
Nacięcie krocza nie powinno być wykonywane rutynowo, bo małe pęknięcie goi się lepiej niż nacięcie.
Jednakże bywa ono pomocne w przypadku trudnego porodu (gdy trzeba go przyspieszyć) lub jeśli pojawi się ryzyko poważnego pęknięcia krocza. Wówczas cięciem powiększa się średnicę kanału rodnego. Jak zmniejszyć prawdopodobieństwo, że nacięcie w czasie porodu będzie konieczne.
W czasie ciąży wykonuj ćwiczenia
Mięśnie miednicy wzmacniają tzw. ćwiczenia Kegla. Napnij mięśnie wokół krocza i odbytu (jakbyś chciała wstrzymać strumień moczu) i wytrzymaj przez 10 sekund. Ćwicz w różnych pozycjach, przy różnych okazjach (także siedząc), nawet kilkadziesiąt razy dziennie. Pamiętaj, że im bardziej elastyczne krocze, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że nacięcie będzie potrzebne. Ćwiczenia zmniejszą również ryzyko nietrzymania moczu w późniejszych latach.
W czasie ciąży dbaj o dobrą formę
Znajdź czas na spacery, gimnastykę, basen. Mięśnie staną się dzięki temu mocniejsze. W czasie porodu nie zabraknie Ci sił, a uelastycznione tkanki będą się łatwiej rozciągać.
W czasie porodu poproś położną o pomoc
Dowiedz się, czy w wybranym przez Ciebie szpitalu są doświadczone położne, które potrafią chronić krocze przed pęknięciem podczas porodu. Poproś wyraźnie o taką pomoc, jeśli to tylko możliwe! Położna pomoże Ci wybrać zbliżoną do pionowej pozycję porodową. Łatwiej wtedy kontrolować parcie i tempo wychodzenia główki. Tkanki rozciągają się bardziej równomiernie, co zmniejsza ryzyko rozległego pęknięcia krocza.
W wodzie łatwiej urodzisz
Postaraj się część porodu spędzić w wodzie. To złagodzi ból, rozluźni i uelastyczni tkanki krocza. W drugim okresie porodu, między skurczami, położna może Ci robić ciepłe okłady na krocze.
ZOBACZ TEŻ: za i przeciw nacinaniu krocza
Po porodzie bądź ostrożna
Jeżeli nie uda Ci się uniknąć nacięcia lub pęknięcia, to w okresie połogu:
- Nie dźwigaj i nie pochylaj się przez dłuższy czas (ta rada dotyczy także kobiet, które urodziły bez nacięcia). Gdy o tym zapomnisz, mięśnie miednicy i więzadła macicy mogą nie wrócić do stanu poprzedniej elastyczności, co grozi m.in. obniżeniem się macicy i wysiłkowym nietrzymaniem moczu.
- Chroń miejsce nacięcia. Kup dmuchane kółko lub poduszkę i siadaj na niej, aż rana się wygoi.
- Podmywaj się po każdej wizycie w toalecie. Osuszaj krocze ręcznikiem jednorazowym.
- Wietrz krocze jak najczęściej.
- Wykonuj regularnie ćwiczenia Kegla, żeby uelastycznić rozciągnięte po porodzie tkanki.
Jak przed porodem wykonać masaż krocza
Nie rób masażu, jeśli masz infekcję pochwy.
- Klęknij na jednym kolanie lub stojąc, oprzyj nogę o krzesło.
- Rozgrzej w dłoniach trochę olejku.
- Posmaruj nim okolicę krocza i wargi sromowe.
- Wcieraj olejek okrężnymi ruchami, aż śluzówka go wchłonie.
- Wtedy włóż palec do pochwy, delikatnie ją uciskaj w kierunku odbytu i na boki, aż poczujesz lekkie mrowienie.
ZOBACZ TEŻ: jakie prawa przysługują ci na porodówce