Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
kobieta, ręcznik, higiena, kąpiel
Połóg

Jak przetrwać połóg

Połóg trwa sześć tygodni. Tyle mniej więcej potrzebujesz, by wrócić do formy. Pierwsze dni są trudne: boli cię krocze, nie możesz siedzieć. Jak sobie pomóc?

Najgorsze są pierwsze dwa tygodnie. Bo rana jeszcze się goi, połogowa wydzielina jest bardzo obfita, ciągle musisz zmieniać podkłady. Uwierz, wkrótce będzie lepiej, ale jak ten czas przetrwać?

Podmywaj się kilka razy dziennie

Chłodną wodą i szarym mydłem (np. Biały Jeleń), bo jest w nim sód, który działa ściągająco. Trzy razy dziennie po podmyciu się polej krocze roztworem Tantum Rosa, zostawiając kropelki do wyschnięcia. Jeśli rana wolno się goi, na zmianę z Tantum Rosą polewaj ją roztworem nadmanganianu potasu (2–3 kryształki na dwa litry wody) – do kupienia w aptece. Gdy wydzieliny połogowej jest niewiele, myj krocze płynem Lactacyd Femina – przywraca naturalną florę bakteryjną. Osuszaj ranę papierowym ręcznikiem.

Myj się pod prysznicem zamiast w wannie

Wprawdzie na kąpiel jest jeszcze za wcześnie, ale przecież nie na prysznic. Po nim poczujesz się lepiej, bo woda ukoi ból.

Wietrz krocze jak najczęściej

Powietrze przyspiesza gojenie, więc kilka razy dziennie połóż się na plecach, rozstaw ugięte nogi, a pod pupą umieść chłonną podpaskę. Przykryj się prześcieradłem.

Często wymieniaj podkłady

W kierunku od przodu do tyłu, by bakterie z okolic odbytu nie dostały się do pochwy. Dopóki krwawienia są obfite, jako podkładów używaj dużych podpasek, np. Bella. Nie waty, bo może przykleić się do szwów, i nie tamponów, bo zatrzymują wydzielinę w pochwie, co sprzyja namnażaniu się bakterii.

Unikaj siadania

Jeśli miałaś nacinane krocze lub pękło podczas porodu, najwygodniej będzie ci siedzieć na specjalnym kole (w sklepach dziecięcych) lub nadmuchiwanym, jak do nauki pływania. Jeśli go nie masz, odpoczywaj w pozycji półleżącej. Unikaj długiego stania i chodzenia.

Rób zimne okłady na krocze

Pomogą, jeżeli pojawi się obrzęk i ból. Włóż lód do worka i zawiń w tetrową pieluszkę.

Siusiaj na stojąco

Mocz nie będzie podrażniał rany. Jeśli to nie pomaga, jednocześnie polewaj okolice krocza chłodną wodą, np. z prysznica.

Nie mocz rany po cięciu cesarskim

Dopóki się nie zagoi, osłaniaj opatrunek plastrem. Kiedy strupki odpadną, bliznę myj wodą i mydłem. Po osuszeniu przetrzyj spirytusem i posmaruj tłustą maścią (np. Alantanem, Linomagiem), a gdy rana się zagoi – stosuj Cepan lub Contratubex.

Kiedy do lekarza

Tydzień po porodzie czeka cię zdejmowanie szwów (jeśli założono ci niewchłanialne). Położna sprawdzi też, jak goi się krocze. Gdy wszystko jest w porządku, do ginekologa idź sześć tygodni po urodzeniu dziecka. Z wizytą nie czekaj, jeśli:

  • wydzielina jest bardzo obfita jeszcze w tydzień po porodzie, brzydko pachnie, są w niej duże skrzepy krwi,
  • nie zmniejsza się ból w okolicach rany (może to oznaczać, że źle się goi),
  • szczypie i boli przy oddawaniu moczu nawet tydzień po porodzie,
  • pojawił się obrzęk, zgrubienie w miejscu nacięcia krocza i szwów.


Konsultacja: Wanda Szotyńska, położna

Kiedy można powrócić do seksu po porodzie? - radzi seksuolog dr Sylwia Jędrzejewska [WIDEO]

śluz szyjkowy, płodność, dni płodne, śluz płodny, płodność kobiety
materiały prasowe
Połóg
Mama po porodzie
Ciąża już za tobą, maleństwo jest na świecie. Jednak twój organizm potrzebuje czasu, by powrócić do formy po wysiłku, jakim był poród. Podczas sześciu tygodni połogu możesz odczuwać wiele dolegliwości.

Ból brzucha i podbrzusza Po porodzie fizjologicznym, czyli drogami natury, będziesz odczuwać ból, zwłaszcza gdy krocze było nacinane lub pękło. Rana goi się w większości przypadków siedem do 10 dni. Jednak także jeśli nie doszło do nacięcia, krocze jest posiniaczone, rozciągnięte i ból może ci towarzyszyć nawet miesiąc. Chłodne okłady (np. ze zmoczonej w wodzie pieluchy tetrowej) i codzienny prysznic powinny przynieść ulgę i przyspieszyć gojenie się krocza.  Poza tym, przez kilka dni po porodzie podczas karmienia piersią możesz odczuwać ból brzucha. To oznaka kurczenia się macicy, a więc i... upragnionego zmniejszania się brzucha. Wygląd jak w ciąży Wiele mam zaskakuje fakt, że mimo urodzenia dziecka wciąż mają duży brzuch. Poród oznacza ubytek wagi około pięciu kilogramów, jednak w trakcie ciąży w twoim organizmie nagromadziło się sporo płynów - dlatego brzuch jest nadal tak widoczny. Na jego wygląd ma też wpływ powiększona macica, która jednak (szczególnie gdy karmisz piersią) kurczy się z każdym dniem coraz bardziej. W odzyskaniu jędrnej skóry pomogą chłodne prysznice (lub naprzemienne polewanie brzucha chłodną i ciepłą wodą), a także balsamy ujędrniające.   Niepokojące krwawienie Każdy poród wiąże się z krwawieniem, niezależnie od tego, czy odbył się drogami natury, czy też przez cięcie cesarskie. Krwiste odchody połogowe (tzw. lochia) są dla organizmu sposobem na oczyszczenie organizmu z pozostałej po porodzie krwi, śluzu oraz łożyska. Czasem ich natężenie jest duże i mama obficie krwawi, jednak  w niektórych przypadkach to zaledwie większe plamienie. Na czas połogu zaopatrz się w duże pieluszki jednorazowe bez rzepów lub podpaski. Nie używaj tamponów. Odchody muszą mieć swobodne ujście, a z tamponami mogłyby się dostać do macicy bakterie wywołujące infekcje intymne.    Połóg to czas, gdy...

Po porodzie
Fotolia
Połóg
Skurcze macicy i bóle krocza po porodzie
To normalne, że po porodzie czujesz się, jakbyś właśnie zeszła z ringu po ciężkiej walce. Boli brzuch, obkurczająca się macica, krocze. Znamy sposoby, by złagodzić poporodowe bóle.

Bóle poporodowe przez kilka pierwszych dni po porodzie są normalne, nie musisz się niepokoić. Obserwuj je jednak uważnie, by wykluczyć możliwość komplikacji. Mama po porodzie ma prawo jednak przez kilka tygodni czuć się nie najlepiej.   Poporodowe bóle i skurcze brzucha Silne bóle i skurcze pojawiające się wyraźnie podczas karmienia piersią świadczą o tym, że obkurcza się macica i wraca do rozmiarów sprzed ciąży. Oksytocyna, hormon odpowiedzialny za wydzielanie mleka, stymuluje również czynność skurczową macicy. Nie przejmuj się bólami i skurczami macicy. Karmisz piersią na zdrowie : dzięki temu macica szybciej wróci do dawnych rozmiarów.  Ból i skurcze macicy możesz odczuwać silniej, jeśli urodziłaś kolejne dziecko, a także wtedy, gdy urodziłaś więcej niż jedno dziecko.  Co robić, gdy skurcze i bóle są silne: Jeśli skurcze przeszkadzają Ci się rozluźnić podczas karmienia piersią, porozmawiaj z lekarzem. Może zalecić łagodne środki przeciwbólowe (zwykle z paracetamolem). Pomaga też delikatne głaskanie brzucha. Możesz też zastosować zimny na okolice podbrzusza (np. ze zmoczonej w wodzie pieluszki). Bóle i skurcze macicy powinny minąć w ciągu tygodnia od porodu. Kiedy bóle i poporodowe skurcze macicy mogą wzbudzić niepokój: Jeżeli bólom i skurczom macicy towarzyszą cuchnące, krwiste odchody połogowe, albo bóle i skurcze macicy są silne i trwają dłużej niż tydzień, powiedz o tym ginekologowi. Być może wdała się bakteryjna infekcja i konieczne będzie jej leczenie.     Poporodowe bóle w okolicy krocza Jeśli dziecko przyszło na świat w naturalny sposób, krocze jest spuchnięte i obolałe. Nic dziwnego: trzykilogramowy noworodek musiał przecież rozpychać się z całych sił, aby przecisnąć się przez malutki otwór. Gorzej, jeśli krocze pękło lub zostało nacięte podczas akcji porodowej –...

Wygląd i samopoczucie
Dbanie o higienę intymną
W czasie ciąży i już jako młoda mama musisz szczególnie dbać o higienę miejsc intymnych.

Ciąża to czas, kiedy często borykasz się z upławami. Jesteś też bardziej niż inne kobiety narażona na infekcje, np. bakterie w moczu czy grzybicę pochwy. Z kolei po urodzeniu maluszka może ci dokuczać bolesna rana w kroczu . Jeśli jednak poświęcisz higienie intymnej dość uwagi, będziesz się cieszyć zdrowiem i szybko dojdziesz do siebie. Płyn dla ciężarnych Przyszła mama powinna się podmywać dwa lub trzy razy dziennie. Do toalety krocza używaj delikatnego płynu do higieny intymnej. Mydła toaletowe mają kwaśny odczyn, który może zniszczyć zasadową w okresie ciąży osłonę pochwy, co zwiększy podatność na zakażenia i infekcje. Poza tym pachnąca kostka wysusza i podrażnia błony śluzowe. Czasem, np. jeśli jesteś w podróży i zapomniałaś swojego płynu, lepiej umyć się samą wodą. W takiej sytuacji sprawdzą się też chusteczki do higieny intymnej. Są wykonane z delikatnego materiału nasączonego płynem (pH 5,5). Zanim wybierzesz płyn do higieny intymnej, sprawdź na opakowaniu, czy był testowany w klinikach ginekologiczno-położniczych i jaki ma odczyn (najwłaściwsze jest pH równe 5–5,5 określane jako "fizjologiczne" albo "obojętne"). Nie może mieć syntetycznych dodatków (zapachowych albo koloryzujących), bo mogą one powodować uczulenia. Przy myciu nie przesadzaj z ilością płynu – wystarczy jedno psiknięcie z dozownika. Higienę okolic intymnych zaczynaj od przodu (unikasz wtedy przenoszenia nieczystości z odbytu). Podczas spłukiwania piany nie pozwól, by strumień wody z prysznica dostał się do pochwy. Przyda się bawełniany ręcznik przeznaczony wyłącznie do osuszania krocza. W ciąży możesz zauważyć pojawienie się silniejszych upławów. By uniknąć zabrudzenia bielizny, noś wkładki – najlepsze są te z celulozy. Zmieniaj je kilka razy dziennie. By zmniejszyć ich ilość i nie dopuścić do pieczenia, sięgnij np. po...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak