Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Poród naturalny

Urodzić bez nacięcia krocza

Słyszałaś pewnie o tym zabiegu. Boisz się i nawet nie chcesz o nim myśleć. A powinnaś, bo masz na to wpływ.

Nacięcie krocza nie powinno być wykonywane rutynowo, bo małe pęknięcie goi się lepiej niż nacięcie.
Jednakże bywa ono pomocne w przypadku trudnego porodu (gdy trzeba go przyspieszyć) lub jeśli pojawi się ryzyko poważnego pęknięcia krocza. Wówczas cięciem powiększa się średnicę kanału rodnego. Jak zmniejszyć prawdopodobieństwo, że nacięcie w czasie porodu będzie konieczne.

 

W czasie ciąży wykonuj ćwiczenia

Mięśnie miednicy wzmacniają tzw. ćwiczenia Kegla. Napnij mięśnie wokół krocza i odbytu (jakbyś chciała wstrzymać strumień moczu) i wytrzymaj przez 10 sekund. Ćwicz w różnych pozycjach, przy różnych okazjach (także siedząc), nawet kilkadziesiąt razy dziennie. Pamiętaj, że im bardziej elastyczne krocze, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że nacięcie będzie potrzebne. Ćwiczenia zmniejszą również ryzyko nietrzymania moczu w późniejszych latach.

 

 

W czasie ciąży dbaj o dobrą formę

Znajdź czas na spacery, gimnastykę, basen. Mięśnie staną się dzięki temu mocniejsze. W czasie porodu nie zabraknie Ci sił, a uelastycznione tkanki będą się łatwiej rozciągać.

 

 

W czasie porodu poproś położną o pomoc

Dowiedz się, czy w wybranym przez Ciebie szpitalu są doświadczone położne, które potrafią chronić krocze przed pęknięciem podczas porodu. Poproś wyraźnie o taką pomoc, jeśli to tylko możliwe! Położna pomoże Ci wybrać zbliżoną do pionowej pozycję porodową. Łatwiej wtedy kontrolować parcie i tempo wychodzenia główki. Tkanki rozciągają się bardziej równomiernie, co zmniejsza ryzyko rozległego pęknięcia krocza.

 

 

W wodzie łatwiej urodzisz

Postaraj się część porodu spędzić w wodzie. To złagodzi ból, rozluźni i uelastyczni tkanki krocza. W drugim okresie porodu, między skurczami, położna może Ci robić ciepłe okłady na krocze.

ZOBACZ TEŻ: za i przeciw nacinaniu krocza

 

 

Po porodzie bądź ostrożna

Jeżeli nie uda Ci się uniknąć nacięcia lub pęknięcia, to w okresie połogu:

 

  • Nie dźwigaj i nie pochylaj się przez dłuższy czas (ta rada dotyczy także kobiet, które urodziły bez nacięcia). Gdy o tym zapomnisz, mięśnie miednicy i więzadła macicy mogą nie wrócić do stanu poprzedniej elastyczności, co grozi m.in. obniżeniem się macicy i wysiłkowym nietrzymaniem moczu.
  • Chroń miejsce nacięcia. Kup dmuchane kółko lub poduszkę i siadaj na niej, aż rana się wygoi.
  • Podmywaj się po każdej wizycie w toalecie. Osuszaj krocze ręcznikiem jednorazowym.
  • Wietrz krocze jak najczęściej.
  • Wykonuj regularnie ćwiczenia Kegla, żeby uelastycznić rozciągnięte po porodzie tkanki.

Jak przed porodem wykonać masaż krocza

Nie rób masażu, jeśli masz infekcję pochwy.

  • Klęknij na jednym kolanie lub stojąc, oprzyj nogę o krzesło.
  • Rozgrzej w dłoniach trochę olejku.
  • Posmaruj nim okolicę krocza i wargi sromowe.
  • Wcieraj olejek okrężnymi ruchami, aż śluzówka go wchłonie.
  • Wtedy włóż palec do pochwy, delikatnie ją uciskaj w kierunku odbytu i na boki, aż poczujesz lekkie mrowienie.

ZOBACZ TEŻ: jakie prawa przysługują ci na porodówce


 

Przyspieszenie porodu: co pomoże przyspieszyć poród? Bezpieczne i naturalne sposoby

szpital, poród, kobieta, ciąża, mama, lekarz
Panthermedia
Poród naturalny
9 wielkich mitów o porodzie
Wokół żadnego innego wydarzenia nie krąży tyle niesamowitych opowieści. Poznaj prawdę o porodzie.

Mit 1. Nie da się urodzić bez znieczulenia Da się, ale musisz wiedzieć, że każdy człowiek ma inny próg odczuwania bólu. To, co dla jednej kobiety będzie zaledwie niewielkim dyskomfortem, dla drugiej może okazać się naprawdę trudne do wytrzymania. Kiedy skurcze odczuwasz jako bardzo bolesne, możesz zacząć z nimi walczyć zamiast się poddać ich rytmowi. Jeśli dodatkowo nie możesz przyjąć wygodnej pozycji, ból okazuje się czasem tak duży, że spowalnia akcję porodową. Wówczas dobrym rozwiązaniem bywa znieczulenie zewnątrzoponowe. Gdy jest prawidłowo wykonane, skurcze stają się niebolesne (choć wciąż odczuwalne) i można aktywnie uczestniczyć w porodzie. Sprawdź pozycje, w których poród boli mniej . Mit 2. Wystarczą dwa parcia i po porodzie To tylko wymysł scenarzystów. Nie martw się więc, że początek porodu cię zaskoczy i urodzisz w sklepie lub taksówce – tzw. porody uliczne zdarzają się naprawdę niezwykle rzadko. Mogłaś jednak słyszeć o błyskawicznych akcjach porodowych, bo pozory mylą. Czasem można po prostu nie czuć pierwszych skurczy. A jeśli pojawią się w nocy, można nawet je przespać! Bywają też nietypowe sygnały rozpoczynającego się porodu . Spowodowane skurczami rozwolnienie lub nudności możesz wziąć za objawy kłopotów żołądkowych. A kiedy zorientujesz się, że czas do szpitala, zaczynasz się spieszyć. Bierzesz kąpiel, dzwonisz do męża, pakujesz torbę... Dużo się ruszasz, a to bardzo przyspiesza rozwieranie szyjki macicy. Na finał nie trzeba długo czekać. Tak czy owak – poród trwa kilka godzin (ok. 14 przy pierwszym dziecku i ok. 8 przy kolejnym). Mit 3. Masaż podczas porodu pomaga każdej kobiecie Czuły dotyk bliskiej osoby z reguły przynosi dużą ulgę, odpręża, łagodzi ból. Warto więc nauczyć się w szkole rodzenia, jak prawidłowo wykonywać masaż, gdzie i z jaką siłą uciskać. Istnieje jednak ryzyko, że...

mięśnie dna miednicy: ćwiczenia
AdobeStock
Przygotowania do porodu
Mięśnie dna miednicy: gdzie się znajdują i jak je ćwiczyć?
Mięśnie Kegla w dobrej formie zapewniają łatwiejszy poród, szybszy powrót do formy, mniejsze ryzyko popuszczania moczu w starszym wieku, a także lepszy seks.

Mięśnie dna miednicy są rozpięte pomiędzy kością ogonową a spojeniem łonowym. Otaczają ujście cewki moczowej, pochwy oraz odbytnicy i podtrzymują narządy w jamie brzusznej. Pełnią one bardzo ważną funkcję w życiu kobiet, dlatego każda z nas powinna o nie umieć zadbać. Jak jest rola mięśni dna miednicy? Mięśnie te podtrzymują narządy w odpowiedniej pozycji i sprawiają, że działają właściwie. Ich osłabienie sprawia, że m.in. nie zaciskają się prawidłowo wokół cewki moczowej. Skutkiem tego jest wysiłkowe nietrzymanie moczu, czyli popuszczanie wywołane banalnym kichnięciem, głośnym śmiechem czy kaszlem. Innym problemem może być wypadnięciem macicy czy pęcherza. Eksperci zapewniają, że dobrze wyćwiczone mięśnie ułatwiają poród, ochronią krocze przed pęknięciem podczas porodu, a także ułatwiają powrót do formy po porodzie. Mięśnie dna miednicy w dobrej formie także gwarantują poprawę doznań seksualnych, zapobiegają powstawaniu hemoroidów. Jak ćwiczyć mięśnie dna miednicy? Sposób ćwiczenia tych mięśni jest zupełnie inny, niż przywykliśmy. Nie musisz w tym celu udawać się na siłownie ani nawet zakładać sportowego stroju. Ćwiczyć możesz zawsze i wszędzie! Spróbuj w toalecie powstrzymać strumień moczu. To pozwoli ci przekonać się, które mięśnie są odpowiedzialne za zaciśnięcie cewki moczowej. To właśnie one muszą pracować, kiedy ćwiczysz. Można również poprosić o pomoc lekarza ginekologa. W trakcie badania pomoże ustalić, które mięśnie i jak należy napinać. Inaczej ćwiczenie mięśni dna miednicy to trening mięśni Kegla . Nazwa ta pochodzi od nazwiska lekarz, który je opracował.  Przed rozpoczęciem wykonywania ćwiczeń opróżnij pęcherz moczowy, a następnie usiądź lub połóż się wygodnie. Wykonaj wdech i zaciśnij mięśnie krocza tak, jakbyś chciała powstrzymać siusianie (z jednoczesnym wciągnięciem...

mięśnie Kegla gdzie są
Fotolia
Wygląd i samopoczucie
Mięśnie Kegla – gdzie są i za co odpowiadają
Mięśnie Kegla – gdzie są w naszym ciele? Są to mięśnie położone na dnie miednicy, a ich zadaniem jest stworzenie stabilnego i elastycznego podparcia dla narządów wewnętrznych. Mięśnie Kegla powinno się ćwiczyć, by je wzmacniać.

Mięśnie Kegla to mięśnie dna miednicy, które otaczają cewkę moczową, pochwę, odbyt i podtrzymują narządy w jamie brzusznej. Ich nazwa pochodzi od nazwiska amerykańskiego ginekologa, Arnolda Kegla, autora ćwiczeń, które powinna znać każda kobieta. Ćwiczenia Kegla pozwalają na utrzymanie mięśni dnia miednicy w dobrej formie. Dlaczego to takie ważne? Dlatego, żeby nie groziło ci popuszczanie moczu. Ale nie tylko dlatego. Spis treści: Mięśnie Kegla – gdzie są Mięśnie Kegla – test siły Słabe mięśnie Kegla Do czego prowadzi osłabienie mięśni Kegla? Osłabienie mięśni Kegla – objawy Jak wzmocnić mięśnie Kegla (ćwiczenia) Mięśnie Kegla – gdzie są? Mięśnie Kegla rozpięte są między guzami kulszowymi (najniżej położone części kości miednicy; czujesz je, gdy siedzisz na twardym siedzisku), kością ogonową (najniżej położona część kręgosłupa, a dokładniej kości krzyżowej) a kośćmi łonowymi (kości, które wyczuwa się we wzgórku łonowym). Mięśnie Kegla tworzą elastyczne dno miednicy i podparcie dla narządów: macicy, pochwy, pęcherza moczowego i odbytnicy. Są trzy warstwy mięśni Kegla: położona najwyżej to mięsień dźwigacz odbytu, położona w środku – to mięsień poprzeczny krocza, a warstwę położoną najniżej tworzy mięsień zwieracz odbytu. Mięśnie Kegla – test siły Siłę mięśni Kegla możesz sprawdzić w prosty sposób – wsuwając dwa palce do pochwy i zaciskając mięśnie wokół niego. Jeśli uścisk jest silny – mięśnie nie są nadwyrężone, jeśli jest słaby – powinnaś je rehabilitować. Stan mięśni Kegla można też sprawdzić u ginekologa. Osłabione mięśnie Kegla po porodzie warto poddać rehabilitacji, którą pokieruje specjalista. Fachowo oceni ich stan i przygotuje plan ćwiczeń. Być może fizjoterapeuta zaleci również używanie...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz