Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
19146120.jpg
Edipresse
Poród

Nie wiedziały, że są w ciąży

Czy można być w ciąży i nie zdawać sobie z tego sprawy aż do porodu? Można. I zdarza się to częściej niż sądzimy.


35 letnia Michelle przez 6 lat starała się o dziecko. Bez skutku – tak jej się przynajmniej wydawało. Gdy po sugestii przyjaciółki zrobiła test ciążowy, nie mogła uwierzyć własnym oczom – była w ciąży
Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że urodziła dziecko zaledwie 6 dni później. Co prawda przedwcześnie (jej córeczka przyszła na świat w 32 tygodniu ciąży), ale jednak.  Od testu do porodu upłynął niespełna tydzień!
(źródło: Huffpost Parents)

Zobacz też: Oblicz tydzień ciąży



Jak mogła nie wiedzieć, że jest w ciąży?

Jakim cudem Michelle nie wiedziała, że jest w tak zaawansowanej ciąży
Brak okresu nie był dla niej zaskoczeniem, bo ze względu na problem z jajnikami jej cykl od dawna był zaburzony.
Nie miała nudności, ani żadnych innych ciążowych dolegliwości.  
Nie przybierała na wadze. Przeciwnie: była na diecie i ubyło jej kilka kilogramów.
A co z ruchami dziecka? Brała je za przesuwanie się pęcherzyków powietrza w jelitach.
Poza tym lekarze zdiagnozowali u niej niepłodność.

Polecamy także: Ciążowe niespodzianki


Porody-niespodzianki zdarzają się częściej niż sądzisz...

Niemożliwe? Bardzo rzadkie? Otóż nie. Takie dziwne, przeoczone ciąże zdarzają się częściej niż się na ogół sądzi.
Wg Wikipedii 1 na 450 kobiet nie wie o ciąży do 20 tygodnia i później, a 1 na 2500 aż do porodu!
 

... i dochodzi do nich także w Polsce

My także opisaliśmy kiedyś podobną historię: 22-letnia Sylwia z Sosnowca dowiedziała się, że zostanie mamą w dniu porodu.

W pracy zaczął  boleć ją brzuch, ale jakoś to wytrzymała. Potem posprzątała mieszkanie. Wieczorem trafiła na pogotowie, gdzie lekarka osłuchała jej (malutki!) brzuch i ... niczego nie zauważyła. Dwa dni później, wciąż nie wiedząc, że będzie miała dziecko, Sylwia trafiła do szpitala i ... okazało się, że właśnie rodzi. 


Poród – niespodzianka to szok

– Świat zwalił mi się na głowę – opowiadała nam Sylwia.  Pod drzwiami gabinetu czekał na nią jej chłopak, a ona myślała gorączkowo o tym, jak mu powiedzieć, że zostanie tatą. Nie, nie za 9 miesięcy. Za chwilę!

Świeżo upieczony tatuś był w szoku. Dziadkowie także. Ale wszystko na szczęście skończyło się dobrze.

Choć brzuch młodej mamy  był niemal niewidoczny, jej córeczka urodziła się całkiem spora: ważyła 3600 g i mierzyła 55 cm. Dziewczynka dostała dziewięć punktów w skali Apgar. Cały personel szpitalny zbiegł się, by ją zobaczyć, a Sylwia była w takim szoku, że tuż po porodzie zabrała się do... robienia makijażu.

– Zupełnie nie docierało do mnie, że jestem mamą! – mówiła. Przez całą ciążę brała tabletki antykoncepcyjne. Do samego końca miała okres (a właściwie plamienie). Nie miała zachcianek ani mdłości. Jej brzuch prawie nie urósł. 
 

... i  ogromny stres

Ciąża pozwala psychicznie przygotować się na pojawienie dziecka, zdobyć potrzebną wiedzę, przygotować dom.
Michelle, Sylwia i inne mamy w ich sytuacji  nie miały na to szansy. Niektóre z nich, jak np. cytowana przez Huffpost Parents 28-letnia Coakley, miały dodatkowe powody do stresu, bo podczas ciąży, o której nie wiedziały, piły alkohol  i jadły rzeczy, od których ciężarne powinny trzymać się z daleka.

Coakley  miała po porodzie ciężką depresję.  – Każdemu rodzicowi zdarza się, że nie wie co robić, gdy jego dziecko płacze – mówiła dziennikarzom. – Jednak przez to, że tak długo nie wiedziałam o ciąży,  sądziłam, że brakuje mi instynktu macierzyńskiego. To karmiło moje lęki i wątpliwości – mówiła dziennikarzom.


Lepiej, gdy ciąża ciąży

Jaki z tego wniosek? Dolegliwości ciążowe dają czasem w kość, ale dobrze, że są! Dzięki nim większości z nas trudno przeoczyć ciążę (np. bo np.  mdłości skłaniają nas do zrobienia testu) i mamy szansę spokojnie przygotować się na powitanie malucha.

Sprawdź, czy jesteś w ciąży (Test)
 

Czy warto zapisać się do szkoły rodzenia – film

kobieta w ciąży, ból kręgosłupa
© Martinan - Fotolia.com
Newsy
Prawdziwe historie: dziecko to największy cud świata
Rodzić na emigracji nie jest łatwo. Gdy zostałam sama w szpitalu, zaczęłam panikować: inny kraj, inny język... a jeśli coś się stanie, a ja nie zrozumiem?! - przeczytaj historię porodu Agaty.

O tym, że jestem w ciąży dowiedziałam w 8. tygodniu ciąży. Najpierw był test ciążowy i wielka radość, a potem poranne mdłości i ból kręgosłupa. Bolało tak, że nie mogłam się ruszyć, więc mąż wezwał ambulans.  W szpitalu kilka badań, w tym USG. Wtedy po raz pierwszy widziałam moje dziecko . Nazywaliśmy je żabką. Okresu ciąży, a dokładnie trzech pierwszych miesięcy, nie wspominam dobrze. Poranne mdłości, brak apetytu i ciągłe zmęczenie towarzyszyły mi od samego początku. Nie pomógł nawet imbir... Mały człowieczek Mieszkałam w Anglii. O ciąży nie chciałam mówić rodzinie przez telefon, wolałam osobiście, więc poleciałam do Polski . Dopiero gdy kupiłam bilety na samolot, przeczytałam, że odradza się podróże lotnicze w I trymestrze ciąży .  Lekarz mi tego nie powiedział, mimo że go o to pytałam. W ogóle w Wielkiej Brytanii inaczej wygląda opieka nad ciężarną . Są tylko dwa badania USG i jeśli jest wszystko w porządku, więcej ginekologa nie zobaczymy. Dopiero w Polsce wykonałam wszystkie badania, także USG, na którym "moja żabka" wyglądała jak mały człowieczek.  Może Sabina? Około 16. tygodnia ciąży poczułam delikatne ruchy, jakbym miała rybę w brzuchu. Potem moje mdłości ustały i zaczęłam cieszyć się ciążą . Śledziłam różne strony; sprawdzałam, co dzieje się z dzieckiem w poszczególnych tygodniach ciąży.  W piątym miesiącu wróciłam do Wielkiej Brytanii. To tam, podczas badania, okazało się, że na 60% będę miała dziewczynkę. Próbowaliśmy wybrać dla małej imię. Myśleliśmy o Sabinie, ale wciąż nie byliśmy przekonani, więc szukaliśmy dalej. Gdyby to był chłopczyk, wybór byłby łatwiejszy – Daniel.  Może Nina? Wielkimi krokami zbliżał się poród – termin wyznaczony był na 14 stycznia. Bałam się coraz bardziej. Miałam problemy ze snem , nie mogłam...

Oliwia wybudozna w klinice Budzik
archiwum prywatne
Aktualności
Wspaniała wiadomość! 5-letnia Oliwia wybudziła się ze śpiączki!
– Wcześniej miała oczy jak lalka: puste, nieobecne. Teraz są błyszczące i gdy moja córeczka na mnie patrzy, wiem, że jest ze mną! – mówi szczęśliwa mama Oliwii.

5-letnia Oliwia jest w Klinice Budzik   od 14  miesięcy.  W październiku  2014 roku podczas zabawy upadła brzuszkiem na kant krzesła. – Nic nie wskazywało na to, że  stało się coś złego: bawiła się dalej, jadła.  Później zaczęła wymiotować. Myśleliśmy, że to grypa jelitowa albo że zaszkodziła jej kolacja – mówi jej mama , Sylwia Kraus.   Dziewczynka trafiła do szpitala w Nowej Rudzie. Tam się okazało, że upadając, uszkodziła przeponę i żołądek.   Z pierwszego szpitala przewieziono ją karetką do Wrocławia. – Tam na moich rękach przestała oddychać . Była reanimowana, potem ją operowano. Po operacji nie wybudziła się już,  była w śpiączce – opowiada mama. Jest przy dziecku non stop, od kilkunastu miesięcy była w domu 3 razy, gdy przy Oliwii zastąpiła ją babcia dziewczynki.   Co to znaczy, że Oliwia wybudziła się ze śpiączki? Nazwa "śpiączka" może być myląca. Nie polega na tym, że się ciągle śpi. To głębokie zaburzenie świadomości. – Dziewczynka spała, ale miała też okresy czuwania. Nie reagowała jednak na żadne bodźce poza bólowymi, ale to nie były reakcje celowe.  Teraz  reaguje, pokazuje, czego chce, a co się jej nie podoba  – tłumaczy  Andrzej Lach, dyrektor zarządzający kliniki. – Wcześniej miała oczy jak u lalki . Puste, nieobecne. Teraz są żywe i błyszczące. Oliwia wodzi wzrokiem za ludźmi. Gdy na mnie patrzy, wiem, że moja córeczka jest ze mną!  Jestem ogromnie szczęśliwa – mówi mama. – Zrobiliśmy zdjęcia jej zabawek. Pokazujemy je, a ona wskazuje wzrokiem tę, którą chce.  Tak samo wybiera słodycze, na które ma ochotę. Uśmiecha się ,  a czegoś nie chce (np. gdy ma już dość ćwiczeń) płacze. –  Uśmiechała się, gdy podczas pobierania krwi...

Prawdziwe historie: Ania z córeczką
archiwum domowe
Newsy
Prawdziwe historie: To będzie dziewczynka!
Od samego początku czuła – ba! – wiedziała, że urodzi dziewczynkę. Koniec i kropka! Przeczytajcie opowieść Ani, mamy małej Mai.

O ciąży i porodzie opowiada Ania Paterka. Przeczucie, trzęsące się ręce, dwie kreski na teście... Kolejny test, tak dla pewności. I znów dwie kreski... Będę mamą po raz drugi! Tyle lat czekałam na ten moment. Tak bardzo pragnęłam poczuć ruchy maleństwa w brzuszku. Tak mocno chciałam tulić je w ramionach... I teraz to wszystko się stanie! Mojemu ukochanemu nie musiałam nic mówić. Maciek spojrzał mi w oczy i powiedział tylko: „Jesteś w ciąży”. Wszystko zepsuł, bo to ja miałam uroczyście przekazać mu nowinę. Musiałam mieć ciążę wypisaną na twarzy! „Tak, będziesz tatą, kochanie – powiedziałam, a później rozbeczałam się tak jak na przyszłą mamę przystało. – „To będzie dziewczynka” – tak jakoś mi się powiedziało. Podyskutuj: Jak powiedzieć najbliższym o ciąży?   Koniec i kropka! Po USG usłyszałam od męża: „No, Anka, jesteśmy w ciąży!” „Tak, to już wiem – odparłam. – A ta  malutka Kropeczka na ekranie to nasza córeczka. Koniec i kropka!”. Pani doktor tylko się uśmiechnęła. Brzuszek rósł, a wraz z nim rosły inne części mojego ciała, zupełnie jakby żyły własnym życiem. To, że rosła górna część było OK, ale czemu powiększała się także dolna? Obserwując swoje zmieniające się ciało, powtarzałam, że będzie dziewczynka! „A jeśli to chłopiec?” – pytał mój ukochany. „Eee tam... Będzie dziewczynka. Koniec i kropka! – mruczałam dalej swoje.   A nie mówiłam? Nadszedł dzień, w którym Kropka miała ostatecznie zostać Kropką lub... Kropkiem. Leżałam na kozetce, a pani doktor wpatrywała się w monitor USG. „Ja wiem, czuję, że to dziewczynka!” – powtarzałam w myślach przez cały czas. „To DZIEWCZYNKA!” – powiedziała wreszcie...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak