poród
Fotolia
Poród naturalny

Ministerstwo wyjaśnia sprawę znieczulenia przy porodzie. Będzie czy nie?

Ministerstwo najpierw obiecywało, że każda kobieta będzie mogła mieć bezpłatne znieczulenie do porodu, potem że nie, bo ból można znieść np. dzięki... rozmowie z psychologiem. To w końcu będzie bezpłatne znieczulenie czy nie? Jakie są ostateczne decyzje ministra?

Wprowadzenie bezpłatnego znieczulenia przy porodzie obiecał poprzedni minister zdrowia Bartosz Arłukowicz. Od lipca 2015 roku znieczulenie powinno być bezpłatne już we wszystkich szpitalach. Jednak wiceminister Cezary Cieślukowski oświadczył, że znieczulenie "nie może być czynnością wykonywaną na zamówienie" każdej kobiety i mówił o alternatywnych metodach zniesienia bólu porodowego, jak... rozmowa z psychologiem.
Czytaj też: Na ból porodowy pomoże psycholog. Szokująca rewolucja Ministerstwa Zdrowia

Po krytyce, z jaką spotkały się te wypowiedzi, minister zaczął je dementować. To w końcu będzie bezpłatne znieczulenie dla każdej kobiety czy nie? Zapytaliśmy  o to w Ministerstwie Zdrowia.

Będzie poród w bólu czy ze znieczuleniem?

Czy każda kobieta, która będzie chciała mieć znieczulenie przy porodzie, dostanie znieczulenie? - zapytaliśmy w Ministerstwie Zdrowia. Okazuje się, że aktualnie trwają prace, które mają na celu wydanie rozporządzenia w sprawie standardu postępowania medycznego w łagodzeniu bólu porodowego. Bezpłatne znieczulenie do porodu będzie, ale... nie zawsze! Ministerstwo odpowiada tak:
W związku z popularyzowanym w mediach terminem "znieczulenie na życzenie" podczas porodu informujemy, że decyzja o sposobie prowadzenia porodu, w tym także zastosowania znieczulenia będącego elementem świadczenia, należy do lekarza.
Ministerstwo Zdrowia tłumaczy:
Znieczulenie zewnątrzoponowe jest zabiegiem inwazyjnym,  musi być wykonywane zgodnie z obowiązującymi przepisami. Nie może to być zabieg, którego można sobie zażyczyć bez wcześniejszego sprawdzenia i określenia wskazań i sprawdzenia, czy nie występują przeciwwskazania.
Czytaj też: Prawdy i mity o bólu porodowym

Znieczulenie pozostanie na papierze?

Powód medyczny, wskazywany przez ministerstwo, nie jest jedynym, dlaczego rodząca kobieta może nie dostać znieczulenia. Inny powód to brak anestezjologów i etatów dla nich w szpitalach.
W wielu szpitalach anestezjologów jest za mało. Jeśli lekarz w danym momencie będzie znieczulał chorego do operacji, nie zostawi go i nie pójdzie do kobiety, która zaraz będzie rodzić. Jeśli szpital nie zatrudni wystarczającej liczby anestezjologów, to co prawda będzie gwarancja bezpłatności znieczulenia przy porodzie, ale pozostanie ono prawem kobiety wyłącznie na papierze.
Decydując się na wybór szpitala, w którym chce się rodzić, warto wcześniej zapytać, czy rodząca kobieta rzeczywiście będzie miała możliwość otrzymania bezpłatnego znieczulenia przy porodzie.
Czytaj też: Poród może boleć mniej

Jak bardzo boli poród? Film

Fotolia
Aktualności
Ciężarne zostaną pozbawione wszelkich praw! Jak tak można?
Chciałaś współdecydować o pozycji przy porodzie, mieć męża przy sobie, otrzymać znieczulenie, opiekować się dzieckiem? To, co było do tej pory zapewnione kobietom, zostanie im odebrane!

Po cichu i bez możliwości skargi Jesteśmy głęboko poruszone tym, co potajemnie uchwalane jest za plecami kobiet. Zmiany, jakie proponuje ministerstwo w opiece okołoporodowej, wstrząsnęły nie tylko nami, ale całym środowiskiem związanym z tą tematyką. Wszystko odbywa się po cichu i bez żadnych konsultacji. Jak zawsze... Fundacja Rodzić po Ludzku , która od wielu lat silnie wspomaga ciężarne, wypracowując jak najlepsze standardy w opiece zarówno nad rodzącą, jak i dzieckiem, alarmuje o zmianach, które mają wejść w życie od 1.01.2019 r. „Chodzenie, swoboda przyjmowania wygodnych pozycji, możliwość korzystania z wanny lub prysznica, intymna sala do porodu, wybór sposobu parcia, możliwość picia w trakcie porodu, nieprzerwany kontakt matki z dzieckiem po porodzie, wsparcie w laktacji będą zależały od decyzji konkretnego lekarza w konkretnym szpitalu. Likwidacja Standardu pozbawi kobiety możliwości wniesienia skargi, ponieważ nie będą miały do czego się odwołać. Jakość opieki, jaką otrzyma rodząca, będzie zależna od decyzji ordynatora lub lekarza, zwyczajów i rutyn panujących w danej placówce. To wszystko cofa nas do ponurych lat opresyjnego położnictwa drugiej połowy XX. wieku, pełnego przemocy, odhumanizowanej opieki i korupcji”. - ostrzegają członkowie Fundacji. Wszystko zależy na jakiego lekarza trafisz Choć wydaje się logiczne, że decyzje odnośnie porodu, powinien podejmować lekarz, który ma ku temu odpowiednie wykształcenie i wiedzę praktyczną, to jednak do tej pory ciężarna miała prawo głosu. Mogła ustalić z położną, jak chciałaby rodzić, w jakich warunkach, z kim, mogła wybrać za dodatkową opłatą salę. Po porodzie dziecko było standardowo podawane mamie na min. 2 godz., by miało kontakt „skóra do skóry”. Te wszystkie „przywileje”, które stawały się powoli normą w każdym szpitalu w...

poród, kobieta, ciąża
Fotolia.pl
Aktualności
Na ból porodowy pomoże… psycholog! Oburzająca rewolucja Ministerstwa Zdrowia
A miało być tak pięknie – darmowe znieczulenie dla każdej rodzącej kobiety. Tymczasem Ministerstwo Zdrowia już zapowiada zmiany.

Od 1 lipca 2015 r. NFZ płaci szpitalom : za poród naturalny bez znieczulenia oraz poród przez cesarskie cięcie 1800 zł, a za poród naturalny ze znieczuleniem 2200 zł. Czyli za podanie znieczulenia szpital otrzymuje dodatkowo 400 zł. To świadczenie nielimitowane – dostępne dla każdej rodzącej kobiety. Tę zmianę doceniły zwłaszcza kobiety z mniejszych miejscowości, w których – w większości przypadków – za znieczulenie trzeba było płacić (i to nawet kilkaset złotych!). Zobacz: Tak się rodzi dziecko - film, który cię zachwyci Tymczasem wiceminister zdrowia, Cezary Cieślukowski, w ostatniej rozmowie z PAP wyraził opinię, że  „podanie rodzącej pacjentce znieczulenia nie może być czynnością wykonywaną na zamówienie”, „nie powinno być powszechne”, a także że „to lekarz decyduje”. I zapowiedział zmiany w rozporządzeniu w sprawie standardów postępowania medycznego w łagodzeniu bólu porodowego. Nowe rozporządzenie ma opisywać różne inne metody znoszenia bólu, np. … rozmowę z psychologiem i wsparcie najbliższych. Wiceminister nigdy nie będzie miał okazji przekonać się, jak boli poród . Być może nie wie też, że wiele kobiet, po przeżyciu traumy przy pierwszym porodzie, nie decyduje się już na kolejne dziecko. Albo że ze strachu przed bólem wybiera cesarskie cięcie . Albo że o sile bólu często decyduje lęk, przerażenie i stres, że każda kobieta może odczuwać go inaczej, a wiele mam określa go wprost – jako ból NIE DO ZNIESIENIA. Wszystkim, którzy wciąż nie wiedzą, o czym mowa (oraz wiceministrowi), proponujemy taki eksperyment:     Zwracamy też uwagę na oświadczenie Fundacji Rodzić Po Ludzku, która zauważyła: „Jest jeszcze jeden wymiar tej sprawy, o którym głośno się nie mówi: w kraju, w którym medykalizacja porodu jest bardzo wysoka, a...

znieczulenie porodowe
Fotolia
Aktualności
Położne będą znieczulać porody? Jakie jest wasze zdanie?
Pozwoliłybyście, żeby do porodu znieczulała was położna, a nie anestezjolog? Ministerstwo nie widzi problemu.

Od lipca 2015 r. każda rodząca ma prawo do bezpłatnego znieczulenia do porodu. To bardzo dobrze. Gorzej – że choć rodząca ma prawo do znieczulenia, to jednak często nie może go wyegzekwować, bo w szpitalach brakuje anestezjologów (lekarze nieoficjalnie mówią, że najlepiej rodzić przed 15:00, bo później specjaliści idą do domu). Ministerstwo Zdrowia ma jednak pomysł, jak załatać tę dziurę: w nowym rozporządzeniu (projekt z 1 września 2015 r.) zakłada, że przez najbliższe 7 lat, każda położna, która ma pięcioletnie doświadczenie na bloku operacyjnym, może podczas porodu pełnić obowiązki położnej anestezjologicznej. Nie musi mieć skończonego kursu na położną anestezjologiczną. Nie musi mieć nawet tytułu magistra położnictwa. Wystarczy 5 lat pracy – i będzie mogła (musiała!) podawać rodzącej lek w kręgosłup. Przeciwko zapisowi Ministerstwa protestują lekarze: – Przebywanie na bloku porodowym samo w sobie nie zwiększa zakresu wiedzy czy umiejętności. Dopuszczenie do wykonywania obowiązków położnej anestezjologicznej osób bez odpowiedniego wyszkolenia może spowodować zagrożenie życia lub zdrowia kobiety , będącej pod opieką takiej położnej – napisała w cytowanym na stronie mp.pl liście do ministerstwa prof. Krzysztof Kusza, konsultant krajowy ds. anestezjologii i intensywnej terapii .  Źródło: Medycyna praktyczna, Ginekologia ( www.mp.pl ) Czytaj także: Jak wygląda poród naturalny

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz