśli uda się obliczyć termin porodu, wykorzystując datę ostatniej miesiączki, powinniśmy jeszcze go skorygować podczas badania USG. Najpóźniej powinniśmy to zrobić w 12. tygodniu ciąży, a idealnie byłoby to zrobić podczas badania USG tzw. wczesnej ciąży , czyli do 10. tygodnia ciąży” – mówi ginekolog, dr n. med. Marian Malinowski.  Dlaczego wyliczenie terminu porodu jest takie ważne? „Raz ustalony termin porodu jest święty, nie powinno się go nigdy zmieniać” – mówi dr Malinowski. Dlaczego data porodu wg ostatniej miesiączki powinna pozostać taka sama przez całą ciążę? „Przede wszystkim dlatego, że termin porodu służy do kontroli wzrastania płodu . Dzięki ustalonemu terminowi możemy bardzo łatwo zaobserwować, czy dziecko nie przestaje systematycznie rosnąć, czy może rośnie za szybko. Każda z tych sytuacji jest groźna i może być objawem choroby dziecka.” Konsultacja:  dr n. med. Marian Malinowski ginekolog położnik,  Szpital Kliniczny im. W. Orłowskiego w Warszawie, Centrum Medyczne Unicare. Umów się na wizytę przez  Znanylekarz.pl Zobacz też: Kalkulator terminu porodu Jadłospis w ciąży na 7 dni [DO DRUKU] Ile żelaza potrzebujesz w ciąży? Konsultacja: dr n. med. Marian Malinowski ginekolog położnik, Szpital Kliniczny im. W. Orłowskiego w Warszawie,...

znieczulenie zewnątrzoponowe
Adobe Stock
Poród naturalny
Znieczulenie zewnątrzoponowe przy porodzie – najlepszy sposób łagodzenia bólu [WIDEO]
Znieczulenie zewnątrzoponowe to rodzaj znieczulenia miejscowego stosowanego przy porodzie. Polega ono na wprowadzeniu do przestrzeni zewnątrzoponowej, która znajduje się w kręgosłupie, cewnika o średnicy 1 mm. Przez niego następnie podaje się środki znieczulające.

Znieczulenie zewnątrzoponowe przy porodzie jest bezpieczne i skuteczne. Jego działanie na rodzącą zostało tak dopracowane, aby nie zaburzać przebiegu porodu. Obniżenie nasilenia bólu następuje szybko, bo średnio po kilkunastu minutach, ale rodząca nadal odczuwa parcie i może aktywnie uczestniczyć w porodzie. Spis treści: Jak podaje się znieczulenie zewnątrzoponowe Jak długo działa znieczulenie zewnątrzoponowe podczas porodu Czy znieczulenie zewnątrzoponowe przy porodzie jest bezpieczne? Wady i powikłania po znieczuleniu zewnątrzoponowym Przeciwwskazania do znieczulenia zewnątrzoponowego przy porodzie Opinia eksperta   Przebieg procedury zakładania znieczulenia zewnątrzoponowego Znieczulenie zewnątrzoponowe można podać właściwie w dowolnym momencie porodu, zanim rozwarcie szyjki macicy osiągnie 10 cm . Moment podania w różnych szpitalach jest różny – w niektórych podaje się znieczulenie, gdy szyjka macicy rozewrze się na 3-4 centymetry, w innych, gdy rozwarcie osiągnie 6-7 cm. Dlatego przed planowanym porodem warto dowiedzieć się w wybranej placówce, jakie w niej obowiązują praktyki związane ze znieczuleniem zewnątrzoponowym. Aby anestezjolog mógł podać znieczulenie, pacjentka musi pochylić się w przód w pozycji siedzącej lub położyć na boku i się skulić. Chodzi o to, aby zwiększyć odległość między tylnymi krawędziami kręgów. Rodząca musi zachować spokój i nie poruszać się . Miejsce wkłucia dezynfekuje się, jego okolice osłania chustami. Najpierw lekarz robi znieczulenie miejscowe skóry, a następnie wprowadza specjalną igłę, co kobieta odczuwa jako ucisk. Przez igłę wprowadzany jest cewnik z tworzywa sztucznego. Ten moment czasami rodzące odczuwają jako lekkie kłucie. Na koniec igłę się usuwa, a cewnik pozostawia, stabilnie mocując go do ciała pacjentki. Co ciekawe, znieczulenie...

Poród indukowany
Fotolia
Poród naturalny
Poród indukowany: kiedy wywoływanie porodu jest konieczne? Wyjaśnia ginekolog-położnik
Poród indukowany bywa konieczny, jeśli akcja porodowa zbyt długo nie rozpoczyna się samoistnie po planowanym terminie porodu. Wywoływanie porodu może też nastąpić na skutek niektórych chorób u ciężarnej albo makrosomii płodu.

var _gde_ljnlcplgtd = new Image(1,1); _gde_ljnlcplgtd.src='https://edipresse.hit.gemius.pl/redot.gif?l=8/tstamp='+(new Date()).getTime()+'/id=B8CaoerrW7MQZXxkrkLyB8ex.KkYfoxtFcv5T6stMkz.T7/stparam=ljnlcplgtd/fastid=jfyoveokqigxdkelyjbgzgnnrdln'; Poród indukowany, w przeciwieństwie do porodu samoistnego, wywoływany jest przez lekarza. Istnieje kilka metod, za pomocą których dokonuje się indukcji – może to być podanie oksytocyny, żelu z prostaglandynami albo założenie cewnika Foleya. Istnieje kilka sytuacji, gdy wywoływanie porodu jest niezbędne. Nie zawsze jednak kończy się ono sukcesem. Wówczas nie pozostaje nic innego, jak wykonanie cięcia cesarskiego.  Spis treści: Kiedy przeprowadza się poród indukowany? Metody wywoływania porodu Wywoływanie porodu nie wyklucza cesarskiego cięcia Kiedy przeprowadza się poród indukowany? Przyczyn wywoływania porodu jest kilka i jak mówi dr n. med. Marian Malinowski, ginekolog położnik, można podzielić je na dwie grupy – przyczyny matki i przyczyny dziecka. Wśród powodów ze strony matki, dla których indukcja porodu jest konieczna, są: cukrzyca ciążowa , nadciśnienie, cholestaza . Powodem ze strony dziecka do przeprowadzenia porodu indukowanego może być podejrzenie makrosomii płodu, czyli schorzenia polegającego na tym, że dziecko jest większe, niż wynika to z jego wieku ciążowego.  Wskazaniem do porodu indukowanego jest też tzw. poród po terminie . Decyzję o tym, czy należy wywoływać poród u danej pacjentki, lekarze podejmują indywidualnie, w zależności od tego, jak wygląda sytuacja w tym konkretnym przypadku. Metody wywoływania porodu Tak samo jak przyczyn, tak i metod indukcji porodu jest kilka, chociaż, jak tłumaczy dr Marian Malinowski, najczęstszą i najbardziej rozpowszechnioną w świadomości pacjentek metodą indukcji...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz