Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
mama, szpital, noworodek
Edipresse
Połóg

Co cię czeka po porodzie - 1. doba w szpitalu

Nigdy nie byłaś w szpitalu i nie wiesz, czego się spodziewać po porodzie? Mogą cię czekać pewne niespodzianki. Jakie? Sprawdź już teraz.

Po narodzinach dziecka zostaniecie w szpitalu 2–3 dni. Może się nawet zdarzyć, że lekarz wypisze cię przed upływem drugiej doby. Ale bywa i tak, że trzeba zostać dłużej, gdy np. dziecko ma żółtaczkę albo jeśli urodzisz przez cesarskie cięcie. Wtedy pobyt w szpitalu może się wydłużyć do 5–7 dni.

Tuż po porodzie

Dwie pierwsze godziny po porodzie spędzisz w sali porodowej. Będziesz mogła tulić dziecko i przystawić je do piersi. Potem traficie na oddział położniczy. Ty na zwykłe szpitalne łóżko, a ubrane i zbadane dziecko do łóżeczka na kółkach o przezroczystych ściankach. Będziesz je miała cały czas na oku. Możesz się czuć zmęczona, obolała. Ale nie przejmuj się, jeśli wydaje ci się, że inne mamy fachowo zajmują się swoimi dziećmi, a ty tego nie potrafisz! Po pierwsze, tylko tak ci się wydaje. Po drugie, to nic niezwykłego, niektóre kobiety zaraz po porodzie czują przypływ energii albo mają doświadczenia ze starszymi dziećmi. To, że ty nie masz siły, nie czyni cię złą mamą! Za parę dni będziesz sobie świetnie radzić.

Zobacz też: Zabieg Credego u noworodka

Jak wygląda szpitalna doba po porodzie

O godzinie 6.00 zwykle odbywa się mierzenie temperatury. Nie zdziw się więc, gdy bladym świtem do pokoju, w którym akurat cudem wszyscy zaśniecie, wejdzie pielęgniarka!

O godzinie 7.00–8.00 jest śniadanie. Możesz mieć własne sztućce i talerze, a nawet ukochany kubek. Na korytarzu znajdziesz dzbanek ze szpitalną herbatą i czajnik elektryczny.

Między godziną 8.00 a 10.00 są wizyty lekarskie. Codziennie przychodzą ginekolog i pediatra, ale niekoniecznie razem. Pediatra osłucha i zbada dziecko. Ginekolog sprawdzi twój brzuch i krocze. Jeżeli nie miałaś nacięcia i wszystko jest w porządku, możesz powiedzieć, że za badanie krocza dziękujesz. Masz do tego prawo!

W większości szpitali nie ma problemu z odwiedzinami. Twój mąż lub mama albo siostra czy koleżanka mogą być przy tobie przez cały dzień i pomagać. Ale jeśli nie jesteś w sali sama, nie zapraszaj zbyt wielu osób. Tabuny gości mogą krępować inne mamy, poza tym w dużym gronie może się znaleźć ktoś przeziębiony. Lepiej tego unikać – ze względu na dziecko.

Nauka karmienia i kąpania dziecka

Położne pokazują, jak przystawiać dziecko do piersi, jak kąpać i przewijać. Jeśli masz wątpliwości albo czujesz się zmęczona, nie wahaj się prosić o pomoc. I nie pozwól się lekceważyć! Dobre samopoczucie, twoje i dziecka, jest najważniejsze. 

Ekspert doradza, jak kąpać niemowlę:
 

Jak wygląda sala porodowa - film

odwiedziny po porodzie
Adobe Stock
O połogu
Odwiedziny w szpitalu po porodzie: wskazówki dla mamy i gości
Odwiedziny w szpitalu po porodzie są bardzo radosnym wydarzeniem, jednak budzą też wątpliwości. Jeśli właśnie urodziłaś i nie masz siły na przyjmowanie gości - nie bój się o tym powiedzieć. Jeśli jesteś gościem i ustaliłeś z mamą, że możesz ją odwiedzić w szpitalu po porodzie, nie przychodź późnym wieczorem - zazwyczaj kobiety chcą już wtedy odpocząć. Staraj się także zachowywać cicho, by nie zakłócać spokoju innych pań z sali.

Odwiedziny w szpitalu po porodzie są zrozumiałe - każdy chce zobaczyć noworodka jak najszybciej. Ważne jednak, by odpowiednio się zachowywać, odwiedzając kobietę po porodzie i nie przeszkadzać świeżo upieczonej mamie oraz innym kobietom, leżącym z nią na sali. W dobrym tonie jest również zapytanie, czy mama życzy sobie odwiedzin w szpitalu. Czasami wolałaby je odłożyć na czas, gdy wyjdzie z dzieckiem do domu. Wyjaśniamy zasady savoir-vivre na porodówce Ważne! W związku z sytuacją epidemiczną (18.11.2020 r.) Ministerstwo Zdrowia nie zaleca obecnie żadnej formy odwiedzin w oddziałach położniczo-ginekologicznych. Szpitale wstrzymały więc możliwość odwiedzania kobiet po porodzie. Spis treści:  Odwiedziny noworodka w szpitalu Kiedy odwiedziny w szpitalu po porodzie? Jak zachowywać się podczas odwiedzin w szpitalu? Czy wolno w szpitalu rozmawiać przez komórkę? Czy wolno w szpitalu rozmawiać przez komórkę? Jak karmić noworodka, gdy w szpitalu są goście? Jak karmić noworodka, gdy w szpitalu są goście? Wietrzenie krocza przy gościach? Kwiaty do szpitala po porodzie Odwiedziny w szpitalu po porodzie - co kupić? Zarezerwować „jedynkę” po porodzie? Odwiedziny noworodka w szpitalu To normalne, że rodzina i bliscy chcą zobaczyć noworodka. Jednak odwiedziny w szpitalu powinny być dobrze zorganizowane, aby nie zaszkodzić noworodkowi i nie przeszkadzać innym mamom. Najlepiej, by czuwał na tym twój partner (ty nie będziesz miała na to ani siły, ani czasu). To on powinien taktownie, ale stanowczo wyperswadować gościom wizyty. Najlepiej, by jednorazowo odwiedzała cię jedna osoba (w wielu szpitalach jest to wymogiem). To, kogo kobieta chce zobaczyć po porodzie to jej indywidualna decyzja. Istotne jest, aby był to ktoś bliski, przed kim nie będzie czuła się skrępowana....

pierwszy tydzień po porodzie
Adobe Stock
O połogu
Tydzień po porodzie - czego można się spodziewać?
Tydzień po porodzie możesz nadal być obolała i doświadczać zaskakujących zmian w swoim ciele. Dobrze przygotowana lepiej sobie poradzisz m.in. ze zbyt małą ilością pokarmu czy też z bólami brzucha.

Pierwszy tydzień po porodzie jest wyjątkowo ciężki, zwłaszcza dla świeżo upieczonych mam. Jeszcze w szpitalu jesteś zmęczona i obolała. Chcesz wreszcie wyspać się we własnym domu, pragniesz ułożyć noworodka w przygotowanym dla niego ślicznym łóżeczku, pochwalić się przed rodziną i znajomymi. Możesz jednak być rozczarowana, bo wcale nie przestaje boleć, nie rozumiesz jeszcze potrzeb swojego dziecka i miewasz problemy gastryczne. Nie przejmuj się jednak - to zupełnie naturalna sytuacja w pierwszym tygodniu po porodzie! Spis treści:   Ból brzucha tydzień po porodzie Mało pokarmu tydzień po porodzie Jak często przystawiać dziecko do piersi? Ból krocza i nawał pokarmu w pierwszym tygodniu po porodzie Krwotok tydzień po porodzie Gorączka tydzień po porodzie Tydzień po porodzie - co się dzieje z dzieckiem? Brzuch tydzień po porodzie - kiedy schudnę? Baby blues tydzień po porodzie Kiedy zaplanować odwiedziny u noworodka? Jak zadbać o siebie po porodzie? Ból brzucha tydzień po porodzie Jeśli w pierwszym tygodniu po porodzie odczuwasz bolesne skurcze - przeważnie jest to dobry znak! To tzw. połogowe skurcze macicy, które oznaczają, że twoje ciało się regeneruje i obkurcza. Mogą one być szczególnie nasilone podczas karmienia piersią - organizm produkuje wtedy oksytocynę, która wzmaga obkurczanie macicy. Bóle tego typu mogą być podobne do bólu menstruacyjnego . Mało pokarmu tydzień po porodzie W ciągu pierwszego tygodnia po porodzie organizm nadal przyzwyczaja się do produkcji pokarmu. W ciągu pierwszych 2 tygodni twoje ciało zacznie jednak dopasowywać się do potrzeb malucha i zacznie produkować coraz więcej pokarmu. Jeśli karmisz piersią po raz pierwszy, może przydać ci się pomoc doradcy laktacyjnego - często współpracują oni z oddziałami położniczymi w...

pierwsze dni po porodzie w szpitalu
Adobe Stock
O połogu
Pierwsze dni po porodzie w szpitalu: czego się spodziewać?
Pierwsze dni po porodzie w szpitalu często zaskakują młode mamy. Obkurczająca się macica może pobolewać, brzuch po wyjściu dziecka na świat nie robi się od razu płaski, a z piersi leci niewiele mleka. Do tego dochodzi prawdziwa burza hormonalna.

Wiele kobiet nie kryje zdziwienia, że pierwsze dni po porodzie nie wyglądają tak, jak sobie to wyobrażały. Martwią się, że mają za mało pokarmu, że już nigdy nie wrócą do sylwetki sprzed ciąży, a obfite krwawienie, zmęczenie i huśtawka hormonalna wcale nie ułatwiają sprawy. Warto jeszcze przed porodem dowiedzieć się, z czym trzeba będzie się zmierzyć w trakcie pobytu w szpitalu po urodzeniu dziecka, żeby mieć później większy spokój i pewność, że wszystko przebiega prawidłowo.  Pierwsze dni po porodzie w szpitalu Pierwsze dni po narodzinach maleństwa to piękny czas, gdy ty i dziecko poznajecie się, uczycie się siebie nawzajem i w spokoju dochodzicie do siebie po porodzie, który dla was obojga był nie lada wysiłkiem. Nie jest to jednak czas pełnej sielanki, ponieważ młoda mama musi mierzyć się z wieloma dolegliwościami charakterystycznymi dla połogu. Oto, na co musisz się przygotować w pierwszych dniach po porodzie w szpitalu: Następuje obfite krwawienie Brzuch po porodzie nie znika od razu  Krocze po porodzie bywa bardzo bolesne Wizyta w toalecie może być kłopotliwa Pokarmu w piersiach jest niewiele Pojawia się burza hormonalna po porodzie Obfite krwawienie po porodzie Krwawienie po porodzie to skutek oczyszczania się organizmu. Wydalane są wówczas: krew, śluz, fragmenty tkanki z macicy. Krwawienie to nosi nazwę upławów poporodowych i wymaga stosowania specjalnych podkładów higienicznych. Dostaniesz je w szpitalu, ale na wszelki wypadek przygotuj wcześniej specjalne duże podpaski poporodowe (kupisz je m.in. w aptece). Pamiętaj, że po porodzie ze względu na ryzyko infekcji niewskazane jest używanie tamponów. Krwawienie towarzyszyć ci będzie 2–6 tygodni.  Brzuch po porodzie nie znika od razu  Urodzenie dziecka nie gwarantuje natychmiastowego powrotu do...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz