
Najgorsze są pierwsze dwa tygodnie. Bo rana jeszcze się goi, połogowa wydzielina jest bardzo obfita, ciągle musisz zmieniać podkłady. Uwierz, wkrótce będzie lepiej, ale jak ten czas przetrwać?
Podmywaj się kilka razy dziennie
Chłodną wodą i szarym mydłem (np. Biały Jeleń), bo jest w nim sód, który działa ściągająco. Trzy razy dziennie po podmyciu się polej krocze roztworem Tantum Rosa, zostawiając kropelki do wyschnięcia. Jeśli rana wolno się goi, na zmianę z Tantum Rosą polewaj ją roztworem nadmanganianu potasu (2–3 kryształki na dwa litry wody) – do kupienia w aptece. Gdy wydzieliny połogowej jest niewiele, myj krocze płynem Lactacyd Femina – przywraca naturalną florę bakteryjną. Osuszaj ranę papierowym ręcznikiem.
Myj się pod prysznicem zamiast w wannie
Wprawdzie na kąpiel jest jeszcze za wcześnie, ale przecież nie na prysznic. Po nim poczujesz się lepiej, bo woda ukoi ból.
Wietrz krocze jak najczęściej
Powietrze przyspiesza gojenie, więc kilka razy dziennie połóż się na plecach, rozstaw ugięte nogi, a pod pupą umieść chłonną podpaskę. Przykryj się prześcieradłem.
Często wymieniaj podkłady
W kierunku od przodu do tyłu, by bakterie z okolic odbytu nie dostały się do pochwy. Dopóki krwawienia są obfite, jako podkładów używaj dużych podpasek, np. Bella. Nie waty, bo może przykleić się do szwów, i nie tamponów, bo zatrzymują wydzielinę w pochwie, co sprzyja namnażaniu się bakterii.
Unikaj siadania
Jeśli miałaś nacinane krocze lub pękło podczas porodu, najwygodniej będzie ci siedzieć na specjalnym kole (w sklepach dziecięcych) lub nadmuchiwanym, jak do nauki pływania. Jeśli go nie masz, odpoczywaj w pozycji półleżącej. Unikaj długiego stania i chodzenia.
Rób zimne okłady na krocze
Pomogą, jeżeli pojawi się obrzęk i ból. Włóż lód do worka i zawiń w tetrową pieluszkę.
Siusiaj na stojąco
Mocz nie będzie podrażniał rany. Jeśli to nie pomaga, jednocześnie polewaj okolice krocza chłodną wodą, np. z prysznica.
Nie mocz rany po cięciu cesarskim
Dopóki się nie zagoi, osłaniaj opatrunek plastrem. Kiedy strupki odpadną, bliznę myj wodą i mydłem. Po osuszeniu przetrzyj spirytusem i posmaruj tłustą maścią (np. Alantanem, Linomagiem), a gdy rana się zagoi – stosuj Cepan lub Contratubex.
Kiedy do lekarza
Tydzień po porodzie czeka cię zdejmowanie szwów (jeśli założono ci niewchłanialne). Położna sprawdzi też, jak goi się krocze. Gdy wszystko jest w porządku, do ginekologa idź sześć tygodni po urodzeniu dziecka. Z wizytą nie czekaj, jeśli:
- wydzielina jest bardzo obfita jeszcze w tydzień po porodzie, brzydko pachnie, są w niej duże skrzepy krwi,
- nie zmniejsza się ból w okolicach rany (może to oznaczać, że źle się goi),
- szczypie i boli przy oddawaniu moczu nawet tydzień po porodzie,
- pojawił się obrzęk, zgrubienie w miejscu nacięcia krocza i szwów.
Konsultacja: Wanda Szotyńska, położna