Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
4 zasady chińskiej medycyny dla matek w połogu
AdobeStock
Połóg

4 zasady medycyny chińskiej, aby wrócić do formy po porodzie

Nazywane są magią miesiąca odpoczynku i od ponad 2 tysięcy lat z powodzeniem pomagają matkom w połogu.

Rzeczywistość wygląda na ogół tak, że jak tylko maleństwo jest już na świecie, cała uwaga otoczenia skupia się na nim i jego potrzebach. A gdzie w tym wszystkim jest jego mama? Przecież dopiero co dokonała rzeczy niezwykłej - urodziła dziecko, co kosztowało ją ogromny wysiłek. Ona też potrzebuje uwagi i pomocy. Dlatego właśnie Chińczycy od setek lat stosują metodę "miesiąca odpoczynku". Opisujemy jej cztery zasady.

Kobieta po porodzie potrzebuje spokoju i opieki

Wyobraź sobie, że rodzisz dziecko i przez cały miesiąc wszyscy najbliżsi cię rozpieszczają. Opiekują się tobą i twoim maleństwem, abyś mogła odpocząć, jeść wzmacniające cię pokarmy, karmić dziecko i odzyskiwać siły po porodzie. Właśnie tak postępuje się w Chinach z kobietami w połogu.

Zuo Yuezi sięga 2 tysięcy lat i opiera się na założeniu, że pierwszy miesiąc bezpośrednio po porodzie ma kluczowe znaczenie dla zdrowia matki i noworodka. Dzięki stworzeniu kobiecie odpowiednich warunków dla kobiety do odpoczynku można skrócić czas powrotu do zdrowia, zapobiegać depresji poporodowej oraz korzystnie wpłynąć na laktację i układ odpornościowy mamy i dziecka.

"Miesiąc na siedząco" w 4 krokach

Zuo Yuezi obejmuje surowe zasady dotyczące funkcjonowania kobiety bezpośrednio po urodzeniu dziecka, z których niektóre są nadal przestrzegane tak samo, jak setki lat temu. Dostosowując je jednak do dzisiejszych czasów, można je streścić do czterech głównych zaleceń:

  • unikania wychłodzenia organizmu;
  • jedzenia gotowanych pokarmów;
  • odpoczynku i unikania rozrywek;
  • ograniczenia kontaktu z ludźmi.

Unikaj zimna i wiatru

Chińska medycyna uważa, że zimno i wiatr są czynnikami chorobotwórczymi. Dlatego kobietom po porodzie zakazywano wychodzić na zewnątrz i zalecano bardzo ciepło odziewać się nawet w domu. Nie wolno im też było brać prysznica, aby nie narażać ciała na dodatkowe wychłodzenie. To oczywiście wersja bardzo rygorystyczna. Dopasowując ją do dzisiejszych realiów, kobieta oczywiście może brać prysznic i zaczerpnąć świeżego powietrza, ale celem nadrzędnym powinna być ochrona siebie i dziecko przed zimnem, m.in. poprzez ciepły ubiór.

Jedz tylko ciepłe, gotowane i nieostre potrawy

W teorii medycyny chińskiej istnieją pewne pokarmy, które pomagają uzupełnić niedobory krwi po trudnym porodzie. Chodzi też o spożywanie ciepłych i gotowanych potrawy, które są łatwiejsze do strawienia niż surowe. Zaleca się jedzenie:

  • bulionów;
  • imbiru gotowanego;
  • mięsa kurczaka;
  • jaj;
  • jagód;
  • warzyw gotowanych;
  • wątróbki;
  • brązowego ryżu;
  • owsa;
  • komosy ryżowej.

Odpoczywaj, jedz, śpij i karm dziecko

Tradycyjna medycyna chińska zaleca przez pierwszy miesiąc zrezygnowanie z telewizji, książek lub innych rozrywek. Może wydawać się to trudne i nudne, ale skupienie się na odpoczynku i niewielka aktywność umysłowa mogą być pomocne w dochodzeniu do formy po porodzie.

Większość kobiet odczuwa po urodzeniu dziecka głęboką empatię (wywołaną hormonami), co pomaga w wyczuciu potrzeb narodzonego maleństwa, ale oznacza to również, że są bardziej wrażliwe na wszystkie inne emocjonalne sytuacje. Dlatego warto ograniczać w tym czasie ilość bodźców, tak aby nie uwalniać dodatkowo hormonów stresu.

Bez odwiedzin

Ludzie przynoszą zarazki - dlatego chińska medycyna zakazuje w tym czasie spotkań. Dodatkowo osoby odwiedzające mogą stresować mamę, udzielając np. niechcianych rad, krytykując, oceniając. Oczywiście ludzie mogą być również bardzo pomocni, dlatego zaleca się skorzystanie z intuicji i przyjmowanie pomocy w razie potrzeby. Nie bój się prosić innych, aby poczekali, aż poczujesz się silniejsza - tak można dostosować chińskie zasady do obecnych czasów.

Obecnie Zuo Yuezi jest w dużej części skomercjalizowane - powstała specjalna branża oferująca usługi w postaci luksusowych hoteli z lekarzami na wezwanie i pielęgniarką w pokoju przez cały czas. Rodziny, których nie stać na to, stosują wersję Zuo Yuezi polegającą na tym, że kobiecie w połogu towarzyszy członek rodziny, aby pomóc jej w wyzdrowieniu i skupieniu się na dziecku.

Czy podoba się wam taka metoda pomocy kobiecie po porodzie? Może niektóre z jej zasad stosowałyście? Podzielcie się swoim zdaniem w komentarzach i napiszcie, jak wyglądał wasz połóg.

Źródło: mother.ly
 

Zobacz także
połóg

Połóg - 6 wyjątkowych tygodni

depresja poporodowa

Ekspert: Depresja poporodowa może zaburzać więź między matką a dzieckiem

kobieta, ciąża, brzuszek, zegarek, poród

8 niezbędnych formalności po porodzie

poród

Co wiesz o porodzie? Quiz







 

Kiedy można powrócić do seksu po porodzie? - radzi seksuolog dr Sylwia Jędrzejewska [WIDEO]

połóg, wsparcie po porodzie, baby blues, matkowanie matce, noworodek, w domu po porodzie
Fotolia
Połóg
Pomoc partnera lub mamy po porodzie - jak to zorganizować?
Planujesz, kto będzie z tobą przy porodzie? Pomyśl także, kto będzie wspierał cię tuż po nim. Czy wystarczy ci opieka twojego partnera? „Matkowanie matce" to stary, dobry sposób, by lepiej znieść pierwsze dni opieki nad dzieckiem. Sprawdź, na czym to polega.

Myślisz sobie: gdy maluszek zaśnie, ugotuję, posprzątam, wypiorę i jeszcze zdążę się zdrzemnąć? Taki plan ma małe szanse powodzenia. Abyś mogła dobrze opiekować się dzieckiem, na początku ktoś powinien zaopiekować się tobą. W pierwszych dniach po porodzie , gdy dziecko śpi (a może się zdarzyć, że utnie sobie tylko krótką drzemkę), powinnaś dużo wypoczywać. W ten sposób szybciej wrócisz do formy. Aby było to możliwe, wykorzystaj ostatni trymestr ciąży i zaplanuj, jak będą wyglądały dni po powrocie ze szpitala .  O czym warto pomyśleć? Na pewno dobrze przygotujesz się do pielęgnacji dziecka, zgromadzisz wszystkie rzeczy, które powinna zawierać porządna wyprawka dla noworodka . Ale aby odnieść pełny sukces, pomyśl też, na kogo spadną pozostałe obowiązki, gdy zajmiesz się dzieckiem. Sama nie poradzisz sobie z ich pogodzeniem. A jeśli spróbujesz, może okazać się, że zapłacisz za włożony wysiłek wysoką cenę. Dlaczego wsparcie po porodzie jest takie ważne? Po porodzie nie wraca się od razu do formy sprzed ciąży. Przez około sześć tygodni twój organizm adaptuje się do nowej sytuacji – ten czas nazywany jest połogiem. Możesz być osłabiona trudami porodu, nadal będzie trwać zawirowanie hormonalne, pojawią się emocje związane z karmieniem piersią itp. Możesz tryskać energią, ale też być osłabiona, senna, podenerwowana lub ulegać zmiennym nastrojom. Jeśli w tym czasie nikt ci nie pomoże, rośnie ryzyko, że dotknie cię baby blues , który czasem przeradza się w depresję poporodową . Stres w tym ważnym momencie może sprawić, że pojawią się problemy z karmieniem piersią . A tego wolałabyś uniknąć, prawda? Czy wsparcie partnera nie wystarczy? To zależy, jak szybko odnajdziesz się w nowej sytuacji i kiedy twój organizm wróci do formy. Każdemu młodemu tatusiowi przysługują dwa tygodnie urlopu ojcowskiego , które warto...

dieta po porodzie
Adobe Stock
O połogu
Dieta po porodzie – naturalnym, cesarce, przykładowy jadłospis
Dieta po porodzie musi dostarczać energii i składników odżywczych, które pomogą zregenerować organizm po ciąży i porodowym wysiłku. Oto propozycje posiłków dla mamy na czas połogu: 7 dni, 5 zdrowych posiłków dziennie. Wydrukuj i nie trać czasu na kombinowanie, co ugotować!

Zdrowa dieta po porodzie jest niezbędna, żebyś mogła się zregenerować w połogu. Twój organizm po ciąży i porodzie jest osłabiony. Dlatego nie może teraz być mowy o odchudzaniu lub wykluczaniu z jadłospisu całych grup produktów. Pamiętaj też, że twój pokarm powstaje z krwi, nie tworzy się w jelitach ani przewodzie pokarmowym i nie powoduje u dziecka kolki czy wzdęć. Spis treści:   Dieta po porodzie – ogólne zalecenia Dieta po cesarce Jadłospis po cesarce i po porodzie naturalnym Żywienie w połogu – dieta mamy karmiącej Dieta po porodzie – ogólne zalecenia Twoja codzienna dieta w połogu powinna być urozmaicona i bogata w odpowiednie składniki odżywcze. Komponując posiłki postaw na: przetwory zbożowe i węglowodany : pieczywo, kasze, makarony, ziemniaki. Dostarczają węglowodany złożone, które łagodnie i stopniowo podnoszą poziom glukozy we krwi. Dzięki temu dłużej jesteś syta. Cukry te mają jeszcze jedną zaletę: są najlepszym źródłem energii potrzebnej do wytwarzania mleka, a także do regeneracji organizmu po porodzie. zdrowe tłuszcze :  do przygotowywania potraw używaj najlepiej oliwy i oleju rzepakowego . Dodawaj je do sałatek lub podawaj z chlebem. Mają witaminę E wspomagającą rozwój dziecka. Pieczywo smaruj masłem . Pamiętaj, że twarda margaryna zawiera kwasy trans, które nie są zalecane w żadnej zdrowej diecie. nabiał, chude mięso, ryby morskie: co najmniej trzy razy dziennie jedz nabiał i chude mięso (drób, cielęcinę, wołowinę). 2–3 razy w tygodniu sięgnij po ryby morskie . Gotuj je, piecz w folii lub grilluj. Produkty te zawierają pełnowartościowe białko niezbędne do regeneracji organizmu, wapń dla mocnych kości oraz żelazo poprawiające kondycję. przyprawy: natka, koperek, majeranek, bazylia, estragon, tymianek, kminek. ...

Antykoncepcja po porodzie
AdobeStock
Związki i seks
Ciąża po ciąży: jak jej zapobiec? Przeczytaj o antykoncepcji po porodzie
Kolejna ciąża wkrótce po porodzie? Jeśli jesteś młodą mamą i chcesz zabezpieczyć się przed ciążą, wybierz najlepszą dla siebie metodę antykoncepcyjną.

Czy karmienie piersią po porodzie jest dostateczną metodą antykoncepcji? Być może słyszałaś, że w okresie laktacji nie zajdziesz w ciążę. Ale nie zawsze tak musi być. Karmienie piersią może być rzeczywiście sposobem na zabezpieczenie się przed ciążą , ale tylko jeśli spełnisz ściśle określone i bardzo rygorystyczne warunki. Istnieje jednak wiele innych bezpiecznych dla ciebie i dziecka metod antykoncepcyjnych. Dowiedz się więcej! Ciąża po ciąży - to możliwe! Naturalna antykoncepcja po ciąży Pigułki antykoncepcyjne podczas karmienia piersią Jak określić dni płodne po porodzie? Zastrzyk antykoncepcyjny po porodzie Antykoncepcja w połogu Antykoncepcja po drugiej ciąży Prezerwatywy po porodzie Antykoncepcja po porodzie - to ważne! Ciąża po ciąży - to możliwe! Pamiętaj, by o antykoncepcji pomyśleć wcześniej, a nie dzień przed pierwszym zbliżeniem po porodzie . Płodność oczywiście nie powraca wraz z pojawieniem się dziecka. Jajniki zaczynają pracować mniej więcej po 6 tygodniach, ale zdarza się też, że dopiero po 6 miesiącach od narodzin dziecka. Określenie płodności w czasie karmienia piersią wcale nie jest łatwe... Jeśli więc chcesz zabezpieczyć się przed zbyt szybką ciążą, wybierz najlepszą dla ciebie metodę antykoncepcyjną. Naturalna antykoncepcja po ciąży Z powodu moich przekonań jestem przeciwniczką środków antykoncepcyjnych. Szukam naturalnej metody zabezpieczenia się przed ciążą. Sposób dla ciebie: Wypróbuj metodę „laktacyjnego braku miesiączek” (w skrócie LAM). Jak to działa: Stosuj wyłączne karmienie piersią dziecka – nie podawaj mu żadnych innych posiłków i nie dopajaj. Przystawiaj dziecko do piersi co najmniej 6 razy na dobę . Łącznie dziecko powinno spędzić przy piersi nie mniej niż 100 minut dziennie . Przerwy między...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz