
Rzeczywistość wygląda na ogół tak, że jak tylko maleństwo jest już na świecie, cała uwaga otoczenia skupia się na nim i jego potrzebach. A gdzie w tym wszystkim jest jego mama? Przecież dopiero co dokonała rzeczy niezwykłej - urodziła dziecko, co kosztowało ją ogromny wysiłek. Ona też potrzebuje uwagi i pomocy. Dlatego właśnie Chińczycy od setek lat stosują metodę "miesiąca odpoczynku". Opisujemy jej cztery zasady.
Kobieta po porodzie potrzebuje spokoju i opieki
Wyobraź sobie, że rodzisz dziecko i przez cały miesiąc wszyscy najbliżsi cię rozpieszczają. Opiekują się tobą i twoim maleństwem, abyś mogła odpocząć, jeść wzmacniające cię pokarmy, karmić dziecko i odzyskiwać siły po porodzie. Właśnie tak postępuje się w Chinach z kobietami w połogu.
Zuo Yuezi sięga 2 tysięcy lat i opiera się na założeniu, że pierwszy miesiąc bezpośrednio po porodzie ma kluczowe znaczenie dla zdrowia matki i noworodka. Dzięki stworzeniu kobiecie odpowiednich warunków dla kobiety do odpoczynku można skrócić czas powrotu do zdrowia, zapobiegać depresji poporodowej oraz korzystnie wpłynąć na laktację i układ odpornościowy mamy i dziecka.
"Miesiąc na siedząco" w 4 krokach
Zuo Yuezi obejmuje surowe zasady dotyczące funkcjonowania kobiety bezpośrednio po urodzeniu dziecka, z których niektóre są nadal przestrzegane tak samo, jak setki lat temu. Dostosowując je jednak do dzisiejszych czasów, można je streścić do czterech głównych zaleceń:
- unikania wychłodzenia organizmu;
- jedzenia gotowanych pokarmów;
- odpoczynku i unikania rozrywek;
- ograniczenia kontaktu z ludźmi.
Unikaj zimna i wiatru
Chińska medycyna uważa, że zimno i wiatr są czynnikami chorobotwórczymi. Dlatego kobietom po porodzie zakazywano wychodzić na zewnątrz i zalecano bardzo ciepło odziewać się nawet w domu. Nie wolno im też było brać prysznica, aby nie narażać ciała na dodatkowe wychłodzenie. To oczywiście wersja bardzo rygorystyczna. Dopasowując ją do dzisiejszych realiów, kobieta oczywiście może brać prysznic i zaczerpnąć świeżego powietrza, ale celem nadrzędnym powinna być ochrona siebie i dziecko przed zimnem, m.in. poprzez ciepły ubiór.
Jedz tylko ciepłe, gotowane i nieostre potrawy
W teorii medycyny chińskiej istnieją pewne pokarmy, które pomagają uzupełnić niedobory krwi po trudnym porodzie. Chodzi też o spożywanie ciepłych i gotowanych potrawy, które są łatwiejsze do strawienia niż surowe. Zaleca się jedzenie:
- bulionów;
- imbiru gotowanego;
- mięsa kurczaka;
- jaj;
- jagód;
- warzyw gotowanych;
- wątróbki;
- brązowego ryżu;
- owsa;
- komosy ryżowej.
Odpoczywaj, jedz, śpij i karm dziecko
Tradycyjna medycyna chińska zaleca przez pierwszy miesiąc zrezygnowanie z telewizji, książek lub innych rozrywek. Może wydawać się to trudne i nudne, ale skupienie się na odpoczynku i niewielka aktywność umysłowa mogą być pomocne w dochodzeniu do formy po porodzie.
Większość kobiet odczuwa po urodzeniu dziecka głęboką empatię (wywołaną hormonami), co pomaga w wyczuciu potrzeb narodzonego maleństwa, ale oznacza to również, że są bardziej wrażliwe na wszystkie inne emocjonalne sytuacje. Dlatego warto ograniczać w tym czasie ilość bodźców, tak aby nie uwalniać dodatkowo hormonów stresu.
Bez odwiedzin
Ludzie przynoszą zarazki - dlatego chińska medycyna zakazuje w tym czasie spotkań. Dodatkowo osoby odwiedzające mogą stresować mamę, udzielając np. niechcianych rad, krytykując, oceniając. Oczywiście ludzie mogą być również bardzo pomocni, dlatego zaleca się skorzystanie z intuicji i przyjmowanie pomocy w razie potrzeby. Nie bój się prosić innych, aby poczekali, aż poczujesz się silniejsza - tak można dostosować chińskie zasady do obecnych czasów.
Obecnie Zuo Yuezi jest w dużej części skomercjalizowane - powstała specjalna branża oferująca usługi w postaci luksusowych hoteli z lekarzami na wezwanie i pielęgniarką w pokoju przez cały czas. Rodziny, których nie stać na to, stosują wersję Zuo Yuezi polegającą na tym, że kobiecie w połogu towarzyszy członek rodziny, aby pomóc jej w wyzdrowieniu i skupieniu się na dziecku.
Czy podoba się wam taka metoda pomocy kobiecie po porodzie? Może niektóre z jej zasad stosowałyście? Podzielcie się swoim zdaniem w komentarzach i napiszcie, jak wyglądał wasz połóg.
Źródło: mother.ly